Suomen tunti 3.4.

Keskustelimme Selkosanomien uutisista. Kävimme läpi Julia Raffel -tehtävän. Keskustelimme vielä tunneverbeistä. 

Kotitehtävä: 

APTEEKISSA

Matin täytyy mennä apteekkiin. Matin poika Oiva on kipeä ja tarvitsee lääkekuurin. Myös Matti itse tarvitsee lääkettä.

Järjestä dialogin lauseet oikeaan järjestykseen.

Farmaseutti: Kiitos! Kyllä täältä koneelta löytyy resepti. Poika saa viiden päivän antibioottikuurin korvatulehdukseen. Käyn hakemassa lääkkeet. No niin, tässä ovat lääkkeet ja käyttöohjeet. Jos korvat eivät parane lääkekuurin avulla, kannattaa mennä uudelleen lääkäriin. Tulisiko sinulle muuta?

Matti: Mikä niistä on paras?

Farmaseutti: Geeliä kannattaa hieroa ihoon kunnolla paksu kerros. Siten geeli imeytyy hyvin ja alkaa vaikuttaa.

Matti: Päivää. Tulin hakemaan pojalleni antibiootteja. Lääkäri on kirjoittanut sähköisen reseptin.

Farmaseutti: Tarvitsetko muuta?

Matti: Minun olkapää on vähän kipeytynyt. Olisiko teillä jotakin sopivaa voidetta?

Farmaseutti: Kylmä vähentää usein kipua. Mennäänpä katsomaan, mitä vaihtoehtoja meiltä löytyy. Tässä on erilaisia kipugeelejä, jotka voisivat auttaa.

Matti: Joo, nyt muistan, että D-vitamiinitabletit ovat loppuneet kotoa. Voisin ottaa niitä 200 tabletin pakkauksen. Auringonpaistetta saa odotella.

Farmaseutti: Selvä. Olisiko sinulla mukana Kela-kortti?

Matti: Okei.

Farmaseutti: Kyllä, menee vielä jonkin aikaa, ennen kuin kesä saapuu.

Matti: Hetkinen, kaivan sen täältä lompakosta. Ole hyvä!

Farmaseutti: Kaikki ovat hyviä, mutta tätä kipugeeliä myydään eniten.

Matti: Minä kokeilen sitä.

Kurssin viimeinen oppitunti on 24.4. 16.30 - 18.30.