Viikkokirjeet

VIIKKOKIRJEET 2025-2026

VIIKKO 8
Maanantai aloitettiin toiveviiripuuhalla. Toiveena oli Nalle Puh -peli. Pelasimme peliä pienryhmissä ja samalla harjoiteltiin sääntöjen mukaan toimimista, oman vuoron odottamista sekä värivastaavuuksia. Laskiaistiistaina pääsimme opiskelijamme Anjan kanssa askartelemaan laskiaispullia! Keskiviikkona pääsimme luistelemaan ja torstaina pidimme pienryhmätoimintaa. Pienryhmissä tuettua yhteisleikkiä sekä lautapelejä. Perjantaina pakkanen paukkui joten valitettavasti luistelu jätettiin väliin. Leikittiin toiveleikkejä ja aarteen etsintää! Ensi viikolla talvilomaviikko ja osa aikuisista ja lapsista lomailee. Ryhmäämme tulee myös väkeä Veturivillestä. Mukavaa lomaa lomailijoille ja hyvää viikonloppua jokaiselle!



VIIKKO 7
Maanantaina alotimme viikon miettimällä ystävyyttä. Pohdimme mm. millainen on hyvä ystävä ja mitä hänen kanssaan voi tehdä? Askartelimme jokainen ystävänpäiväkortit ja laitoimme ne postilaatikkoon. Kun kaikki postit oli laatikossa, päätimme arpoa jokaiselle kortin. Toisten tekemät yllätyskortit toivat iloa! Tiistaina jumppasalissa oli vielä parkour-rata ja pääsimme sinne temppuilemaan. Välillä leikimme radalla Lattia on laavaa -leikkiä sekä etsimme timantteja purkkiin. Keskiviikkona lähdimme luistelemaan koko porukka! Luistelureissu meni niin hienosti, että lapset saivat valita itselleen palkinnoksi tarran. Torstaina tehtiin lisää ystävänpäiväkortteja, jotka sai viedä kotiin ja osa askarteli paloautoja. Perjantaina vietimme koko talo yhdessä tulevaa Ystävänpäivää! Aloitimme päivän yhteisesti Nipsuilta, jossa lauloimme pari ystävyyteen liittyvää laululeikkiä. Tämän jälkeen lapset saivat vapaasti valita, missä ryhmässä halusivat leikkiä. Olipa mukava koko talon yhteinen aamupäivä! :)




VIIKKO 6
Maanantaina pakkasviikko alkoi sisäpuuhilla. Askartelimme lumihiutaleita ja leikimme toiveleikkejä. Tiistaina toiveviiripäivä ja vuorossa oli kuperkeikka-toiveen toteutus. Salissa siis kuperkeikkoja ja temppurataa! Keskiviikon luistelu peruuntui kovan pakkasen vuoksi. Sen tilalla pidimmekin tutkimuspäivää. Tutkimme veden eri olomuotoja, pääasiassa tutustuimme jäähän. Onko se kovaa vai pehmeää? Kylmää vai kuumaa? Isoihin jäälohkareisiin oli jäätynyt erilaisia aarteita kiinni. Mietimme keinoja pelastaa aarteet. Käytimme apuna erilaisia työkaluja joilla murskattiin jäätä. Pipeteillä ja ruiskuilla pystyimme laittamaan lämmintä vettä joka nopeutti sulamista. Samalla harjaantui hienomotoriset taidot ja saimme erilaisia aistikokemuksia. Lopuksi vielä pienryhmät saivat esitellä toisille, mitä kaikkea aarteita heidän jäästään löytyi. Kuin huomaamatta saimme samalla mukavan esiintymis- sekä nimeämisharjoituksen. Lopuksi tutkimme vielä sulanutta lunta suurennuslasein. Onko se puhdasta vai likaista..? :) Torstaina tutustuttiin Runebergiin laululeikin avulla. Loruteltiin ja mietittiin riimipareja yhteisessä riimipari-leikissä. Perjantain luistelukerta jäi myös välistä, mutta pääsimme purkamaan energiaa saliin parkour-radalle. Toivotaan, että sääolosuhteet muuttuisi hieman suotuisimmaksi luistelun kannalta ja pääsisimme ensi keskiviikkona jäälle...! 



