Vk41
Eläinten viikko
Lokakuu on lukukuu teemalla jatketaan ahkerasti.Kirjoja on luettu paljon.Tällä viikolla on myös eläinten viikko.Liikuntahetkellä lapset liikkuivat jäniksinä,matoina,karhuina...Heittelimme ja vieritimme palloja.
Tiistaina jatkettiin taikataikinalla muovailua ja uusia siilejä ja etanoita saatiin vanhojen seuraksi.
Keskiviikkona oli pienen pieni esitys 3 pukkia.Se oli osalle tuttu juttu,mutta ei kaikille.Kaikki jaksoivat katsella ja kuunnella.Esityksen jälkeen oli lasten vuoro osallistua .Esitykseen kuului soittimia ja musiikkia ( 3 pukkia).

Hyllylle oli tullut uusia kuvia eläimistä,joita katseltiin myös tabletilta ja samalla heräsi keskustelu mitä eläimiä oli nähty eläintarhoissa.

Torstaina oli Kaikki juoksee -tapahtuma ihanan aurinkoisessa säässä.Lisä vaikeutta toi yöllä tulleet vesilammikot,joita piti väistellä.

Perjantaina luimme Jukolan seitsemän poikaa Aleksis Kiven päivän kunniaksi ja mietimme miltä Suomen lippu näyttää. Retki reissulla näimme oikean lipun lipputangossa.


Nautimme retkellä ihanasta säästä ja upeista syksyn puista.Tölön puistossa oli jälleen kiva kiipeillä,laskea vaijerliukua tai " Lähteä kävelylly kaverin kanssa käsikädessä..

HYVÄÄ LOMAA SYYSLOMALAISILLE muut nähdään ensi viikolla !