Lukio

Sodankylän lukioon valitut 2024

Elokuussa 2024 Sodankylän lukiossa aloittaa 26 uutta opiskelijaa joista kolme suorittaa kaksoistutkinnon.

Seuraavat opiskelijat ovat antaneet luvan nimensä julkaisuun:

Alfutaimy Ameera
Hakkarainen Amanda
Harju Ante
Korvanen Ville
Kurkela Nella
Lammi Sarai
Lintula Karoliina
Sivula Nilla
Sukuvaara Elisa
Sukuvaara Venla
Välitalo Saana
Ylivaara Mii

Opinto-ohjaaja tavattavissa kesäkuussa

Voit olla yhteydessä opinto-ohjaajaan myös kesällä. Ota yhteyttä ja sovi tapaamisesta.

Olen töissä ainakin seuraavasti:
ma 3.6. klo 9 - 13
ti 4.6. klo 9 - 13
ke 12.6. klo 8 - 14
to 13.6. klo 8 - 14
pe 14.6. klo 8 - 14
ma 17.6. klo 9 - 13

Ota yhteyttä Wilmassa, sähköpostitse tai numeroon 040 8465 065.

Tiedote syksyn 2024 yo-kokelaalle

Oheisesta linkistä löydät tietoa liittyen mm. yo-koeilmoittautumiseen, kokeen suorittamiseen, todistukseen ja arvioidun koesuorituksen näkemiseen.

Laita tiedotelinkki talteen. Löydät siitä nopeasti vastauksia kysymyksiisi tutkinnon eri vaiheissa.
Voit aina kysyä myös rehtorilta, opettajilta ja opinto-ohjaajalta.

Muista varata aika ilmoittautumiseen!

Tiedote S2024

Sodankylän lukio toisen asteen yhteishaussa 20.2. - 19.3.24

Haku tapahtuu hakuaikana Opintopolku-palvelusta löytyvällä lomakkeella.

Tervetuloa opiskelemaan Sodankylään! 

Sodankylä tarjoaa luontoa, läheisyyttä ja palveluita. Täällä voit harrastaa seuroissa ja yhdistyksissa tai omatoimisesti. Kirkonkylällä on hienot puitteet mm. liikuntaharrastuksiin urheilupuistossa, Sodankylän liikuntahallissa, Boliden areenalla sekä uimahallissa. Keskustasta etäämmälle siirrryttäessä pääsee harrastamaan hiihtoa, laskettelua, frisbeegolfia, maastopyöräilyä, vaeltamista luontopoluilla jne. Revontuliopisto tarjoaa monipuolisia kursseja kaikenikäisille.

Sodankylän lukio sijaitsee omassa rakennuksessaan koulukeskuksessa, samassa pihapiirissä Tähtikunnan koulun kanssa. 

Lukiossamme pääsee opiskelemaan valtakunnallisten opintojen lisäksi runsaasti syventäviä ja soveltavia koulukohtaisia opintoja. Kielitarjonta on monipuolinen, valinnaisena voit opiskella saksaa, ranskaa, venäjää ja pohjoissaamea. Liikuntaa, kuvataidetta ja musiikkia voi opiskella koulun oman tarjonnan lisäksi myös Revontuliopiston kursseilla.

Sekä Revontuliopiston että Lapin musiikkiopiston opintoja voi sisällyttää lukio-opintoihin. Teemme myös yhteistyötä Ammattioppilaitos Redun kanssa ja meillä on vuosittain yhteisiä yhdistelmätutkinto-opiskelijoita.

Voit tutustua tarjontaamme oheisesta Opintojaksojen kuvaukset -vihkosesta. 

Yhteishaussa Sodankylän lukion keskiarvoraja on 7,0, joka lasketaan seuraavien oppiaineiden päättöarvosanojen perusteella:

  • äidinkieli ja kirjallisuus
  • toinen kotimainen kieli
  • vieraat kielet
  • uskonto tai elämänkatsomustieto
  • historia
  • yhteiskuntaoppi
  • matematiikka
  • fysiikka
  • kemia
  • biologia
  • terveystieto
  • maantieto.

Lukioon voi hakea harkinnanvaraisessa valinnassa siinä tapauksessa, että

  • hakija on keskeyttänyt perusopetuksen,
  • hakijalla on ulkomailla suoritettu koulutus tai
  • hakijalla on perusopetuksessa yksilöllistetty oppimäärä sekä äidinkielessä että matematiikassa.