VIIKKO 5
Viikko aloitetiin mielileikeillä ja yhteisellä aamupiirihetkellä. Aamupiirillä kerrattiin leikin muodossa sijaintikäsitteitä sekä laulettiin talvisia laululeikkejä Revontulitanssi ja Piirrän pienen tähden. Leikittiin myös yhteistä lumipallon etsimisleikkiä jossa harjoitettiin samalla muistia sekä kerrattiin värejä. Tiistaina jumppasalissa talvista satujumppaa sekä sääntöleikkejä. Keskiviikkona oli taas odotettu "toiveviiri-päivä". Tällä kertaa toiveista toteutettiin piirtäminen. Lapset pääsivät piirtämään eri paikoissa, kuten seinää vasten ja pöydän alakantta vasten selällään. Oli vapaata piirtämistä sekä kuvan jäljentämistä ikkunaa vasten olevan paperin läpi. Lopuksi heijastimme vielä seinälle videon jonka mukana lapset pääsivät kokeilemaan ilmapiirtämistä. Torstaina pelattiin pelejä pienryhmissä. Peleinä mm. muistipelejä, choco-peli ja Pomenia satuseikkailu-peli. Iltapäivällä juhlittiin vielä yhden Niiskun syntymäpäivää! Perjantaina leikittiin mielileikkejä sekä opiskelijamme Anja piti lapsille aamupiirihetken jossa laulettiin ja luettiin kirjaa. 
Talvilomakysely auki vielä 5.2. asti! :) 



VIIKKO 4
Maanantaina aloitimme viikon leikeillä ja yhteisellä aamupiirihetkellä. Kuulimme tarinan Lunna-lumiukosta, jonka päivään pääsimme mukaan toiminnallisilla tehtävillä sadun ohessa. Tiistaina saimme liikuntakoordinaattori Ninnin vierailemaan ryhmäämme. Lähdimme yhdessä lumikenkäilemään. Retkelle pakattiin totta kai mukaan myös kaakaot ja vaahtokarkit. Keskiviikkona puuhasteltiin pienryhmissä askarteluhommia. Isommat harjoittelivat lumiukko-askartelun lomassa laskemista ja omien nimikirjaimien tunnistamista ja kirjoittamista. Pienemmät teki omia lumiukkoja osa kolmiulotteisia osa kartongille. Torstaina koitti taas päivä, kun touhu otettiin toiveviiristä. Tällä kertaa toivepuuhana oli kotileikki. Aloitimme leikin sopimalla mikä on kenenkin rooli. Oli äitejä, isejä, siskoja, veljiä, kodinhoitajia, kissoja ja koiria... Leikin alkaessa juoni alkoi muotoutumaan ja saimme loistavan yhteisleikin aikaan. Leikin ohella harjoiteltiin mm. yhteisleikkiä, pitkäkestoista leikkiä ja leikkiin sitoutumista sekä vuorovaikutustaitoja. Perjantaina leikittin ja musisoitiin. Muumipeikko heräsi muumitalosta ihmettelemään talvea ja opettamaan sekä oppimaan meiltä talvilauluja. Laululeikkeinä mm. Viisi lumiukkoa, Revontulitanssi, Pienen pieni tähti sekä Pilkillä. 



VIIKKO 3
Hyvää alkanutta vuotta 2026! Niiskujen touhut on jatkunut loma-ajan jälkeen ja ryhmässä on laskeuduttu takaisin arjen rutiineihin. Tällä viikolla maanantaina leikittiin, vaihdettiin viikonlopun kuulumiset sekä tutustuttiin uuteen tulevaan Niiskuun. Tiistaina koitti kauan odotettu salipäivä. Salissa jumppailtiin nallen satujumpan mukana sekä löysimme lumiukko-ystävän. Lumiukko rakasti lumipalloja ja pääsimmekin korjaamaan rikki mennyttä lumipallo-konetta. "Lumipalloja" (häntäpalloja) sinkoili pitkin salia koneesta ja lasten tehtävänä oli heittää äkkiä kaikki lumipallot takaisin koneeseen. Lopuksi leikimme vielä lumisotaa. Kyllä näissä touhuissa hiki virtasi ja heittokäsi harjaantui! Keskiviikkona lapset pääsivät suunnittelemaan omat villapaidat. Liimasimme kartongille mieleisen värisiä langanpätkiä. Lapset saivat käyttää omaa luovuutta ja samalla hienomotoriset sekä silmän ja käden yhteistyö taidot harjaantuivat.
Syksyllä askartelimme lasten kanssa toiveviirin, johon jokainen sai kertoa oman toiveen - mikä olisi kaikkein parasta mitä voisimme päiväkodissa tehdä. Torstaina pääsimme irroittamaan ensimmäisen toiveen viiristä. Toiveena oli majaleikit. Niinpä päätimme koko ryhmän voimin rakentaa koko huoneen täyteen majoja. Yhdessä tekeminen vahvistaa lasten sosiaalisia suhteita sekä yhteistyötaitoja. Majaleikeissä mielikuvitusta riitti ja saimme hyvän pitkäkestoisen leikin koko aamupäiväksi. Perjantaina leikittiin ja luettiin toiminnallinen satukirja jossa pääsimme samalla tekemään aamujumpan! 


Torstain majaleikit valtasi "ruokatilan"



VIIKKO 51
Maanantaina pienryhmissä tonttutehtäviä. Isommat teki jouluisia kynätehtäviä jossa harjoiteltiin kynänkäyttöä ja matemaattisia taitoja. Pienemmät tekivät toiminnallisia tonttutehtäviä. Tiistaina lähdimme jumppasaliin. Harjoittelimme ohjeiden mukaan toimimista ja itsesäätelytaitoja tonttuleikin kautta. Heijastimme myös salin seinälle laululeikkejä joiden mukaan jumppailtiin. Lopuksi leikimme vielä "nappaa tonttu" leikkiä, jossa lapset pääsivät jahtaamaan heijastettua tontun kuvaa ympäri salia. Keskiviikkona maalailtiin jouluiset kranssit. Tällä kertaa maalaamisessa hyödynnettiin uutta tekniikkaa, sillä maalia pääsi paukuttamaan vasaralla. Torstaina laululeikkejä ja piparien leivontaa. Ja perjantaina koko talon yhteinen musiikkihetki salissa! 
Loma-aika alkaa ja ensi viikolla ryhmässä taas lapsia myös Veturivillestä. Osa lapsista ja aikuisista lomailee tulevilla viikoilla ja arkeen palataan taas Loppiaisen jälkeen.
Ihanaa joulunaikaa jokaiseen kotiin!<3 



VIIKKO 50
Maanantaina aloitettiin viikko joulukalenterin äärellä. Kalenterin satuhetken jälkeen suuntasimme kohti pikku metsää. Metsässä teimme muutamia tonttujumppa-tehtäviä sekä aikaa oli totta kai myös vapaalle leikille ja tutkimiselle. Tällä kertaa metsäretkellä pääsimmekin seuraamaan oravan touhuja joka kiipeili käpyjä keräten läheisissä puissa. Lopulta innostuimme myös leikkimään koko porukalla piilosta! Tiistaina jatkoimme tonttujumppailua salissa. Autoimme tonttulassa vauhdikkaassa lajittelutehtävässä sekä leikimme yhteisiä sääntöleikkejä. Keskiviikkona harjoittelijamme Helmiina piti lapsille musiikkihetken, jossa pääsimme laulamaan ja soittamaan soittimilla. Torstaina askartelua jonka ohessa saimme harjoitusta saksien käyttöön ja repimiseen. Perjantaina Virve toi joulutervehdyksen seurakunnasta. 


Metsään mennessä teimme yhdessä talvitaidetta lumeen! Kuljimme hienosti samaa polkua pitkin ja näin saimme aikaan sydämen.. :) 


VIIKKO 49
Maanantaina joulukuu aloitettiin tietenkin joulukalenterin avaamisella. Tänä vuonna jokainen pääsee vuorotellen avaamaan paketin josta tulee päivän satukirja joka yhdessä luetaan. Avaaja saa myös valita rasiasta itselleen oman joulutarran. Tiistaina lähdimme "tonttukouluun". Heräsimme tonttulasta tehden aamujumpan "Tonttulan aamujumppa" laulun mukana. Sitten etsimme pikkutontut bussiin ja lähdimme kohti "tonttukoulua" liikuntasaliin. Tontut harjoittelivat hiipimistä, kuperkeikkoja, vaikeassa maastossa liikkumista sekä lahjasäkkien testausta ja lahjojen heittoa niihin. Osa kerkesi testata myös reen toimivuutta. Keskiviikkona maalasimme Suomen lippuja sekä askartelimme lumihiutaleita. Torstaina avasimme jouluisen laululaukun ja lauloimme jouluisia laululeikkejä sekä soitimme kulkusia totta kai. Perjantaina vietimme koko talo yhdessä itsenäisyyspäivän juhlaa salissa. Laulettiin, tanssittiin ja herkuteltiin! 



