Tekstejä kirjoittamaan (S216) 2 op
Opintojaksolla keskitytään tuottamaan lukio-opinnoissa ja arjessa kohdattavia erilaisia ja erilaajuisia tekstejä. Opintojakson tavoitteena onkin antaa opiskelijalle valmiuksia tunnistaa ja tuottaa suomenkielisiä tekstilajeja, joita he tulevat arjessaan kohtaamaan toimiessaan yhteiskunnan jäseninä.
Yleiset tavoitteet
Opintojakson tavoitteena on, että opiskelija
- kirjoittaa eri tiedonalojen opiskeluun liittyviä tekstejä.
- ymmärtää ja tulkitsee suullisesti ja kirjallisesti eri tiedonaloille tyypillisiä tekstejä.
- harjoittelee yhdessä kirjoittamista.
Keskeiset sisällöt
- Erilaisten arkipäivän tekstien tuottaminen, esimerkiksi blogiviesti tai muu verkkoteks- ti, mielipide, kommentti, kritiikki, formaali ja ei-formaali sähköposti.
- Opiskeluun liittyvien tekstien tuottaminen, esimerkiksi tutkielma, koevastaus, essee, käsitemäärittely, lähteiden käyttö tai tiedon esittäminen visuaalisesti (esim. diagrammi ja taulukko).
- Tarkka kuvailu ja yksityiskohtainen kerronta.
- Sanaston varioivuus ja idiomaattisuus.
- Käsitteiden määrittely sekä systemaattinen sanojen johtaminen.
- Yhdessä kirjoittaminen.
- Omien ja toisten tekstien huoltaminen ja oikeakielisyys, esimerkiksi alkukirjain, väli- merkit, kappalejako.
Esitietovaatimukset
Ei ole.
Opintojaksoa ei voi suorittaa itsenäisesti.
Arviointi
Suoritusmerkintä (S).