Koulun toimintakulttuuri

Oppimiskokonaisuuden suoritettuaan opiskelija… 

  • osaa havainnoida, tunnistaa ja eritellä luokan, koulun ja työyhteisön toimintakulttuurin ilmiöitä ja niiden taustoja sekä niihin vaikuttavia tekijöitä, esim. yhteisopettajuus, johtajuus, vuorovaikutus 
  • kykenee kokemuksensa ja tietämyksensä pohjalta ehdottamaan toimintamallia esitettyjen ilmiöiden kehittämiseksi edelleen.


ARVIOINTIKRITEERIT:

5: Osaan tunnistaa, eritellä ja kielentää (kirjallisesti/suullisesti) toimintakulttuurin ilmiöitä, taustoja ja eri vaikuttavia tekijöitä. Ymmärrän hyvän yhteistyön, laadukkaan johtamisen ja vuorovaikutuksen tärkeyden osana toimivaa työyhteisöä. 

Rakennan aktiivisesti yhteisopettajuuttani, kehitän työyhteisöä omalta osaltani mahdollisimman toimivaksi ja reflektoin aktiivisesti ja analyyttisesti omia vahvuuksiani ja heikkouksiani vuorovaikutustaidoissani.

3: Osaan tunnistaa ja ymmärrän toimintakulttuurin ilmiöitä ja tekijöitä.

En osaa kuitenkaan vielä aktiivisesti rakentaa ja kehittää koulun toimintakulttuuria yhdessä muiden opettajien kanssa. Tunnistan omia heikkouksia ja vahvuuksia vuorovaikutustaidoissani mutta en osaa aina valita oikeita toimintamalleja tosielämän tilanteissa.


1: Tunnistan pääosin toimintakulttuurin pintapuolisia ja näkyviä ilmiöitä. En vielä välttämättä tunnista piileviä tekijöitä työyhteisössä.

En osaa vielä rakentaa koulun toimintakulttuuria enkä välttämättä tunnista omaa rooliani sen rakentumisessa. Tunnistan jo vahvuuksiani tai heikkouksiani, mutta se ei välttämättä näy toiminnassani.

Kommentit

Jäimme pohtimaan MALLIN kehittämistä, kun arviointikriteereissäkään ei ole mitään vaatimusta mistään mallin kehittämisestä?

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin