Emmi Rauhala

Taiko -22

Artikkelissa ja luennossa käsitellyt opetustavat eroavat paljon siitä, miten itse olen opiskellut historiaa. Ne olivat huomattavasti toiminnallisempia ja mielenkiintoa aiheeseen herättäviä. Niiden avulla oppilaille saadaan luotua mielenkiinto asiaa kohtaan, kun koko ajan laitetaan ajattelemaan. Oppiminen saattaa tapahtua ihan kuin huomaamatta. Kaikkia aiheita ei välttämättä kuitenkaan pysty eikä ehdi käsittelemään toiminnallisesti, mutta välttämättä se ei ole tarpeellistakaan.  

Esimerkkien kaltaisissa oppimistilanteissa ensin pyritään saamaan oppija tietynlaiseen mielentilaan johdattelemalla aiheen tunnelmaan. Toiminnallisissa harjoitteissa oppilas joutuu usein ehkä mukavuusalueen ulkopuolelle ja siten päästämään mielikuvituksen valloilleen. Harjoitteet kehittävät oppilaiden luovaa ajattelua. He oppivat myöskin käsittelemään erilaisia tulkintoja, joiden avulla he pystyvät sisäistämään paremmin asiasisällön. Asiat jäävät myöskin paremmin muistiin, kun ne voi sitoa konkretiaan ja toiminnallisiin aktiviteetteihin.  

Opettaja tarvitsee luovuutta ja heittäytymiskykyä, jotta pystyy pitämään mielenkiinnon koko ajan yllä. Opettajan täytyy myös hallita koko asiakokonaisuus, jotta tehtävästä saadaan monipuolinen, eikä oppilaiden ajatukset, ehdotukset tai kysymykset tuota hankaluuksia.  

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.