VIIKKO 48
Maanantaina aloitimme yhteisen projektin surukaivon rakentamisen. Projekti liittyi tulevaan joulutapahtumaan. Käsittelimme ensin lasten kanssa tunnetta ja sen jälkeen aloimme liimata maitopurkeista kaivoa. Tiistaina jatkoimme kaivon maalaamista. Kerkesimme myös jumppailemaan jumppasaliin. Keskiviikkona askartelimme toiveviirejä ja leikimme sisäleikkejä. Torstaina leivottiin keksejä ja vietimme Caritan viimeistä päivää Niiskuilla. Illalla perheille järjestettiin jouluinen metsäseikkailu tunneteemalla, metsän hirven luona lasten rakentama surukaivokin pääsi tositoimiin. Perjantaina toiveleikkejä! 


VIIKKO 47
Maanantaina lapset pääsivät kertomaan mikä olisi kaikkein parasta mitä päiväkodissa voitaisiin yhdessä tehdä. Jokainen pääsi askartelemaan toiveviiriä jonka taakse kirjoitettiin toivepuuha. Tiistaina salissa digikasvatusta jumpan mukana. Heijastimme seinälle onnenpyörän jota pyöräyttämällä päästiin liikkumaan eri eläinten tavoin. Musiikkipiirsimme ilmaan ja teimme muita liikunnallisia tehtäviä. Toinen pienryhmä pääsi tutustumaan ipadien käyttöön. Mietitittiin eri tunnetiloja, miltä näytämme silloin ja otimme ilmeistä kuvia. Etsimme myös huoneesta ohjeen mukaan kuvattavia kohteita. Keskiviikkona pienryhmissä erilaisia matemaattisia taitoja, kuten lukumääriä ja muotojen harjoittelua. Torstaina lasten oikeuksien päivän kunniaksi koko talon yhteinen leikkipäivä! Kaikkien ryhmien ovet oli avoinna leikkijöille ja lapset saivat itse päättää missä ryhmässä haluaa leikkiä. Perjantaina jatkettiin koko talon yhteistä leikkipäivää!
Joulunajan hoidontarve -kysely avoinna, vastaathan päikyssä! :) 




VIIKKO 46
Maanantai aloitettiin ruokakasvatuksella, kun pidimme nukketeatteria maisteluun liittyen. Tarina rohkaisi maistamaan uusia ruokia. Esityksen jälkeen etsimme päähenkilön ystäviä kuvasuunnistuksen avulla ja pääsimme itse kokeilemaan rohkeutta. Etsityillä ystävillä oli meille erilaisia maistiaisia mitä pääsimme rohkeasti maistelemaan. Maistellen mietimme maistiaisen koostumusta, miltä se tuntuu suussa ja miltä maistuu. Onko hyvää vai pahaa. Lapset oli todella innoissaan ja rohkeita. Tiistaina jumppasalissa harjoittelimme liikuntaleikkien kautta tunnetaitoja, värejä ja sääntöleikkejä. Keskiviikkona toteutettiin lasten toivoma retki Muumipuistoon! Kaikki jaksoivat hienosti kävellä molemmat matkat ja perillä leikit sujui ja eväät maistui. Iltapäivällä juhlittiin myös yhdet synttärit. Torstaina laululeikkejä mm. Traktorilla ajelen, bussilaulu, Miltä tuntuu nallesta?... Perjantaina askarreltiin työharjoittelijamme Helmiinan kanssa.



VIIKKO 45
Maanantai aloitettiin pienryhmätoiminnalla. Osalla toiveleikkejä ja lukumäärien 1-3 harjoittelua. Osa harjoitteli kynätaitoja oman kuvan piirtämisen ja vapaan piirtelyn muodossa. Tiistaina salissa temppurata-hommia. (Tasapainoilu, kiipeilyä, kehonhallintaa, tarkkuusheittoa..). Keskiviikkona viihdyimme metsäleikeissä. Torstaina aamupäivällä pidimme poistumisharjoituksen ja musiikkihetken. Musiikkihetkellä mm. laululeikkejä, saippuakuplille musisointia soittimilla ja huivitanssia. Perjantaina pienryhmissä tunnetaitoja. Luettiin tunnekirjoja ja mietimme missä kehonosassa tunteet tuntuvat. Tällä viikolla olemme myös tehneet salaisia puuhia sunnuntain isänpäivään liittyen.. :) 





