Oppimiskokonaisuuden tavoitteet ja arviointikriteerit - MUOKATAAN YHDESSÄ
Sosioemotionaalinen tuki
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija...
- ymmärtää sosioemotionaalisen tuen käsitteenä ja pystyy havaitsemaan sitä ympäristössään
- tunnistaa keinoja, joilla voi huomioida sosioemotionaalisen tuen osana omaa vuorovaikutustaan
- osaa hyödyntää tuen keinoja luokkahuonevuorovaikutuksessa
- on syventänyt ymmärrystään sosioemotionaalisen tuen merkityksestä osana toimivaa pedagogiikkaa
Arviointikriteerit:
5: Osaan arvioida, soveltaa ja perustella sosioemotionaalisen tuen keinoja analyyttisesti ja kehittää osaamistaan tutkimustiedon ja kirjallisuuden avulla. Ymmärrän sosioemotionaalisen tuen merkityksen omassa toiminnassani. Reflektoin kriittisesti omaa kehittymistäni sekä tunnistan kehittämiskohteitani. Laajennan aktiivisesti omaa ymmärrystäni sosioemotionaalisesta tuesta.
3: Tunnistan ja hyödynnän sosioemotionaalisen tuen keinoja. Osaan perustella toimintani tieteellisellä tiedolla. Pystyn reflektoimaan omaa kehittymistään ja tunnistamaan kehittämiskohteita.
1: Tunnistan sosioemotionaalisen tuen keinoja, mutta niiden hyödyntäminen vuorovaikutuksessa on haasteellista. Tunnistan joitain kehittämiskohteita, mutta en aktiivisesti kehitä niitä. Tieteellisen tiedon hyödyntäminen toiminnassani on pinnallista.
Käyttäytymisen ja kiinnittymisen tuki
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija…
- tuntee ja ymmärtää käyttäytymisen ja kiinnittymisen tukemisen teoreettisia perusteita ja näyttöön perustuvia toimintatapoja
- osaa laatia tukitoimisuunnitelman oppilasryhmän tukitarpeet huomioiden yhteistyössä ja osaa toteuttaa suunnitelman mukaista tukea
Arviointikriteerit:
5: Osaan arvioida, soveltaa ja perustella käyttäytymisen ja kiinnittymisen tuen keinoja, ja vien toimintamalleja systemaattisesti käytäntöön. Tunnistan ja huomioin toiminnassani myös yksilöllisiä tuen tarpeita. Osaan laatia ryhmälleni tukitoimisuunnitelman sekä hyödyntää sitä toiminnassani johdonmukaisesti ja kokonaisvaltaisesti. Osaan arvioida tuen vaikuttavuutta ja tarvittaessa kehittää tuen muotoja ja kohdentumista.
3: Tunnistan ja hyödynnän käyttäytymisen ja kiinnittymisen tuen keinoja. Osaan arvioida, onko tuki toimivaa. Osaan perustella toimintaani tieteellisellä tiedolla ja toimia perustellusti käyttäytymisen ja kiinnittymisen tukemisessa. Tunnistan ryhmästäni yksilöllisiä tuen tarpeita. Osaan laatia tukitoimisuunnitelman ja hyödyntää joitain sen osia toiminnassani.
1: Tunnistan käyttäytymisen ja kiinnittymisen tuen keinoja, mutta niiden hyödyntäminen vuorovaikutuksessa on haasteellista. Tiedän, mikä on tukitoimisuunnitelma, mutta minulla ei ole osaamista sen laatimiseen.
Pedagogiikka ja oppimisen tuki
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija…
- ymmärtää oppimiselle asetettujen tavoitteiden, pedagogiikan ja arvioinnin välisen yhteyden
- osaa toteuttaa, suunnitella ja arvioida oppimiskokonaisuuden yhteistyössä muiden opettajien kanssa, heidän vahvuuksiaan hyödyntäen
- osaa soveltaa formatiivisen arvioinnin menetelmiä pedagogiikan edelleen kehittämiseksi
- on syventänyt ymmärrystään omasta arviointiosaamisestaan ja osaa reflektoida sitä.
Arviointikriteerit:
5: Opiskelija ymmärtää ja osaa eritellä tavoitteiden, pedagogiikan ja arvioinnin yhteyksien välisiä vaikutuksia.
3: Opiskelija ymmärtää joitakin oppimiselle asetettujen tavoitteiden, pedagogiikan ja arvioinnin yhteyksien välisiä vaikutuksia.
1: Opiskelija tunnistaa oppimiselle asetettujen tavoitteiden, pedagogiikan ja arvioinnin välisiä yhteyksiä.
5: Opiskelija osaa luoda ja ohjata oppilaan kehitystä tukevia oppilaslähtöisen ja oppimista tukevan oppimiskokonaisuuden matematiikan sekä suomen kielen ja kirjallisuuden oppiaineissa (yhteistyössä) .
3: Opiskelija hallitsee oppilaslähtöisen ja oppimista tukevan oppimiskokonaisuuden matematiikan sekä suomen kielen ja kirjallisuuden oppiaineissa (yhteistyössä), mutta kokonaisvaltainen prosessin ohjaamisen osaaminen jää vajavaiseksi.
1: Opiskelija on ollut mukana luomassa, ohjaamassa ja arvioimassa oppilaslähtöisen ja oppimista tukevan oppimiskokonaisuuden matematiikan sekä suomen kielen ja kirjallisuuden oppiaineissa (yhteistyössä) muttei itsenäisesti kykene luomaan, ohjaamaan eikä arvioimaan monilukutaitoa sekä syy-seuraussuhteita edistäviä oppimisprosesseja ja materiaaleja.
