Käsityön opetuksen tavoitteet, sisällöt ja arviointi vuosiluokalla 3
Käsityön tavoitteet vuosiluokalla 3
T1 vahvistaa oppilaan kiinnostusta käsintekemiseen sekä innostaa keksivään, kokeilevaan ja paikallisuutta hyödyntävään käsityöhön
T3 opastaa oppilasta suunnittelemaan ja valmistamaan yksin tai yhdessä käsityötuote tai -teos luottaen omiin esteettisiin ja teknisiin ratkaisuihin
T4 ohjata oppilasta tunnistamaan käsitteistöä sekä tuntemaan monia erilaisia materiaaleja ja työstämään niitä tarkoituksen mukaisesti.
T5 kannustaa oppilasta toimimaan pitkäjänteisesti ja vastuuntuntoiseti, huolehtimaan turvallisesta työskentelystä sekä valitsemaan ja käyttämään työhön sopivaa välineistöä.
T6 opastaa oppilasta käyttämään tieto- ja viestintäteknologiaa käsityön suunnittelussa, valmistamisessa ja käsityöprosessin dokumentoinnissa
- Anna tilaa oppilaan omille ideoille, yrityksille ja erehdyksille.
- Pyritään hyödyntämään myös lähiympäristöä oppimistehtävän lähtökohtana.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Ajattelu ja oppimaan oppiminen, Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu.
T2 ohjata oppilasta hahmottamaan ja hallitsemaan kokonainen käsityöprosessi ja sen dokumentointi
- Työskennellään kokonaisen käsityöprosessin vaiheiden mukaisesti (ideointi, kokeilu, suunnitelu, tekeminen ja esittely) painottaen tekniikka- ja materiaalikokeiluja.
- Lopputulos ei ole ainoa tavoite.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Ajattelu ja oppimaan oppiminen; Tieto- ja viestitäteknologinen osaaminen
T3 opastaa oppilasta suunnittelemaan ja valmistamaan yksin tai yhdessä käsityötuote tai -teos luottaen omiin esteettisiin ja teknisiin ratkaisuihin
- Opettajan rooli suunnittelutaitojen ja valmistuksen ohjauksessa on edelleen merkittävä, mutta oppilaan osuus kasvaa taitojen karttuessa.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu; Monilukutaito; Tieto- ja viestitäteknologinen osaaminen
T4 ohjata oppilasta tunnistamaan käsitteistöä sekä tuntemaan monia erilaisia materiaaleja ja työstämään niitä tarkoituksen mukaisesti.
- Oppilas oppii tutkimaan ja käyttämään monipuolisesti materiaaleja, tekniikoita ja laitteita.
- Opetuksessa käytetään asianmukaista termistöä, jotta oppilas oppii tunnistamaan ja käyttämään sitä itse.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Monilukutaito; Työelämätaidot ja yrittäjyys
T5 kannustaa oppilasta toimimaan pitkäjänteisesti ja vastuuntuntoiseti, huolehtimaan turvallisesta työskentelystä sekä valitsemaan ja käyttämään työhön sopivaa välineistöä.
- Kokonaisen käsityöprosessin vaiheet ja niiden vaatima pitkäjänteisyys huomioidaan oppilaiden töissä.
- Tuetaan oppilaan aktiivista roolia ideoinnissa sekä tuotteen ja valmistuksen suunnittelussa.
- Ohjataan oikeaan ja turvalliseen työvälineiden sekä työtilojen käyttöön.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Itsestä huolehtiminen ja arjen taidot; Työelämätaidot ja yrittäjyys
T6 opastaa oppilasta käyttämään tieto- ja viestintäteknologiaa käsityön suunnittelussa, valmistamisessa ja käsityöprosessin dokumentoinnissa
- Hyödynnetään opittuja TVT-taitoja esim. suunnitelman tekemisessä ja työn kuvaamisessa.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen
T7 ohjata oppilasta arviomaan, arvostamaan ja tarkastelemaan vuorovaikutteisesti omaa ja muiden kokonaisen käsityöprosessia
- Harjoitellaan itse- ja vertaisarvointia.
