Poissaolojen vaikutus arviointiin
Sairaudesta johtuvat poissaolot
Jos oppilas ei sairauden vuoksi voi osallistua kouluopetukseen, hänen opetuksensa voidaan järjestää antamalla hänelle ohjausta, oppimateriaalia ja oppimista tukevaa arviointipalautetta kotiin (tai muuhun paikkaan). Yhteistyö huoltajan kanssa on tällaisessa tilanteessa erityisen tärkeää.
Oppilaalle tulee laatia oppilaskohtaisen tuen toteuttamista koskeva suunnitelma, jonka avulla opintojen etenemistä voidaan suunnitella, toteuttaa ja arvioida. Sairaana olevalta oppilaalta ei edellytetä opinnoissa etenemistä. Kun oppilas palaa kouluun sairauden jälkeen, voidaan hänelle tarvittaessa antaa tukiopetusta.
Joskus sairaus voi tilapäisesti estää tai vaikeuttaa oppilaan osallistumista opetussuunnitelman mukaiseen opetukseen ainoastaan yksittäisessä oppiaineessa, esimerkiksi liikunnassa tai kotitaloudessa. Tuolloin oppilaan opiskelu kyseisessä aineessa voidaan järjestää toisin perusopetuslain 20 h §:n nojalla. Tarvittaessa oppilas voidaan vapauttaa jonkin oppiaineen opiskelusta korkeintaan neljäksi kuukaudeksi. Tällöin myös oppiaineen arvioinnissa voidaan menetellä toisin ja jättää esimerkiksi todistusarvosana antamatta. Asiasta tehdään hallintopäätös.
Sairaus saattaa kokonaan estää oppilaan opiskelun kotona tai esimerkiksi sairaalakoulussa, jolloin oppilaalle ei kerry opintosuorituksia. Myös erilaisten näyttöjen antaminen voi tuolloin olla mahdotonta tai vaikeaa. On esimerkiksi tilanteita, joissa oppilas on ollut sairaana suuren osan lukuvuodesta. Tällöin voidaan pitää kohtuuttomana arvioida oppilasta lukuvuoden päätteeksi samalla tavoin kuin muita oppilaita. Oppilaalle tehdään perusopetuslain 18 § mukainen päätös. Jos oppilas ei sairauden vuoksi ole voinut osallistua kouluopetukseen eikä muutoinkaan opiskella tai antaa näyttöjä, voidaan todistus jättää edellä mainitun lain perusteella antamatta. Asiasta tehdään hallintopäätös.
Jos oppilas ei sairauden vuoksi kykene suoriutumaan kaikista vuosiluokan oppimäärään kuuluvista opinnoista, ja hän on vaarassa jäädä luokalleen, voidaan tehdä hallintopäätös tavoitekokonaisuuksittain etenevästä opetuksesta vuosiluokkaa hitaammin (POL 20 h §). Tuolloin oppilas ei jää luokalle mahdollisten hylättyjen tai puuttuvien suoritusten vuoksi. Lukuvuoden päättyessä oppilas saa todistuksen hyväksytysti suorittamistaan opinnoista ja siirtyy seuraavalle luokalle jatkamaan opintojaan siitä, mihin ne edellisenä lukuvuonna jäivät. Oppilaan opiskeluun liittyvät järjestelyt kirjataan oppilaskohtaisen tuen toteuttamista koskevaan suunnitelmaan. Asiasta tehdään hallintopäätös. Erityisesti perusopetuksen päättövaiheessa tavoitekokonaisuuksittain opiskelu voi olla joskus tarpeen.
Luvattomat poissaolot
Luvaton poissaolo sinällään ei aiheuta luokalle jättämistä, mutta jos oppilas ei juurikaan osallistu opetukseen, kokeisiin eikä muihinkaan hänelle tarjottuihin näyttömahdollisuuksiin, ei hänelle kerry hyväksyttyjä opintosuorituksia suhteessa opetussuunnitelmassa määriteltyihin oppiaineen tavoitteisiin. Tällöin hän voi saada oppiaineesta hylätyn arvosanan lukuvuositodistukseen.
Oppilaan kokonaistilanne on hyvä ottaa huomioon varsinkin silloin, kun kyseessä on perusopetuksen päättövaihe. Erityisesti 9. luokan oppilaiden kohdalla on syytä pohtia yhtenä mahdollisuutena tavoitekokonaisuuksittain etenevästä opetuksesta, jos oppilas on jo suorittanut hyväksytysti huomattavan osan 9. luokan opinnoista.
Luvattomiin poissaoloihin tulee aina puuttua myös opiskeluhuollollisin keinoin ja pyrkiä yhteistyössä huoltajan kanssa turvaamaan oppilaan koulunkäynti.
Poissaolomalli