12.2 Osaamisen tunnustaminen ja opintojen hyväksi lukeminen
Lukiolain mukaan koulutuksen järjestäjän on tunnustettava toisessa koulutusta antavassa oppilaitoksessa suoritetut lukio-opinnot (lukiolaki, 11§) ja luettava ne osaksi lukion oppimäärää. Koulutuksen järjestäjän on tunnustettava myös muualla hankittu opetussuunnitelman tavoitteita ja sisältöjä vastaava osaaminen. Opintojen hyväksi lukemisella ja muutoin hankitun osaamisen tunnustamisella välttää opintojen päällekkäisyyttä ja lyhennetään opiskeluaikaa. Luettaessa opiskelijalle hyväksi muiden oppilaitoksen opintoja, pitäydytään suoritusoppilaitoksen antamassa arvioinnissa.
Jos hyväksi luettavassa opinnoissa kyse on paikallisessa opetussuunnitelmassa numeroin arvioitavista opinnoista, arvosanat muutetaan lukion arvosana-asteikolle alla olevan vastaavuusasteikon mukaisesti:
asteikko 1–5 |
lukioasteikko |
asteikko 1–3 |
1 (tyydyttävä) |
5 (välttävä) |
1 |
2 (tyydyttävä) |
6 (kohtalainen) |
1 |
3 (hyvä) |
7 (tyydyttävä) |
2 |
4 (hyvä) |
8 (hyvä) |
2 |
5 (kiitettävä) |
9 (kiitettävä), 10 (erinomainen) |
3 |
Rauman Lyseon lukiossa noudatamme seuraavia periaatteita osaamisen tunnustamisessa ja opintojen hyväksi lukemisessa:
- Opiskelija voi sisällyttää opintoihinsa hankkimaansa osaamista muualta. Tämä voi tarkoittaa esimerkiksi suorituksia muissa lukioissa, aktiivista toimintaa harrastustoiminnassa kuten partiossa tai aamutreeneihin osallistumisessa, muissa oppilaitoksissa suoritettuja opintoja tai korkeakouluyhteistyönä tehtyjä opintoja.
- Rauman Lyseon lukiossa rehtori hyväksyy muualla suoritetut opinnot tai muutoin hankitun osaamisen opiskelijan anomuksesta ja aineenopettajan puollosta. Anomuksessa opiskelijan tulee esittää selvitys opinnoistaan tai osaamisestaan. Lukio voi pyytää opiskelijaa täydentämään näyttöä suhteessa lukiokoulutuksen tavoitteisiin. Myös opintojen laajuuteen kiinnitetään huomiota.
- Muissa lukioissa suoritetut lukion opetussuunnitelman opintojaksot sisällytetään opiskelijan oman lukion todistukseen. Jos opintojakso poikkeaa oman lukion opintojakson laajuudesta, ko. aineenopettaja arvioi mahdollisesti tarvittavat näytöt tai muut lisäsuoritukset.
- Päätös osaamisen tunnustamisesta tehdään sitä erikseen pyydettäessä ennen opintojen tai hyväksi luettavaa osaamista koskevan opintokokonaisuuden alkamista.
Matematiikon oppimäärän vaihtaminen kesken opintoja: Matematiikan vaihtaminen pitkästä lyhyeen tai päinvastoin.