Jalkapallorobotin valmistaminen
Robotti on vähän kuin kauko-ohjattava puskutraktori, jonka lapa kuljettaa palloa. Itse jalkapallopelissä kullakin joukkueella on kaksi robottia, ja pallona on pingispallo, joka pitää saada maaliin.
Osat:
Osat:
Arduino Nano Motor Carrier
Arduino Nano 33 IoT
Battery (max 4V)
1+2 pyörän runko robotille
pyöriä ja moottoreita robotille
Suunnittelu
Käytössä oli alumiinista valmistettu runko. Suunnittelua vaati pallon kontrolloimiseen tehty lapa ja osien kiinnittäminen toisiinsa. Lapa on sulun '(' muotoinen ja se kiinnitettiin alumiinirunkoon sivuille. Lapa ja sen kiinnitykseen tarvittavat osat saatiin 3D tulostamalla.
Auton rakentaminen
Lapaosan kiinnitys vaati uusien reikien poraamista sekä runkoon että lapoihin. Moottoriohjaimet kiinnitimme liimatarroilla. Akkuun ja moottoreihin täytyi juottaa johdot kiinni.
Nano 33 IoT:n kiinnittämisessä moottoriohjaimeen pitää olla erityisen huolelinen. Jos Nanon kytkee väärin päin ohjaimeen ja virran kytkee päälle sekä Nano että moottoriohjain hajoavat välittömästi.
Ohjelmointi
Moottorien pyörimisen ohjelmointi koodilla M1.setDuty(100); onnistui hyvin. Nano 33 IoT:n käyttämä bluetooth light ei ole suunniteltu jatkuvaan kommunikointiin ja siksi vaati huomattavaa vaivannäköä. Yhteyden muodostaminen vaatii sarja monitorin auki olemista tietokoneen arduino ohjelmassa ja langallista yhteyttä.
Robotin ohjaaminen
Ohjaamiseen käytimme LightBlue sovellusta ja WASD kirjaimia ohjaamaan robotin liikkumissuuntaa. W eteenpäin, S taaksepäin A ja D kääntymiseen paikallaan. LightBlue löytää kaikki rakennuksessa olevat bluetooth yhteyteen kykenevät laitteet. Niitä voi helposti olla satoja joten robotin nimen kannattaa olla huomiota herättävä.