Koulunkäynnin ohjaajan työ

Koulunkäynnin ohjaajan työ Kortepohjan koululla

Koulunkäynnin ohjaajat ovat koulullamme pääsääntöisesti lapsia varten.
  • Koulunkäynnin ohjaajien tehtävänä on auttaa lapsia oppimisessa ja arjen puuhissa opettajan ohjeiden mukaisesti.
  • Opettaja on ohjaamassa koulunkäynnin ohjaajan työn tekemistä oppitunnilla.
  • Jos ohjaaja ei pääse oppitunnille (esim. retkellä toisen luokan kanssa, joku akuuttitilanne muualla jne), hänen on ilmoitettava asiasta ko. luokan opettajalle, jonka tunnille häntä työjärjestyksen mukaan odotellaan.
  • Ohjaaja valvoo oppilaiden tunnille saapumista luokkaan ja välitunnille menoa ja tuloa naulakoilla.
  • Ohjaajilla on myäs välituntivalvontavuoroja listan mukaisesti.
  • 6 tuntia tai alle työskenteleville koulunkäynnin ohjaajille ei kuulu puolen tunnin ruokataukoa, vaan he syövät välituntien puitteissa. Pidemmän työajan haltijoilla on puolen tunnin palkaton ruokatauko.
  • Esimerkkiruokailijoilla ei ole puolen tunnin palkatonta ruokataukoa, mutta heillä on kahvitauko (10 min.), jolloin on tes:sin mukaan  oltava työnantajan käytettävissä eli ei voi poistua koulun alueelta.
  • Koulunkäynnin ohjaaja noudattaa työjärjestystä (lukujärjestys, kuuden viikon jakso). Poikkeamista neuvotellaan rehtorin kanssa.
  • Koulunkäynnin ohjaajat täyttävät työaikaseurantaa Welhoon päivittäin. Huom! Jos toteuma poikkeaa suunnitellusta, on AINA kirjattava selvitys listätietoa-kenttään.
  • Työvuorolistan suunnittelusta/teknisestä toteutuksesta vastaa koulusihteeri Mari, rehtori hyväksyy.
  • Työvuorolistaan ei voi tehdä muutoksia työajan alkamis- ja päättymisaikoihin ilman rehtorin kanssa neuvottelua.
  • Rehtori on koulunkäynnin ohjaajien esimies ja vastaa kaikesta viime kädessä.