Rauman Lyseon lukio

Tervetuloa Rauman Lyseon lukioon!

Rauman Lyseon lukio on n. 680 opiskelijan yleislukio merenrannan läheisyydessä. Lukiomme toiminta on alkanut vuonna 2007, jolloin neljä lukiota yhdistetettiin, mutta koulumme historia alkaa jo vuodesta 1893. Lukiomme tarjoaa monipuolisen opintojaksotarjonnan erilaisine oppimisympäristöineen.

Olemme monien mahdollisuuksien lukio; laajan opintotarjonnan vuoksi meillä on mahdollisuus painottaa opintoja monella eri tavalla. 
Lukiossamme pääset yleissivistämään itseäsi eri oppiaineissa ja pohtimaan erilaisia vaihtoehtoja lukion jälkeiseen aikaan. Kannustamme opiskelijoitamme opiskelemaan laajasti, mutta itseään kiinnostavalla tavalla. Olit sitten kiinnostunut esimerkiksi kielistä, fysiikasta, uskonnosta, kuvataiteesta tai liikunnasta, me tarjoamme siihen mahdollisuuden.

Lukiomme kielitarjonta on laaja, sillä meillä voit opiskella englantia, ruotsia, saksaa, ranskaa, espanjaa ja venäjää. Mikäli urheilet tavoitteellisesti, voit yhdistää joustavasti opiskelun ja treenamisen. Olemme rakentaneet opintotarjottimemme ja päivittäisen lukujärjestysrakenteen siten, että lukion aikataulut sopivat mahdollisimman hyvin yhteen seurojen järjestämän aamutreenivalmennuksen kanssa. Osallistumalla riittävästi aamutreeneihin, voit siis suorittaa valmennusopintojaksoja ja sisällyttää ne osaksi tutkintoasi. 

Teemme yhteistyötä erilaisten korkeakoulujen kanssa ja pyrimme olemme aktiivisia myös alueen elinkeinoelämän suuntaan. Lukiomme valmistautuu myös vieraskielisten toisen asteen opiskelijoiden määrän lisääntymiseen ja tätä varten olemme aloittamassa kansainvälisyyslinjan.

Lukiomme arkeen kuuluu monenlaista. Opiskelun ohella järjestämme teemapäiviä, bändikonsertteja, yhteisiä tapahtumia, retkiä, opintomatkoja ja paljon muuta. Koulumme kaikkia toimia ohjaa pyrkimys myönteisen, ahkeran, oppimiselle suotuisan ja ihmisarvoa kunnioittavan työilmaston luomiseen ja säilyttämiseen. Opiskelijoillamme on mahdollisuus osallistua opetuksen kehittämiseen ja heitä myös kuullaan opiskelijoiden asemaan olennaisesti vaikuttavissa päätöksissä. Merkittävä osa lukiomme toimintakulttuuria on yhteydenpito ja yhteistyö koulun ja kodin välillä.

Meillä jokainen saa olla oma itsensä, tervetuloa mukaan!

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 35

29 August 2022 Thursday
30 August 2022 Thursday
31 August 2022 Thursday
1 September 2022 Thursday
2 September 2022 Thursday
3 September 2022 Thursday
4 September 2022 Thursday

Viikko 36

5 September 2022 Thursday
8 September 2022 Thursday
9 September 2022 Thursday
10 September 2022 Thursday
11 September 2022 Thursday

Viikko 37

12 September 2022 Thursday
13 September 2022 Thursday
14 September 2022 Thursday
15 September 2022 Thursday
16 September 2022 Thursday
17 September 2022 Thursday
18 September 2022 Thursday

Viikko 38

19 September 2022 Thursday
20 September 2022 Thursday
21 September 2022 Thursday
23 September 2022 Thursday
24 September 2022 Thursday
25 September 2022 Thursday

Viikko 39

26 September 2022 Thursday
27 September 2022 Thursday
28 September 2022 Thursday
29 September 2022 Thursday
30 September 2022 Thursday
1 October 2022 Thursday
2 October 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä