5M Riikka Pelkonen

5M

VKO 43 SYYSLOMA

************************

VKO 44


MA 26.10.
* koulua normaalisti lukujärjestyksen mukaan


TI 27.10.
* koulua normaalisti, ja pidetään myös kerhotunti koko luokalle (MUHA)


KE 28.10.
* koulua normaalisti lukujärjestyksen mukaan
* todennäköisesti sisäliikuntaa

TO 29.10.
* koulua normaalisti lukujärjestyksen mukaan
* Sytykehiiritalkoot TO 29.10. koululla n. klo 17-19.30? Tarvitaan vähintään 4 aikuista avuksi, ja kaikki 5M oppilaat jotka ehtivät, toivotaan paikalle töihin. Riikka ostaa luokan käteisvaroilla pusseja ja tusseja. Erityisesti kynttilänpätkiä (ei tuoksukynttilöitä) tarvitaan vielä suuri määrä sulatettavaksi. Jos ei kynttilöitä tule vielä reilusti lisää, ei talkoita pidetä. Tarkistetaan tilanne alkuviikosta, ja Riikka ilmoittaa, pidetäänkö talkoot vai ei.

PE 30.10.
* koulua normaalisti lukujärjestyksen mukaan
* todennäköisesti sisäliikuntaa


***************************
TÄRKEITÄ PÄIVÄMÄÄRIÄ:

(TO 5.11. Vanhempainyhdistyksen järjestämä halloween-disco koululla illalla)

(TO 12.11. Musaluokkien avoimet ovet Kaunisnurmella nykyisille kakkosluokkalaisille n. klo 17-19 --> saatan pyytää pari 5M-oppilasta avuksi, mutta muuten tämä ei varsinaisesti koske meidän luokan oppilaita)

KE 18.11. 5M:n keikka Kuusankoskitalolla, Voikkaa-salissa klo 18. Liittyy Mielenterveysviikon tapahtumaan. Laulamme kaksi biisiä ja saamme palkaksi hieman rahaa luokkaretkirahastoon. Järjestellään kimppakyydit oppilaille. 

(LA 21.11. Mahdollisesti musaluokkien esiintyminen vapaaehtoisille musaluokkalaisille Kouvolan Ydinkeskustan joulunavauksessa? Selvitellään.)

SU 29.11. Museokorttelin joulunavaus. Halukkaat musaluokkalaiset menevät sinne laulamaan joululauluja (kaikki jotka menevät, saavat koulutyöstä pienen vapautuksen).
5M-luokan myyntipöytä museokortteliin samana päivänä?

KE 9.12. Musiikkiluokkien joulukonsertti Kouvolatalon Simeliussalissa.
TO 10.12. Musaluokat esittävät vielä kaksi lyhennettyä koululaiskonserttia joulukonsertin materiaalista Simeliussalissa

Musiikkiluokkien yhteinen jouluherkkujen ja -kinkkujen myyntikampanja

LA 19.12. Joulutodistusten jako + joulujuhla (5M:llä joku pieni esitys)

JOULULOMA 20.12. - 6.1.

****

Kevätlukukausi alkaa TO 7.1.

(Erikoisluokkahaku päättyy SU 10.1.)

TI 9.2. ystävänpäivälaulajaiset kaupungintalolla koulupäivän aikana (4M ja 8M vastuussa)

TO 11.3. Musaluokkien kevätkarkelot koululla illalla Kaunisnurmen koulun oppilaille perheineen (vapaaehtoisia esityksiä, Musiikkiluokkien Tuki ry:n pitämä kioski ja toimintapisteet, disco)

VKO 12 (ajankohta ehkä TO 18.3. – TO 25.3. välillä) pääsiäismyyjäiset? (vanhempainyhdistys järjestää) 5M:lle myyntipöytä?

LA 24.4. Musiikkiluokkien 55-vuotisjuhlakonsertti Kaupungintalon juhlasalissa klo 14

PE 30.4. Koulun vapputapahtuma (5M:n puffetti?)

LA 5.6. Kevätjuhla / todistusten jako (5M ei esiinny)


(SYKSYLLÄ 2027 LEIRIKOULURETKI esim. elo-syyskuun vaihteessa?)




Ohjeita sairastumisen / poissaolon varalta:

* Jos olet flunssassa / muuten sairaana, älä tule kouluun tartuttamaan muita.

* Huoltaja merkitsee wilmaan sairaspoissaolon / muun poissaolon aamulla ennen koulun alkua, jotta kaikki lasta opettavat opettajat + rehtori näkevät sen (wilman tuntimerkinnät näkyvät kaikille lasta opettaville aikuisille, joten tämä on ainoa järkevä ilmoitustapa, jos vaikka oma ope sattuisi olemaan töistä pois).

* Jos oppilaalla ilmenee esim. flunssaoireita koulussa, otetaan yhteys huoltajiin ja lähetetään kotiin (viedään tarvittaessa erilliseen tilaan odottamaan kyytiä)

* MUISTA AINA KAIKISSA TARTTUVISSA SAIRASTAPAUKSISSA: Yksi oireeton päivä kotona --> sitten saa tulla kouluun.

* Jos oppilas joutuu olemaan useita päiviä koulusta pois, kannattaa hakea hänelle koulukirjoja kotiin, ja paikkailla hommia kotona sitten kun pystyy / viimeistään sitten kun on terve. Laittakaa opelle viestiä, niin voin jättää oppilaan kirjat naulakolle noudettaviksi klo 8 - 15 välillä. Parhaiten homma toimii, jos sovitte suoraan, että joku koulukavereista tuo kirjoja teille koulupäivän jälkeen. Toki vanhemmat saavat tulla milloin vain noutamaan kirjoja myös oppilaan pulpetista koulupäivän aikanakin.

* Jos kotona on ollut mahdotonta tehdä kouluhommia / jos huomaatte oppilaan tarvitsevan tukiopetusta, laittakaa heti opelle asiasta viestiä, niin sovitaan aika. 

* Mikäli herää pientäkään huolta / kysymyksiä / ihmetyksen aiheita, olkaa rohkeasti yhteydessä opettajaan esim. wilma-viestillä, whatsapp-viestillä tai puhelimitse. :-)