Kunnan OPS-sisältö

Erityisopettaja ja luokan- tai aineenopettaja suunnittelevat yhdessä ryhmälle sopivimman ja tehokkaimman tavan antaa erityisopettajan opetusta ryhmäkohtaisena tukimuotona muun opetuksen yhteydessä. Tarpeen mukaan se voi olla vaihdellen samanaikais- ja yhteisopetusta luokassa yhdessä luokan- tai aineenopettajan kanssa tai erityisopettajan antamaa pienryhmän opetusta toisessa opetustilassa. Tällöin oppilasta opettavat opettajat suunnittelevat yhdessä opetusta ja sen eriyttämistä.

Kun ryhmäkohtainen tuki toteutetaan erillisessä tilassa erityisopettajan antamana pienryhmäopetuksena, ryhmässä olevat oppilaat vaihtelevat. Tukea ei kohdenneta yksittäisen oppilaan vaan tietyn oppilasryhmän tai koko opetusryhmän oppimisen tuen tarpeiden mukaisesti. Kuitenkin voidaan tarpeen mukaan toteuttaa lyhytkestoisia tehojaksoja, joissa tietyt oppilaat saavat pienryhmässä erityisopettajan antamana esim. luki-tukea. Oppilaskohtaiseen tukeen kuuluvalla säännöllisellä erityisopettajan antamalla opetuksella osittain pienryhmässä ja muun opetuksen yhteydessä tarkoitetaan pitkäkestoista, esimerkiksi lukukauden tai ­ vuoden pituista jaksoa, joten noin 1-3kk kestävä tehojakso voidaan katsoa ryhmäkohtaiseksi tueksi.

Erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä ryhmäkohtaisena tukena voi olla myös osa oppilaan saamaa oppilaskohtaista tukea. Erityisopettaja ei kuitenkaan voi antaa varsinaista oppilaskohtaista tukea yhtäaikaisesti ryhmäkohtaisen tuen kanssa.