5: Opiskelija osaa muokata pedagogiikkaansa heti tarpeen ilmetessä.
3: Opiskelija osaa hyödyntää formatiivisen arvioinnin menetelmiä, mutta pedagogiikan kehittäminen havaintojen pohjalta voi olla vaikeaa ja tapahtua viiveellä.
1: Opiskelija osaa hyödyntää jossain määrin formatiivisen arvioinnin menetelmiä ja toisinaan kehittää pedagogiikkaansa havaintojensa perusteella.
5: Opiskelija on syventänyt ymmärrystään omasta arviointiosaamisestaan ja osaa reflektoida sitä kriittisesti .
3: Opiskelija on syventänyt ymmärrystään arviointiosaamisestaan ja osaa reflektoida sitä analyyttisesti.
1: Opiskelija on kehittänyt arviointiosaamistaan, mutta ymmärrys on vielä pintapuolista ja reflektointi kuvailevaa.
Moniammatillinen yhteistyö
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija…
- tunnistaa ja ymmärtää moniammatillisen yhteistyön merkityksen luokan ja kouluyhteisön kannalta
- kykenee kokemuksensa ja tietämyksensä pohjalta esittämään kehittämiskohteita siitä, miten yhteisöissä (luokka, koulu, ympäristö) moniammatillisuus voisi olla vielä laajempaa ja syvempää.
5: Osaan käsitellä moniammatillisen yhteistyön merkitystä useista eri näkökulmista teoriaa soveltaen sekä ymmärrän sen merkittävyyden oppilaan kehityksen ja kasvun tukemisessa. Kykenen ottamaan perustellusti kantaa moniammatillisuuden kehittämiseen useasta eri näkökulmasta.
3: Ymmärrän monialaisen yhteistyön merkitystä ja osaan eritellä käytännön esimerkkejä. Ymmärrän monialaisen yhteistyön yhteyden oppilaan kehitykseen ja kasvun tukemiseen sekä pystyn osallistumaan moniammatillisuutta koskevaan keskusteluun.
1: Opettajan ja muiden kasvatusalan ammattilaisten välisen monialaisen yhteistyön merkityksen ymmärtäminen on pintapuolista eikä yhteistyön merkitys oppilaan kasvun tukemisessa ole minulle selkeää. Osaan kertoa yksittäisiä käytännön esimerkkejä moniammatillisesta yhteistyöstä.
Koulun toimintakulttuuri
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija…
- osaa havainnoida, tunnistaa ja eritellä luokan, koulun ja työyhteisön toimintakulttuurin ilmiöitä ja niiden taustoja sekä niihin vaikuttavia tekijöitä, esim. yhteisopettajuus, johtajuus, vuorovaikutus
- kykenee kokemuksensa ja tietämyksensä pohjalta ehdottamaan toimintamallia esitettyjen ilmiöiden kehittämiseksi edelleen.
ARVIOINTIKRITEERIT:
5: Osaan tunnistaa, eritellä ja kielentää (kirjallisesti/suullisesti) toimintakulttuurin ilmiöitä, taustoja ja eri vaikuttavia tekijöitä. Ymmärrän hyvän yhteistyön, laadukkaan johtamisen ja vuorovaikutuksen tärkeyden osana toimivaa työyhteisöä.
Rakennan aktiivisesti yhteisopettajuuttani, kehitän työyhteisöä omalta osaltani mahdollisimman toimivaksi ja reflektoin aktiivisesti ja analyyttisesti omia vahvuuksiani ja heikkouksiani vuorovaikutustaidoissani.
3: Osaan tunnistaa ja ymmärrän toimintakulttuurin ilmiöitä ja tekijöitä.
En osaa kuitenkaan vielä aktiivisesti rakentaa ja kehittää koulun toimintakulttuuria yhdessä muiden opettajien kanssa. Tunnistan omia heikkouksia ja vahvuuksia vuorovaikutustaidoissani mutta en osaa aina valita oikeita toimintamalleja tosielämän tilanteissa.
1: Tunnistan pääosin toimintakulttuurin pintapuolisia ja näkyviä ilmiöitä. En vielä välttämättä tunnista piileviä tekijöitä työyhteisössä.
En osaa vielä rakentaa koulun toimintakulttuuria enkä välttämättä tunnista omaa rooliani sen rakentumisessa. Tunnistan jo vahvuuksiani tai heikkouksiani, mutta se ei välttämättä näy toiminnassani.
Kodin ja koulun yhteistyö
Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija…
- tunnistaa ja ymmärtää kodin ja koulun yhteistyön merkitystä ja ymmärtää oman roolinsa yhteistyön rakentamisessa (esim. jaettu osaamiskäsitys)
- kykenee rakentamaan toimivaa koulun ja kodin yhteistyötä koulun arjessa esim. vuorovaikuttamalla kotien kanssa.
Arviointikriteerit:
5: Ymmärrän kasvatuskumppanuuden rakentumiseen liittyviä tekijöitä ja ilmiöitä ja osaan hyödyntää niitä osana käytännön työtä.
3: Ymmärrän kasvatuskumppanuuden rakentumiseen liittyviä tekijöitä ja ilmiöitä mutten osaa hyödyntää niitä osana käytännön työtä.
1: Tiedän kasvatuskumppanuuden rakentumiseen liittyviä tekijöitä. Vanhempien ja muiden kasvatusalan ammattilaisten välisen monialaisen yhteistyön merkityksen ymmärtäminen on minulle pintapuolista, en esimerkiksi osaa eritellä käytännön esimerkkejä eikä yhteistyön merkitys oppilaan kasvun tukemisessa ole minulle selkeää.