Jos haet harkinnanvaraisessa valinnassa, lähetä oheiset liitteet:

- peruskoulun päättötodistus ja/tai viimeisin koulutodistus,

- peruskoulun HOJKS tai vastaava ja 

- valintaa tukevat lausunnot (opettaja, psykologi, lääkäri tai muu asiantuntija).

Lähettäessäsi liitteet sähköisesti käytä salattua sähköpostia.

Toimita harkinnanvaraisen haun liitteet 25.3.2024 mennessä

Sodankylän lukio 

rehtori Ari Arvola

Juontotie 33 F

99600 SODANKYLÄ

ari.arvola(at)sodankyla.fi


Kutsumme harkinnanvaraisesti hakeneet haastatteluun 9.4.2024 mennessä. Haastattelut järjestetään viikolla 16.

Ilmoitustaulu

Wilman näkyminen 18 vuotta täyttäneen huoltajalle

Opiskelijan on nyt mahdollista antaa huoltajalle lupa kirjautua Wilmaan, vaikka hän olisi täyttänyt 18 vuotta. Tähän asti huoltajan oikeus on lakannut opiskelijan tultua täysi-ikäiseksi. Oikeus antaa paremman mahdollisuuden seurata opintoja yhdessä kotona ja keskustella niistä. 

Oikeuden antaminen tapahtuu seuraavasti: Opiskelija kirjautuu Wilmaansa ja valitsee välilehdiltä "Lomakkeet". Lomakeluettelosta hän valitsee "Luvat ja kiellot Lukio". Huoltajan oikeus tulee käyttöön aktivoimalla valinta "Salli huoltajan kirjautuminen, vaikka opiskelija on täyttänyt 18 vuotta". Lomake (lupa) tulee tallentaa lopuksi.

Sodankylän lukion CERN-projekti 2018

Sodankylän lukio on päässyt mukaan lukuvuoden 2018-2019 CERN-tiedeleirille 30.10.-2.11.2018. Matka Geneveen toteutuu yhdessä Sievin ja Paraisten lukioiden kanssa.
CERN on lyhenne sanoista Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire. Se on Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus ja sijaitsee Ranskan ja Sveitsin rajalla lähellä Geneveä.

Sodankylän lukion projekti pitää sisällään mm. pohjustustunteja, vierailuja, projektityön, CERN-seminaarin Jyväskylässä, tiedeleirin CERN:ssä sekä Luonnontieteitä Lapissa -viikonloppukurssin yhdessä Sievin lukion kanssa Sodankylässä syksyllä 2018. Kotimaiseen osuuteen voivat osallistua kaikki halukkaat. CERN-tiedeleirille lähtee 6 opiskelijaa rajoitetun ryhmäkoon takia.

CERN-tiedeleirin ja seminaarimatkan kustannuksiin haetaan rahoitusta.

Lisätietoa projektista löytyy vasemmasta palkista.


Sodankylän lukiossa tapahtuu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 27

1 July 2024 Thursday
2 July 2024 Thursday
3 July 2024 Thursday
4 July 2024 Thursday
5 July 2024 Thursday
6 July 2024 Thursday
7 July 2024 Thursday

Viikko 28

8 July 2024 Thursday
9 July 2024 Thursday
10 July 2024 Thursday
11 July 2024 Thursday
12 July 2024 Thursday
13 July 2024 Thursday
14 July 2024 Thursday

Viikko 29

15 July 2024 Thursday
16 July 2024 Thursday
17 July 2024 Thursday
18 July 2024 Thursday
19 July 2024 Thursday
20 July 2024 Thursday
21 July 2024 Thursday

Viikko 30

22 July 2024 Thursday
23 July 2024 Thursday
24 July 2024 Thursday
25 July 2024 Thursday
26 July 2024 Thursday
27 July 2024 Thursday
28 July 2024 Thursday

Viikko 31

29 July 2024 Thursday
30 July 2024 Thursday
31 July 2024 Thursday
1 August 2024 Thursday
2 August 2024 Thursday
3 August 2024 Thursday
4 August 2024 Thursday
Ilmoittautuminen avoinna
Ilmoittautuminen alkaa myöhemmin
Ilmoittautuminen tehty
Ilmoittautuminen ei ole avoinna

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä