Vk 40
Lokakuu on lukukuu
Tätä viikkoa ei aloitettukkaan koulun salissa,sillä siellä oli koululaisten valokuvaus.Sen sijaan liikuttiin pihalla."Mörköhippa" sai lapset jälleen ilolla juoksemaan pitkin peliareenaa.Siellä myös heiteltiin tennispalloja ja potkittiin jalkapalloja.Toivottavasti arkiliikuntabingokuponki on saanut myös perheet liikkumaan yhdessä.
Roihushetkellä on siirrytty metsämaisemaan.Siitä on esim.etsitty eläimiä ja nimetty ne.Pidempään Roihusia tehneet tekivät lauseita kuvasta.Muistelimme myös omaa " lähimetsä"-retkeä ja mitä kaikkea siellä nähtiinkään.Osa lapsista muovaili taikataikinasta matoja,etanoita,sieniä ja siilejä.

Lauluhetkellä lauloimme Piippolan vaarilla oli talo....Sitä ennen nimesimme maatilaneläimiä.Eläimillä leikimme myös kim- leikkiä.Kim-leikissä on esim,4 eläintä esillä.Lapset laittavat silmät kiinni ja sillä aikaa poistetaan 1 eläin pois.Tämän jälkeen silmät avattuaan lapset yrittävät muistaa ,mikä eläin puuttuu joukosta.
Orkesteri pääsi soittamaan erilaisia soittimia,jotka oli luonnollisesti nimetty ennen soittamista.Harjoittelimme samalla oman vuoron odottamista.

Kuvatukea ja kommunikointitaulu kotileikin tueksi

Keskiviikkona vaihtui myös kuukausi uuteen. Lokakuu on meidän lukukuu.Tosin luemme muutenkin kirjoja päivittäin.Kotiin on jaettu bingolaput,jossa on erlaisia " lukemistehtäviä" .Toivotaan,että olette kotona myös aktiivisia lukijoita.Bingolappu kannattaa palauttaa päiväkodille viikolla 45, jolloin osallistuu kirjapalkinnon arvontaan.
Lapset ovat kuunnelleet kirjoja lukulumosta ukrainaksi ja arabiaksi.Moomin-language-sovellusta on käytetty suomen kielen oppimiseen.

Retkipäivänä eli perjantaina teimme kävelyretken ja keräsimme kauniin värisiä pudonneita lehtiä.Matkan varrella jäimme katselemaan erilaisia autoja.Lopuksi harrastimme ylä ja alamäkijuksua.


Ensi viikolla keskitymme eläintenviikkoon.Liikunnallista viikonloppua ja hauskoja lukuhetkiä 🚲🏐😀
