Tetatterin kevät
Estradi on meidän - teatterin toukokuu
Estradi on meidän – Teatterin toukokuu -festivaali toteutetaan yhteistyössä Salon kulttuuripalveluiden kanssa. Tapahtuman keskiössä on lapsille ja nuorille suunnattu esittävän taiteen tarjonta, mutta aikuisiakaan ei ole tyystin unohdettu. Festivaalin tapahtumapaikkana on Kulttuuritila Näkkäri.
Teatterikoulun kevään 2026 esitykset kulttuuritila Näkkärissä
Kuinka äkäpussi kesytetään
Aikuisten teatteritaiteen perusopetuksen opiskelijat esittävät huhtikuussa William Shakespearen Italiaan sijoittuvan klassikkonäytelmän, joka on viihdyttänyt yleisöä jo yli 400 vuoden ajan.
Tarinan keskiössä on teräväkielinen Katerina, jonka isä Baptista Minola päättää naittaa ennen nuorempaa ja tavoiteltua Bianca-tytärtään. Kun itsevarma Petruchio saapuu kaupunkiin etsimään vaimoa, hän näkee Katherinassa haasteen – ja mahdollisuuden. Kohtaamisesta syntyy kipinöivä kamppailu, jossa kumpikaan ei suostu perääntymään.
Biancan kosijat Lucentio, Hortensio ja Gremio turvautuvat valepukuihin ja juonitteluun voittaakseen nuoren neidon sydämen. Rakkaus ja oveluus kietoutuvat yhteen tavalla, joka yllättää niin hahmot kuin yleisönkin.
Kuinka äkäpussi kesytetään on teos, joka herättää ajatuksia sukupuolirooleista, vallasta ja rakkauden dynamiikasta. Shakespearen aikaan miehet esittivät näytelmän kaikki roolit – nyt asetelma on hieman erilainen. Myös näytelmän kehystarinalle annetaan tässä versiossa enemmän tilaa.
Tekstin käännös on Leena Tammisen ja sen on ryhmälle sovittanut ja ohjannut Sarika Lipasti. Suositusikäraja 7+. Ensi-ilta on pe 24.4. ja toinen esitys ma 27.4.
kuva: Sarika Lipasti

Ihmemaa Oz
Teatterikoulun TPO 6 -ryhmä, eli 12-13-vuotiaat nuoret valmistavat Saija-Reetta Kotirinnan ohjauksessa iki-ihanan tarinan Ihmemaa Oz.
Dorothy on vilkas tyttölapsi Kansasista. Kun hän sattuu vahingossa tappamaan ilkeän Itänoidan putoamalla pyörremyrskyn lennättämänä taloineen tämän päälle, voi seikkailu alkaa.
Dorothy haluaisi kotiin Kansasiin ja menee tapaamaan Ozin velhoa, jotta tämä lennättäisi hänet taikakeinoin takaisin. Matkalla hänen seurakseen liittyvät Variksenpelätti, joka haluaa aivot, Peltinen, jolla ei ole sydäntä ja Leijona, jolta puuttuu rohkeutta. Nelikko saa tehtäväkseen tappaa pahan Länsinoidan, muuten eivät toiveet toteudu. Länsinoita hoituu yllättävän näppärästi, mutta kun palataan vaatimaan velholta vastapalvelusta, ilmenee, että mahtava velho on pikkuinen huijari.
Kumppanukset ovat kuitenkin seikkaillessaan kehittäneet heiltä puuttuvia kykyjä, ja Dorothyllakin on ollut koko ajan jalassaan ihmekengät, jotka kantojen kapsahduksella kiidättävät hänet kotiin. L. Frank Baumin alkuperäisteoksen on dramatisoinut Juha Vuorinen. Suositusikäraja 4+. Esitys nähdään Näkkärissä vappuviikolla ke 29.4. ja to 30.4.
Vihervaaran Anna
Punatukkainen, kiivasluonteinen ja loputtoman mielikuvituksellinen Anna Shirley saapuu vahingossa Vihervaaraan – iäkkäiden sisarusten Marilla ja Matthew Cuthbertin maatilalle. Alkaa lämmin, humoristinen ja koskettava tarina tytöstä, joka muuttaa koko kylän elämän pelkällä olemassaolollaan. Anna osaa taidon, joka monilta Avonleassa puuttuu: tunteiden avoimen ilmaisemisen.
Katsoja pääsee seuraamaan, kuinka Anna etsii paikkaansa pienessä kyläyhteisössä ja opettelee samaan aikaan hyväksymään itsensä. Hän ystävystyy Dianan kanssa ja houkuttelee ympärillään olevat ihmiset näkemään arjen kauneuden.
Joskus suurimmat seikkailut alkavat vahingosta ja siitä, että koti voi löytyä yllättävästä paikasta.
Käsikirjoitus pohjautuu L.M. Montgomeryn klassikkoromaaniin Annan nuoruusvuodet ja sen on dramatisoinut Timo Väntsi. Näytelmän ohjaa Sarika Lipasti. Näyttämöllä nähdään teatterikoulun 14-17-vuotiaat oppilaat. Suositusikäraja 7+. Esitykset ovat Näkkärissä ti 5.5. ja la 9.5.
Väärällä vuosituhannella
Sisarukset Moona ja Minni löytävät muuttopuuhissa kellarista vanhan NMT -puhelimen, joka vie heidät yllättäen nykyajasta vuoteen 1991. He joutuvat selviytymään arjessa ilman nykytekniikkaa ja kohtaavat menneisyydessä omat vanhempansa teini-ikäisinä. Seuraa jännittäviä ja hullunkurisiakin tilanteita, kun tytöt joutuvat keksimään selityksiä olemassaololleen ja ryhtyvät järjestelemään ihmissuhteita.
Onnistuvatko sisarukset lopulta pääsemään takaisin omaan aikaansa ja millä tavalla se onnistuu?
Esityksen on 13-16-vuotiaiden teatterikoululaisten kanssa käsikirjoittanut Sarika Lipasti, joka myös ohjaa teoksen. Esityksessä on mukana myös kansalaisopiston nuoria jazz/disco -tanssinharrastajia sekä aikuisnäyttelijöitä. Suositusikäraja 7+. Esityspäivät ovat ma 11.5. ja ke 13.5.
Sattumia
Sattumia on kokoelma Daniil Harmsin hupaisia ja vinksahtaneita tarinoita. Harmsin teksteissä pieni ja näennäisesti merkityksetön kasvaa maagisiin mittasuhteisiin ja mielettömyydet verhoutuvat nauruun. Mikä tahansa on mahdollista: Puskin ja Gogol kompastelevat toisiinsa, männyssä istuu mies, joka pui nyrkkiä ja mummot putoilevat ikkunoista.
Esitys on osa aikuisten teatteritaiteen perusopetuksen 2. vuoden opiskelijoiden opintoja, joissa on tutustuttu teatterin tyylilajeihin.
Sattumia -kokoelman tekstit on suomentanut Katja Losowitch. Dramaturgiasta ja ohjauksesta vastaa Sarika Lipasti. Suositusikäraja 10+. Esitykset ti 12.5. ja ti 19.5.