VIIKKO 44
Maanantai starttasi pienryhmissä erilaisia puuhia tehden. Osa lapsista leikki mielileikkejä ja pysähtyi yhteiseen satuhetkeen. Osa lapsista harjoitteli pikku nallen kanssa sijaintikäsitteitä, lukumääriä sekä hienomotorisia taitoja. Missä nalle on? Matkalaukun takana, edessä, päällä... Lukumääriä, laskemista ja hienomotorisia taitoja harjoiteltiin tekemällä nallelle helminauhat. Lapsi sai heittää noppaa ja valita nopan näyttämän lukumäärän verran helmiä omaan helminauhaan. Tiistaina pääsimme jumppasaliin Parkour-radalle ja iltapäivällä juhlimme yhden lapsen syntymäpäiviä. Keskiviikkona lähdimme metsään. Osa ryhmästä tutustui draaman kautta tunteisiin. Eläinpehmot kertoivat pienen tarinan ja sen jälkeen etsittiin metsästä tunnekuvia ja mietittiin miten liikutaan iloisena, surullisena, vihaisena tai pettyneenä. Osa porukasta pääsi tekemään taidetta ja piirtelemään puita vasten paperille omat taideteokset. Torstaina ja perjantaina olemme harjoitelleet hienomotorisia taitoja isänpäiväyllätyksiä valmistellen.. Perjantaina pääsimme myös vielä uudestaan parkour-radalle ja vietimme taas yhdet syntymäpäivät! :) 






VIIKKO 43
Päivystysviikon jälkeen "paluu arkeen". Maanantaina toiveleikkejä ja kuulumisten vaihtoa. Tiistaina jumppasalissa Nallen liikuntaleikkejä. Harjoiteltiin mm. erilaisia liikkumistyylejä sekä itsesäätelytaitoja "Tulkaa lapset tänne" leikissä. Kerättiin metsän puolukat ja mustikat kerraten punaista ja sinistä väriä. Harjoiteltiin yhteisiä liikunnallisia sääntöleikkejä. Keskiviikkona pienryhmissä erilaisia touhuja; tuettua leikkiä ja satuhetki. Isommat harjoittelivat oman nimen tunnistamista ja kirjoittamista. Etsittiin omia nimikylttejä, kalastettiin vedestä omat nimikirjaimet ja muodostettiin niistä oma nimi. Lopuksi vielä kirjoitettiin nimi ja laskettiin montako kirjainta nimessä on. Torstaina pidimme pihapelipäivän. Osa lähti koulun puolen monitoimikentälle leikkimään "Tulkaa lapset tänne" -leikkiä, Hedelmätarha-peliä sekä salissa opittua Lohikäärme-leikkiä. Toinen ryhmä etsi pihassa parittomille sukille pareja jotka olivat kadonneet sankojen alle ympäri pihaa. Opeteltiin myös pelaamaan polttopalloa ja lattia on laavaa -leikkiä. Vauhtia ja raitista ilmaa riitti! Perjantaina Virve seurakunnasta vieraili ja piti lapsille pienen tuokion.


VIIKKO 42
Syysloma viikko. "Päivystysaikana" Niiskujen joukkoon liittyy väkeä Veturivillestä. Kaikki ruokailut koulun ruokasalissa. Mukavaa lomaa lomalaisille ja ihania yhteisiä hetkiä päiväkodille!
Niiskujen aikuisista Jenniina lomailee, Sirpa töissä koko viikon ja Seija töissä ma-to.

VIIKKO 41
Maanantaina aamupäivällä pienryhmätoimintaa. Pienryhmissä leikkejä, värien kertaamista, hienomotoristen taitojen ja ohjeiden mukaan toimimisen harjoittelua. Tiistaina viime viikolta tuttuja liikuntaleikkejä salissa; marjojen poimintaa, omppujen kiipeämistä puusta, liikunnallisia yhteisleikkejä. Keskiviikkona laululeikkejä ja torstaina lähdimme bongailemaan syksyn merkkejä kävelyretkelle. Kävelyllä kertasimme liikenneturvallisuutta ja pysähdyimme ihmettelemään lapsia kiinnostavia kohteita, kuten tietä ylittävää matoa ja ohi menevää rekkaa. Löysimme syksyiset vaahterat jotka oli muuttuneet syksyisen värisiksi. Perjantaina koko talon yhteinen lauluhetki salissa. 



VIIKKO 40
Maanantaina toiveleikkejä pienryhmissä ja tuleva uusi ryhmäläinen kävi tutustumassa meihin. Tiistaina salissa syksyinen jumppa. Mm. metsän marjojen poimintaa, omenapuuhun kiipeämistä ja omenoiden poimintaa, kuralätäkössä hyppimistä, yhteisleikkejä... Keskiviikkona vietimme kansainvälistä heijastinpäivää havainnollistamalla heijastimen merkitystä. Pimeässä huoneessa laitoimme potkumopoon ajovalot ja lähdimme ajelemaan ja katsomaan onko kaikilla pehmokavereilla heijastimet. Etsittiin myös taskulamppujen avulla ikiomat heijastimet. Mietimme myös muuta liikenneturvallisuuttam, kuten pyöräilykypärän käyttöä. Jokainen pääsi värittämään oman unelmien pyöräilykypärän. Torstaina lapset saivat päästää luovuuden valloilleen. Askartelimme erilaisia örkkejä ym. mitä mieleen tuli. Samalla hienomotoriset taidot harjaantuivat sekä herättelimme mielikuvitusta liikkeelle. Perjantaina lähdimme metsään. Metsässä etsimme Muumilaakson asukkaita, joilla oli erilaisia tehtäviä suoritettavaksi. Tehtävävissä harjoittelimme värejä, hahmottamista, tarinan kertomista ja motorisia taitoja. Aikaa jäi myös omille leikeille pikkumetsässä!



VIIKKO 39
Maanantaina leikittiin mielileikkejä pienryhmissä ja luimme satuja. Osa lapsista pääsi myös harjoittelemaan tarinakorttien järjestämistä loogiseen järjestykseen ja kertomaan kuvien tapahtumista. Tiistaina vietimme yhden ryhmäläisen syntymäpäivää ja kävimme myös jumppaamassa salissa. Salissa teimme Jekku-Jänön taitotehtäviä ja harjoittelimme pallon heittämistä. Keskiviikkona mietimme syksyn merkkejä. Lauloimme syksyyn liittyviä lauluja mm. 5 lehteä, kuralätäkössä ja pienen pieni sade... Torstaina pienryhmätoiminnassa erilaisia puuhia; värien kertaamista, lautapelejä, kielellisiä taitoja... Perjantaina lähdettiin koko aamupäiväksi metsäleikkeihin. Yhteisleikkinä piilosleikkejä ja vapaammassa leikissä suosituksi nousi dinosaurusleikit, makkaranpaistoleikit ja metsän isoimman kiven valloitus.


Värien opetelua kaloja kalastamalla. Samalla myös ongittiin salaisia suujumppa-tehtäviä.


VIIKKO 38
Maanantain aloitimme pienryhmätoiminnalla. Pienempien kanssa kerrattiin ja opeteltiin värejä leikkien kautta. Isommat vahvistivat hienomotoriikkaa ja hahmottamista. Teimme mm. mallinmukaisia helminauhoja sekä palikkarakennelmia. Tiistaina pidimme ulkoleikkipäivää ja saimme poliisit vierailemaan pihaan. Poliisit esittelivät pollisiautoa ja halukkaat pääsivät käymään auton sisälläkin. Keskiviikkona harjoiteltiin saksien käyttöä ja oman luovuuden ilmaisemista askartelun lomassa. Lapsilla oli yksinkertainen muoto, josta sai itse miettiä mikä siitä voisi tulla. Vaihtoehtojakin löytyi, jos omaa ideaa ei tullut. Lopulta askartelussa valmistui autoja, sateenvarjoja, kerrostaloauto ja sateenkaaria. Torstaina jumpattiin salissa. Temppuradalla pääsimme mm. roikkumaan renkaissa, kiipeilemään puolapuilla, tasapainoilemaan, hyppimään ja tekemään kuperkeikkoja. Lopuksi kaivoimme vielä pallot esiin ja harjoittelimme heittoja, kopittelua ja pallon potkimista. Osan kanssa leikittiin myös liikunnallisia sääntöleikkejä. Perjantaina oli syksyn ensimmäinen koko talon yhteinen lauluhetki ja sen lisäksi omassa ryhmässä juhlittiin päivän syntymäpäiväsankareita.




VIIKKO 37
Maanantaina kaivoimme esiin peilit ja tutustuimme omiin kasvoihimme. Harjoittelimme eri kehonosien nimeämistä. Tarkkailimme omia kasvoja, missä silmät, nenä ym. sijaitsee. Tämän jälkeen kokeilimme piirtää kuvat itsestämme paperille. Pienimmät lähtivät harjoittelemaan oman kuvan piirtämistä ympyrästä ja osa ryhmästä sai hahmoteltua jo pääjalkaisia. Tiistaina vahvistettiin motorisia taitoja temppuradalla. Konttasimme ja ryömimme tunneleissa, kiipesimme puolapuille moikkaamaan karhuja, hypimme hyppyjä ja tasapainoiltiin tasapainoradoilla. Osa lapsista innostui tekemään kuperkeikkoja. Temppuradalla vauhtia riitti ja saatiin hiki pintaan! Keskiviikkona osa lapsista teki maanantaisia oman kuvan harjoituksia ja osa harjoitteli saksien käyttöä siili-askartelun merkeissä. Torstaina lähdimme metsäretkelle ja tutustuimme "pikku metsän" jälkeiseen metsäalueeseen. Etsimme aarteita ja siilin pesätarvikkeita aarrelaatikkoon. Palatessa etsimme myös matkalle tippuneet värikkäät sammakot, kertasimme värejä ja laskemista 1-3. Aikaa jäi myös vapaalle leikille. Suosikkileikeiksi nousi dinoleikit ja lääkärileikki. "Uudella" metsäalueella oli myös paljon korkeita kiviä joiden päälle oli kiva kiipeillä. Perjantaina pelattiin pienryhmissä erilaisia lautapelejä joiden lomassa harjoiteltiin mm. oman vuoron odottamista, värejä ja laskemista.


VIIKKO 36 - Suomalaisen ruoan viikko
Viikko alkoi yhden ryhmäläisen syntymäpäiväjuhlilla. Virittäydyttiin myös alkavaan suomalaisen ruoan viikkoon. Tiistaina lähdimme "pelto-seikkailulle" saliin. Lähdimme ajamaan traktoreilla kohti salia. "Pellolta" keräsimme kivet pois ja mietimme mitä pellolle kylvetään. Tutustuimme erilaisiin viljoihin: ruis, ohra, vehnä ja kaura. Tunnistimme kyseiset pellot kuvista ja leikimme puimuri-leikkiä, jossa vauhdikkaat puimurit puivat pellolta viljat. Mietimme myös, mitä tuotteita puidusta viljasta voi valmistaa. Tällä kertaa esimerkkeinä oli kaurapuuroa, ruisleipää, ohrarieskaa ja vehnäpullaa. Käytimme myös hajuaistia tuotteiden tunnistamiseen. Tutustuimme myös perunaan, lanttuun ja porkkanaan. Leikimme niihin liittyviä liikuntaleikkejä. Keskiviikkona pakkasimme retkirepun ja lähdimme metsään. Leikimme edelliseltä päivältä tuttuja liikuntaleikkejä yhdessä. Totta kai tilaa jäi lasten vapaalle mielikuvitukselle ja leikeille. Tällä kertaa suosituksi leikiksi nousi dinosaurus-leikit. Välillä pysähdyimme retkieväiden pariin ja pääsimme maistelemaan porkkanaa, lanttua ja pullaa, viikon teeman mukaisesti. Torstaina tutustuimme maatilan elämään laululeikkien avulla. Viljaa puitiin taas Puistopartion Leikkuupuimuri-disco -laulun mukana. Piippolan vaari -laulua laulettiin hieman muunneltuin sanoin, sillä tällä kertaa vaarilla olikin pelto ja sieltä löytyi mm. kauraa, lanttua, porkkanaa ja perunaa.. Harjaannutettiin myös muistia pelaamalla Kim-leikkiä pellon antimilla. Perjantaina lapset pääsivät vielä toteuttamaan itseään taiteilun kautta. Maalaustekniikka oli hieman erilainen sillä maalilla painettiin kuvioita perunalla, porkkanalla ja lantulla.


VIIKKO 35
Viikko aloitettiin taiteilemalla. Kokeilimme kelmumaalausta, jossa paperin ja kelmun väliin laitettiin lapsen valitsemia värejä jonka jälkeen lapset saivat kelmun päältä levitellä värit haluamallaan tavalla. Ihmettelyä riitti siitä, miksi kädet ei sotkeennu maaliin vaikka sormilla sitä levitetään. Tiistaina oli vuorostaan jumppaa liikuntasalissa. Vahvistimme motorisia taitoja erilaisien leikkien kautta. Liikuimme eri tavoin ja kokeilimme jo vähän liikunnallisia sääntöleikkejä. Vauhtia ja liikunnan riemua riitti! Keskiviikkona lähdimme metsäretkelle. Mukanamme oli varis, jonka kanssa leikimme yhteistä variksen piilosleikkiä. Samalla kertasimme lukujonon luettelemista järjestyksessä yhdestä kymmeneen. Aikaa oli totta kai myös lasten mielikuvitukselle ja leikeille. Tällä kertaa metsässä suosituksi leikiksi nousi nuotion rakentaminen ja siinä "käpymakkaran" paisto. Kävikin hauska tuuri, että lounaalla söimmekin sitten ihan oikeaa uunimakkaraa. :) Torstaina leikimme pienryhmissä mielileikkejä sekä pidimme pienen yhteisen hetken. Ryhmään saapui "ahmatti" jolle voi syöttää erilaisia asioita. Ahmatti ei kuitenkaan avaa suutaan, jos lapsi ei kerro ennalta sovitun säännön mukaisesti mitä on suuhun laittamassa. Tällä kertaa sääntönä oli, että syötämme ahmatille eri värisiä sammakoita. Suu aukesi silloin, kun lapsi kertoi minkä värinen sammakko suuhun oli menossa. Tämän leikin ohessa tarkoituksen oli harjoitella värien nimeämistä. Perjantaina laulettiin yhdessä metsäaiheisia laululeikkejä ja teimme rytmitaputus harjoituksia. 

Suomalaisen ruoan päivää vietetään 4.9. joten ensi viikolla toiminnassamme tutustumme pellon elämään!





VIIKKO 34
Viikko aloitettiin pienryhmissä toive- ja tutustumisleikeillä. Lapset alkavat hienosti muistamaan leikkikavereidensa nimiä ja yhteistä touhua löytyy mukavasti. Tiistaina lähdimme metsäretkelle päiväkodin läheiseen "pikku metsään". Metsästä löytyy aina monenlaista tutkittavaa ja ihmeteltävää. Aamupalapöydässä keskusteltiin lasten kanssa mitä voisimme metsässä tehdä. Ehdotuksena tuli mm. kerätä käpyjä ja etsiä kuusi. Metsään otimme mukaan eläinkortit; siili, kettu, jänis ja hiiri. Nimesimme eläimet ja etsimme niille käpyjä, keppejä, kiviä ja havunneulasia. Kerrattiin luonnonkappaleiden nimiä ja lapset oppivat hienosti muistamaan niitä. Ja löysimmehän myös metsästä sen ison kuusen! Keskiviikkona leikimme pienryhmissä ja jatkoimme edelleen kavereihin tutustumista. Torstaina kaivoimme maalit esiin ja maalasimme omat taulut täyteen kulkuneuvojen ja eläinten jälkiä. Samalla lapsilla harjaantui oman kehon keskilinjan ylitys, kun autoa/eläintä kuljettiin paperilla puolelta toiselle. Maalien avulla kertasimme myös värejä punainen, sininen, keltainen ja vihreä. Viikon päätteksi lähdimme vielä metsään. Muisteltiin edelliseltä metsäretkeltä tuttujen eläinten nimiä ja mitä niille viimeksi kerättiin. Leikittiin eläimillä liikunnallista Kim-leikkiä ja seikkailimme metsässä. Metsän monipuolinen maasto tarjoaa hyvää harjoitusta motorisille taidoille!


















VIIKKO 33

Uusi toimintakausi on pikku hiljaa startannut Niiskujen ryhmässä. Syksy toi muutoksia ryhmäämme sekä lapsissa että aikuisissa. Tällä kaudella Niiskujen kasvattajina toimii Jenniina, Seija ja Sirpa. Myös kiertävä Hanna vierailee jatkossakin ryhmässämme. Niiskujen listoilla on tällä hetkellä 17 lasta. Ensimmäiset viikot keskitymme tutustumiseen, ryhmäytymiseen ja harjoittelemme sujuvaa arjen kulkua ja käytänteitä. Yhdessä touhutaan, ihmetellään ja opitaan!