ELO-kuulumisia

Kuulumisia elokuun ELO-foorumista


ELO-foorumin syksyn ensimmäinen kokous pidettiin etäkokouksena 29.8.2024. Kokouksen puheenjohtajana toimi Kati Lounema opetus- ja kulttuuriministeriöstä. Ensin kuultiin puheenjohtajien ajankohtaiskatsaukset. Työ- ja elinkinoministeriössä työn alla on tällä hetkellä työelämän kehittämisstrategian esiselvitys ja sidosryhmäkeskustelut, yli 55-vuotiaiden työllisyyteen tähtäävien toimien kartoitus ml. uraohjauksen mahdollisuudet, TE24 kiihtyvä valmistelu ml. tiedolla johtaminen, työelämälainsäädäntöhankkeet jotka etenevät suunnitellussa aikataulussa, kototutumiseen kohdistuneet 58M€ lisäsäästöt ja Unkarin Euroopan neuvoston pj-kausi, joka on nostanut taas Nuorisotakuun yhteiseen keskusteluun. Opetus- ja kulttuuriministeriö kertoi toisen asteen hallituksen esityksistä. Alkukesästä päättyivät lausuntokierrokset. Oppijan polku ja ohjausasiat sisältyvät sekä ammatillista koulutusta että lukiokoulutusta koskeviin esityksiin. Ammatillisen koulutuksen osalta keskeisin esitys on toiminnanohjauksen kokeilu ja rahoitusjärjestelmän uudistamiseen. Lukiokoulutuksen osalta esitys liittyy englannin kielellä suoritettavaan ylioppilastutkintoon rajatuin kriteerien, lukiodiplomiin osana ylioppilastutkintoa sekä lukiokoulutuksen rahoitukseen. Hallituksen lisäsäästöjen kohdentumisesta ei ole vielä tarkempaa tietoa. Uraseurannan kehittämishanke on hyvässä vauhdissa.

Lisäksi kerrottiin tänä vuonna 12.-14.11. Jyväskylässä pidettävän IAEVG-konferenssin valmisteluista ja tilanteesta. Esityksiä ollaan saamassa ympäri maailmaa ja osallistujia on jo runsaasti. Suomen ELO-strategia ja viime vuosien laajat ohjauksen kehittämishankkeet tulevat olemaan merkittävästi esillä, erityisesti torstain Guidance in Finland 2024 -osuudessa, johon voi maksuttomasti osallistua.

 Varsinaisen kokouksen aiheena oli katsaukset Ohjaamojen ajankohtaisiin asioihin ja Jatkuvan oppimisen digitaalisen palvelukokonaisuuden (JOD) valmisteluun. Ohjaamo-toiminta on vuosien varrella laajentunut, vakiintunut ja ammattimaistunut, ja ensi vuoden alusta alkaa uusi aikakausi työllisyysalueiden ja uuden monialaisten palveluiden lainsäädännön myötä. RRF-rahoitus on varmistanut sote- ja koulutusosaajien saatavuuden Ohjaamoihin. JODissa yksilön palvelut ovat jo ohjelmistokehityksessä, ja ohjaajan palvelujen raamit alkavat olla selvät. Ohjaajien osion työstössä on hyödynnetty ohjaajien kehittäjäyhteisöä, johon on edelleen mahdollista ilmoittautua. Tietopalvelukokonaisuus on vielä työn alla. Syksyn aikana palvelulle saadaan nimi ja visuaalinen ilme (nyt tiedämme, että nimi on Osaamispolku!).

Lopuksi kuultiin vielä muiden RRF-hankkeiden ajankohtaiset asiat. Ohjauksen RRF-hankkeiden tuotokset tullaan loppuvuoden aikana kokoamaan ymmärrettävään ja visuaaliseen muotoon sähköiseksi julkaisuksi kaikkien ohjaukseen liittyvien tahojen hyödynnettäväksi.


Kirjoittaja:

Anna Toni
Työ- ja elinkeinoministeriö
anna.toni@gov.fi

Seuraava | Palaa pääsivulle

Ajankohtaista elinikäisestä ohjauksesta nro 31, lokakuu 2024
https://peda.net/hankkeet/elotori/ajankohtaiskatsaus/nro31