Viikkokatsaus vko 13

9.-13.11.2020

 

Maanantai aloitettiin metsäretken sijaan omasta luokasta: oli aika leipoa! Pyörittelimme koko koulun väelle jaettaviksi Martinpäivän ässäpullia. Keskittyneesti ja hilpeästi suuri urakka onnistui! Lisäksi aloimme työstää numeroa kuusi ja teimme valmiiksi lyhdyt seuraavaa päivää odottamaan.

Tiistaiaamuna sitten oli aika kantaa hehkuvia lyhtyjä hämärästä luokasta toiseen laulaen harjoiteltuja lyhtylauluja. Vastassa oli hymyileviä ja hyräileviä isompien oppilaiden kasvoja, jotka myötätunnolla ja omaa valonkantoaan muistellen ottivat vastaan leipomamme pullat.

Lyhtyjuhla on kaunis ja herkkä perinne, joka on ilo tarjota lapsille vuodesta toiseen pimeän ajan keskellä. Omastaan pyyteettä jakaminen, epäitsekkyys ja avuliaisuus tulevat käsitellyiksi tähän aikaan vuodesta monin tavoin. Teema elää kolun arjessa toki tätä yhden aamun juhlaa laajemman tovin.

On mulla valo pieni, se valaisee mun tieni.

Kun tähden yllä loistaa, niin lyhtyäni vien.

Oi valo pien valaise tie ja maailmaan mut vie!

 

Mä lyhtyäni kannan ja varoen mä käyn.

Pimeytehen annan mun valon loistaa näin!

Oi valo pien, valaise tie ja maailmaan mut vie!”

Sydäntä hellivä kohta on, kun pienet ekaluokkalaiset aivan hehkuvat kilpaa lyhtyjensä kanssa ja laulavat vielä ujostelusta hennoilla äänillään ”mun valooon looistaa näääin” sisäistä valoaan loistaen.

Muuten viikolla on perehdytty lukuihin 6 ja 7 eri tavoin, kuultu satu lyhtyprinssistä, joka ystävällisyydellään ja hyväsydämisyydellään nousi monen kuningaskunnan rakastetuksi yhdistäjäksi, aloitettu uutta sormineulomiskäsityötä ja piirretty paljon.

Keskiviikkona saimme tutustumaan uuden oppilaan, joka otettiin vastaan kiinnostuksella ja lämmöllä. Hyvin luontevasti lapset ottivat vastaan tiedon uudesta luokkatoverista ja jo seuraavana päivänä, kun kävimme läpi kuka on poissa eli kenelle tähtiterveisiä tulisi lähettää, oli vastaus valmiina, hänelle!

Torstaina teimme maanantailta siirtyneen retken metsään viereisen päiväkodin esioppilaiden kanssa. Aloitimme retken laulamalla heille englanniksi tuttua aamulauluamme ja metsässä lapset ajautuivat yhteisiin leikkiporukoihin.

Yhteistyötä tehdään, jotta koulupolku tuleville ensiluokkalaisille olisi mahdollisimman sulava ja toki se palvelee monella tavoin nykyisten ykkösten koululaisen taitojen vakiintumista ja itsevarmuutta, kun he saavat olla esimerkkinä pienemmille. Kouluyhteisössä ekaluokkalaiset ovat aina joukon pienimpiä, mutta eskarien kanssa he saavat astua konkarin saappaisiin.

Perjantaina ratsastettiin valmiilla keppihevosilla varsarytmejä, ruokittiin ja juotettiin hevoset ja lopulta tehtiin satuhierontana ”hevosenhoitoa” luokkakkaverin ”kavioihin”, selkään ja käsivarsiin. Satuhierontaloruissa ja -ohjeissa harjoiteltiin lukumääriä ja positiivista, hyväntahtoista kosketusta.

Uskontotunnilla kerroin sadun sirkuksesta ja sirkuksen lapsista, jotka olivat kaikki hyvin erilaisia: Kerttu oli voimakas ja vauhdikas akrobaatti, Kaarlo höyhenenkeveä ja tarkka nuorallakävelijä ja Marke vikkelä taikuri. Kun jokainen heistä harjoitteli omaa taitoaan toisten kustannuksella - Kerttu tarrasi yhtäkkiä kaveriin nostaakseen tämän ilmaan, Kaarlo vaati täyttä hiljaisuutta keskittymiseensä ja Marke kadotti kavereiden tavaroita taikatempuillaan - meinasi konflikteja ja väärinymmärryksiä syntyä tuon tuosta. Lapset saivat tarinan ohjaamina keksiä ratkaisuja siihen, miten kukin sirkuslapsista saisi olla juuri sellainen kuin on, mutta niin että he tulevat toimeen samassa sirkuksessa. Ideoita syntyi paljon!

Lisäksi kerrottiin sydämenasioita viikon varrella ja sain kuulla paljon seikkoja, jotka tuottavat lapsille iloa tai jännitystä. Sydämenasioita kerrotaan Rauha-nalle sylissä ja jos sydämenasia tuntuu isolta ja ujostuttavalta sen voi kuiskata Rauhalle ja sitten kertoa Rauhan äänellä meille muille, jos haluaa.

Viikko on pitänyt sisällään siis rauhaa ja harrasta juhlallisuutta, riehakasta iloa ja vauhdin puhinaa, keskittynyttä työskentelyä, lämpimän villalangan tarkkaa pujottelua sormien välissä, sadun taikaa, kivan kaveruuden pohtimista ja metsäretkeilyä. Tästä on hyvä jatkaa taas uuteen viikkoon viikonlopun hengähdyksen jälkeen!

Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin