Oppimateriaalitehtävä

Oppimateriaalitehtävä

Kenelle: 5-6.lk
Tunnin kesto: 90min

Sisältöalue S1 Minä ihmisenä: Sisältöjä valitaan siten, että ne liittyvät ihmisen rakenteeseen ja keskeisiin elintoimintoihin sekä ihmisen kasvun ja kehityksen eri vaiheisiin. Sisällöissä kiinnitetään huomiota kehityksen ajankohtaisiin muutoksiin ja niiden yksilöllisen luonteen ymmärtämiseen. Käsitellään ikäkauden mukaisesti seksuaalista kehitystä ja ihmisen lisääntymistä. Harjoitellaan tunnistamaan oman kehon ja mielen viestejä ja tiedostamaan omia ajatuksia, tarpeita, asenteita ja arvoja. Perehdytään terveyden osa-alueisiin ja voimavaroihin, arjen terveystottumuksiin, mielenterveystaitoihin, sairauksien ehkäisyyn ja itsehoitotaitoihin. Lisäksi harjoitellaan tunteiden tunnistamista, ilmaisua ja säätelyä. Tunnistetaan omaa oppimista tukevia asioita.

Tavoitteet: 

T11 ohjata oppilasta käyttämään tieto- ja viestintäteknologiaa tiedon
hankinnassa, käsittelyssä ja esittämisessä sekä vuorovaikutuksen
välineenä vastuullisesti, turvallisesti ja ergonomisesti

T19 ohjata oppilasta ymmärtämään terveyden osa-alueita, arjen terveystottumusten merkitystä sekä elämänkulkua, lapsuuden ja nuoruuden yksilöllistä kasvua ja kehitystä sekä rohkaista oppilasta harjoittelemaan ja soveltamaan terveysosaamistaan arjessa

Tunnin kulku: Tunti alkaa keskustelemalla koko luokan kesken murrosiän tuomista muutoksista hien erityksessä sekä hajussa. Katsotaan lyhyt video hien toiminnasta. Kerrotaan hikirauhasten toiminnasta sekä siitä kuinka suuret hikirauhaset alkavat toimia murrosiän myötä. Käydään läpi myös nopeasti hien koostumus sekä asiat jotka vaikuttavat sen erittymiseen. 
Oppilaat saavat tämän jälkeen tutkia deodoranttien sisältämiä aineita keskimäärin 3 hengen ryhmissä tablettien avulla. Tiedot kootaan yhteisesti ja käydään läpi pohtien kemikaalien merkitystä ympäristölle sekä ihmiselle. 
Lopuksi käymme yhteisesti läpi kotitekoisen deodorantin ohjeet sekä sen ainesosien roolit deodorantissa ja valmistamme omat deodorantit.

Miksi? Esimurrosikäistä saattaa mietityttää murrosiän muassaan tuomat elintoiminnot kuten hien haju. Tästä johtuen on tärkeää puhua asiasta, jotta oppilaiden kynnys huolehtia henkilökohtaisesta hygieniastaan madaltuu. 



Lasten kokemuksia: 4.- ja 6. lk lapset: 
  1. Mistä hienhaju mielestäsi johtuu?
  2. Miten deodorantti toimii ja mitä aineita arvelet siinä olevan?
4.lk
  1. En tiedä
  2. Deodorantti toimii siten että avataan korkki ja pistetään kainaloon. En tiedä.


6.lk
  1.  Kun liikkuu paljon niin hikoilee ja en tiedä mistä haju tulee
  2. Deodoranttia voi laittaa jos hikoilee paljon/usein tai  yleisesti ja se voi sisältää ensinnäkin jotain hajustetta/tuoksua ja muita aineita jotka estää hien hajua ja jotku deodorantit saattaa sisältää alumiinia (mutta sitä ei ole kaikissa deodoranteissa)


Asiantuntija: 

Miksi hiki haisee?

Hiki haisee bakteerikannan vuoksi. Muun muassa bakteerien tuottamat rikkiyhdisteet haisevat,  Bakteerien elintoimintojen tuottamat molekyylit tuottavat pahaa hajua. Tuore hiki itsessään ei muodosta hajua. 

Mitä deodorantit sisältävät?

Antiperspiranteissa on ainetta, usein alumiinia, joka tukkivat hikitiehyet hilliten hien muodostumista. Deodoranteissa taas tappaa bakteereja, jottei hiki haisisi.


Arviointi:

Itsearviointi
 : Oppilaat arvioivat omaa työskentelyänsä itsearviointilomakkeella. Tunnin luonteesta johtuen yksilöiden arviointi on melko haasteellista muutoin kuin tunnilla suoritettujen havaintojen perusteella. Palautettavan itsearviointilomakkeen perusteella kuintenkin saadaan käsitystä siitä, miten oppilaat ovat itse kokeneet oppineensa tunnilla. 

 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä