LISÄOHJEET LIIKUNTATUNNEILLE KORONAVIRUKSEN VUOKSI

- Flunssaisena ei pidä tulla kouluun! 

-
Liikuntatunnit pyritään pitämään ulkona syyslomaan saakka. Mikäli sää sen estää, opetus siirtyy liikuntasaliin. Liikuntasalissa on kerrallaan vain yksi opetusryhmä. 

- Pukuhuoneisiin ei tule jäädä oleskelemaan, jotta toisetkin mahtuvat vaihtamaan vaatteet. Pukuhuoneiden oviin on merkitty kunkin luokan oma pukuhuone. 

- Ennen liikuntatuntia ja sen jälkeen pestään kädet vedellä ja saippualla, tarvittaessa tunnin aikanakin. 

- Liikuntatunneilla pyritään ohjaamaan lajeja ja harjoitteita, joissa on mahdollista välttää kontakteja. Tulethan juttelemaan, jos jokin liikuntamuoto huolestuttaa sinua. 

- Käsidesin käyttö tunnin aikana on suositeltavaa, myös yhteisiä välineitä voi joutua välillä puhdistamaan. 

- Muista liikuntapäivinä säänkestävät ulkovarusteet. Varaa mukaan lisäksi vaihtokengät tai -sukat tai kumpparit lajista riippuen.