- Kunnioitetaan ja huomioidaan jokaisen oppilaan erilaisuutta ja lähtötasoa.
- Eriyttäminen tapahtuu oppimistehtävän sisällä oppilaan omista lähtökohdista.
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Ajattelu ja oppimaan oppiminen; Monilukutaito; Osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen
T8 herättää oppilas arvioimaan kulutus- ja tuotantotapoja kriittisesti
- Ohjataan materiaalien taloudelliseen käyttöön.
- Opetellaan etsimään ympäristöstämme käyttökelpoisia materiaaleja, joita voidaan hyödyntää työskentelyssä.
- huolehditaan materiaalien kierrätyksestä
- Pidetään välineet ja materiaalit hyvässä kunnossa ja omilla paikoillaan
- Tavoitteeseen liittyvä laaja-alainen osaaminen: Ajattelu ja oppimaan oppiminen; Itsestä huolehtiminen ja arjen taidot; Osallistuminen, vaikuttaminen ja kestävän tulevaisuuden rakentaminen
Käsityön sisällöt vuosiluokalla 3
S1 Ideointi:
- Lähtökohtana moniaistiset kokemukset ja elämykset sekä esineiden, rakennetun ympäristön ja luonnonympäristön havainnointi ja analysointi.
- Yhdistetään tuotoksessa värien, pintojen, muotojen lisäksi kuvioita ja tyylejä.
- Pyritään integroidaan muiden oppiaineiden sisältöjen kanssa hyödyntäen monipuolisesti ajankohtaisia teemoja.
S2 Suunnittelu:
- Ideointi ja kokeilut ovat suunnittelun pohjana.
- Käytetään esimerkiksi piirtämistä, muovailua, rakentelua, palikoita ja kokeillaan TVT-mahdollisuuksia suunnittelun pohjana.
- Harjoitellaan kuvallisen suunnitelman tekemistä ja siihen mittojen merkitsemistä. Suunnitelmaa täydennetään visuaalisesti ja kirjallisesti.
- Pohditaan oman työskentelyn työvaiheiden järjestystä.
S3 Kokeilu:
- Kokeillaan kovia ja pehmeitä materiaaleja (puu, metalli, muovi, kuidut, langat, kankaat, nahka, paperi, luonnon- ja kierrätysmateriaalit) sekä aiemmin opittujen tekniikoiden lisäksi ainakin vuosiluokalle kuuluvia tekniikoita.
- Kokeilujen pohjalta jatketaan ideointia ja suunnittelua, edelleen ohjatusti. Myös kokeilu ja siitä tulevat johtopäätökset voivat olla itsessään tavoite.
- Tutustutaan ohjatusti tavallisimpien työskentelyssä käytettävien koneiden ja laitteiden toimintaperiaatteisiin.
S4 Tekeminen:
- Valmistetaan omien ja yhteisöllisten suunnitelmien pohjalta käsityötuotteita ja teoksia.
- Tutustutaan ohjelmoinnin mahdollisuuksiin käsitöissä.
S5 Soveltaminen:
- Sovelletaan kokeiluvaiheessa opittuja tekniikoita, koneiden ja laitteiden käyttöä sekä testattuja materiaaleja omassa työssä tai teoksessa.
- Sovelletaan kokeiluja turvallisten työtapojen mukaan
- Opetellaan käyttämään käsityön peruskäsitteistöä.
S6 Dokumentointi ja arviointi:
- Hyödynnetään TVT: mahdollisuuksia ideoinnin, suunnittelun ja dokumentoinnin osana
- Tarkastellaan suunnitelman ja pohdittujen työvaiheiden toteutumista osana itsearviointia.
- Dokumentoinnissa voidaan tallentaa esimerkiksi suunnitelma ja kuva valmiista työstä
Käsityön arviointi vuosiluokalla 3
Oppimisen arviointiin liittyvät mahdolliset erityispiirteet vuosiluokalla 3.