Tavoite 1 Lukeminen


Tavoite  Toimenpiteet
Lukutaidolla ymmärrämme:
- tekstien lukutaito
- eri oppiaineiden ja aiheiden lukutaito
- kuvien lukutaito
sekä kirjallisuuden ulkopuolinen lukutaito: 
- sosiaalinen lukutaito
- tunteiden lukutaito
- oman kehon ja mielen viestien lukutaito
- musiikin lukutaito
- elämäntilanteiden lukutaito
- pelin lukutaito

Edistää oppilaiden hyvinvointia, osallisuutta, kyvykkyyden tunnetta ja parantaa oppimistaitoja ja -tuloksia lukemisen avulla.

Vahvistaa oppilaiden lukutaitoa, luetun ymmärtämistä ja myönteistä lukijaidentiteettiä.

Tarjota jokaiselle oppilaalle hänen taito- ja kiinnostustasonsa mukaista luettavaa.

Lisätä oppilaiden kiinnostusta kirjoihin, kirjallisuuteen ja monipuolisiin teksteihin.

Lukemisen avulla kehitettään mahdollisuuksia lisätä sosiaalista osallisuutta, oman ja toisten näkökulmien ymmärtämistä sekä yhteisistä lukuhetkistä iloitsemista.

Tehdä lukemisesta näkyvä ja luonnollinen osa oppimista ja koulun arkea.

Juhlistamme lukutaitoa.

Vahvistaa kodin ja koulun yhteistyötä lukemisen edistämisessä.

Lukemista tuetaan koulun arjessa säännöllisesti ja monipuolisesti. Luokissa järjestetään säännöllisiä lukuhetkiä, ja aikuiset lukevat oppilaille ääneen säännöllisesti. Oppilaille tarjotaan mahdollisuuksia sekä itsenäiseen että yhteiseen lukemiseen esimerkiksi parilukuna, lukupiireissä ja lukukummeina toimien. Erityisesti lukukummitoimintaa toteutetaan eri luokkatasojen yhteistyönä. 1.-2.luokilla toimii myös kaksi lukumummia, jotka lukevat lasten kanssa viikoittain. Myös koulun aikuiset lukevat ja toimivat esimerkkeinä ja malleina oppilaille. Lasten kanssa keskustellaan ja pohditaan yhdessä lukemisen ja erilaisten lukutaitojen merkitystä. 

Luokissa kirjoja nostetaan esiin opiskeltavien aiheiden mukaisesti. Oppilaita kannustetaan valitsemaan itseään kiinnostavaa tai opiskeltaviin teemoihin liittyvää luettavaa sekä hyödyntämään monipuolisesti erilaisia tekstejä, kuten kaunokirjallisuutta, tietokirjoja, sarjakuvia, lehtiä ja runoja. Tarvittaessa käytetään myös digitaalisia ja kuunneltavia kirjoja.

Kaikille luokille varataan säännöllinen aika lukemiseen. Lukemista tuetaan esimerkiksi lukudiplomien, -passien, -päiväkirjojen, -haasteiden, Lentoon-kirjallisuustehtävien sekä erilaisten lukuprojektien avulla. Oppilaiden lukusaavutuksia tehdään näkyviksi esimerkiksi lukupuun, -seinän tai yhteisten juhlien avulla.

Kirjaston palveluihin tutustutaan ja käytetään aktiivisesti. Luokat hyödyntävät kirjastoautoa ja koulun kirjastoa. Kirjastolta saamme tietoa ja vinkkejä, miten lukemisessa myös tukea tarvitsevat oppilaat löytävät itselleen luettavaa. Kirjavinkkauksista saa hyviä ideoita lukemiseen ja oppilaita rohkaistaan ja annetaan tilaa myös omien kirjavinkkausten tekemiseen. 

Lukemisen teema näkyy koulussa laaja-alaisesti eri oppiaineissa ja projekteissa. Lukemista tuetaan toiminnallisten mm. lukutehtävien, -rastien, draaman ja kuvataiteen avulla. Oppilaille luodaan luokkiin ja käytäville lukuympäristöjä, jotka kannustavat tarttumaan kirjaan.

Kaikissa luokissa opetellaan säännöllisesti oman kehon ja mielen viestien sekä sosiallista lukutaitoa tunne- ja turvataitokalenterin harjoitusten kautta. Taito- ja taideaineissa opiskellaan kuvien, käsitöiden, pelien ja musiikin lukutaitoa. 

Huoltajia kannustetaan yhteisiin lukuhetkiin kotona sekä tukemaan lasten päivittäistä lukemista.

Erityistä huomiota kiinnitetään siihen, että jokainen oppilas löytää omalle taitotasolleen sopivaa ja kiinnostavaa luettavaa sekä kokee onnistumisen elämyksiä lukijana.

30.9. VESO Rönsy Lukeminen


Seuranta ja arviointi:
Kehittämiskohteen toteutumista ja vaikuttavuutta arvioidaan kolme kertaa lukuvuoden aikana yhteistoimintaluokissa sekä koulun johtotiimissä. Arvioinnissa seurataan yhteistoimintaluokkien tiimisopimuksiin kirjattujen kehittämistoimien toteutumista, oppilaiden lukumotivaatiota sekä lukemisen näkyvyyttä koulun toimintakulttuurissa. 

Arviointimenetelminä käytetään yhteistoimintaluokkien itsearviointeja, oppilaiden palautetta, henkilöstön havaintoja sekä lukemiseen liittyvien toimintojen toteutumisen seurantaa. 

Kokonaisuuden koordinoinnista, seurannasta ja arvioinnin kokoamisesta vastaa koulun johtotiimi, joka hyödyntää arviointitietoa lukuvuoden aikaisessa kehittämisessä.