4M Riikka Pelkonen
4M
Tässä linkki 4M-luokan lukujärjestykseen lukuvuodelle 2025-2026:
Lukujärjestys 4M 2025-2026.pdf
***************************
VKO 21
MA 18.5.
* Tänään ei pidetä B-ryhmän aamutuntia ollenkaan (edelleen korvataan siis ylitöitä) --> koko 4M tulee kouluun klo 9.20!
* Liikuntaa ei tänään pidetä, vaan ohjelmassa on muuta opiskelua.
TI 19.5.
* Normipäivä
* EI kerhotuntia ollenkaan
KE 20.5.
* Yhteiskuntaopin koe s. 49-61 (Kirja saa olla mukana, mutta harjoittele silti etukäteen!)
* ne, jotka olivat äitienpäiväkonsertissa, pääsevät klo 12.30! Muilla koulua klo 13.30 asti.
TO 21.5.
* Koko 4M:llä on koulua poikkeuksellisesti vain klo 9.20-13.30. Riikka-opella on Marjoniemen uuden koulun suunnittelupalavereja, joten korvataan nyt kunnolla tekemänne ylityöt jättämällä ryhmätunnit pois! :- )
PE 22.5.
* Muista ulkoiikuntavarusteet + vaihtovaatteet aamulla!!
* Koko koulun monikulttuurisuustunti salissa klo 9.20
* kesäkukka-amppelit tänään noudettavissa koulun pihasta klo 16.30-18 välillä (jos tulee jotain hämminkiä, ole yhteydessä Anna-Stiina Piriseen. Numero löytyy tilauslomakkeen kopiosta, joka jaetaan jokaiselle kukkia hommanneelle oppilaalle alkuviikosta.)
****************************
Tärkeitä päivämääriä:
PE 22.5. Koko koulun yhteinen monikulttuurisuustapahtuma salissa
TI 26.5. Puhjonrannan retkipäivä
KE 27.5. 3M ja 4M luokkaretki Helsinkiin (lähtö koululta: klo 8.15, paluu n. klo 18)
LA 30.5. Stipendijuhla + todistusten jako. Koulupäivä n. klo 8.30-10.00. 4M tekee juhlaan vielä jonkun pienen esityksen. Kotiväki saa tulla seuraamaan juhlaa, mutta salin istumapaikat on varattu ensisijaisesti 6. lk. huoltajille. Luokkiin saa myös tulla salitilaisuuden jälkeen seuraamaan todistusten jakoa.
********** LÄKSYT **********
Jos olet ollut koulusta pois, tehtäväsi on selvittää, mitä sillä aikaa koulussa on tehty
(ja tehdä puuttuvat hommat sitten kun olet terve).
Ope merkkaa tähän joka päivän lopuksi tärkeimmät hommat, mitä ollaan omassa luokassa tehty. Läksymerkinnät pysyvät tässä näkyvillä aina noin viikon ajan.
PE 15.5.
Matikka: s. 159 + kotimökki 36 loppuun, jos jäi kesken.
Yhteiskuntaoppi: Harjoittele kirjakokeeseen, joka on ensi keskiviikkona.
Ohjeita sairastumisen / poissaolon varalta:
* Jos olet flunssassa / muuten sairaana, älä tule kouluun tartuttamaan muita.
* Huoltaja merkitsee wilmaan sairaspoissaolon / muun poissaolon aamulla ennen koulun alkua, jotta kaikki lasta opettavat opettajat + rehtori näkevät sen (wilman tuntimerkinnät näkyvät kaikille lasta opettaville aikuisille, joten tämä on ainoa järkevä ilmoitustapa, jos vaikka oma ope sattuisi olemaan töistä pois).
* Jos oppilaalla ilmenee esim. flunssaoireita koulussa, otetaan yhteys huoltajiin ja lähetetään kotiin (viedään tarvittaessa erilliseen tilaan odottamaan kyytiä)
* MUISTA AINA KAIKISSA TARTTUVISSA SAIRASTAPAUKSISSA: Yksi oireeton päivä kotona --> sitten saa tulla kouluun.
* Jos oppilas joutuu olemaan useita päiviä koulusta pois, kannattaa hakea hänelle koulukirjoja kotiin, ja paikkailla hommia kotona sitten kun pystyy / viimeistään sitten kun on terve. Laittakaa opelle viestiä, niin voin jättää oppilaan kirjat naulakolle noudettaviksi klo 8 - 15 välillä. Parhaiten homma toimii, jos sovitte suoraan, että joku koulukavereista tuo kirjoja teille koulupäivän jälkeen. Toki vanhemmat saavat tulla milloin vain noutamaan kirjoja myös oppilaan pulpetista koulupäivän aikanakin.
* Jos kotona on ollut mahdotonta tehdä kouluhommia / jos huomaatte oppilaan tarvitsevan tukiopetusta, laittakaa heti opelle asiasta viestiä, niin sovitaan aika.
* Mikäli herää pientäkään huolta / kysymyksiä / ihmetyksen aiheita, olkaa rohkeasti yhteydessä opettajaan esim. wilma-viestillä, whatsapp-viestillä tai puhelimitse. :-)