Viikot 11-14
Ketunleivät ovat kuluneiden viikkojen aikana harjoitelleet saksilla leikkaamista ja tehneet paljon erilaisia kädentaitotöitä. Saksilla leikkaaminen vaatii tarkkaavaisuutta ja kehittää lasten hienomotorisia taitoja. Paperin piteleminen kädessä, samalla kun toisella kädellä käyttää saksia, vaatii hyvin paljon keskittymistä ja harjoittelua.

Juuri parhaillaan Forssan kaupungin kirjastosta löytyy varhaiskasvatuksen taidenäyttely, jossa on esillä koko varhaiskasvatuksen sekä meidän ryhmän tekemiä töitä. Käykäähän koko perheen voimin katsomassa, kuinka upeita teoksia olemme saaneet aikaan. Näyttelyn esite ja tarkemmat tiedot löydät täältä peda.netistä Ketunleipien ryhmän etusivulta. Ensi viikolla keskiviikkona 8.4 teemme retken kirjastolle, taidenäyttelyä katsomaan. Lähtö päiväkodilta kohti kirjastoa on klo:9.
Kädentaitojen lisäksi lapset ovat päässeet laululeikkimään keväisempiä lauluja. Yksi suosikeista on ehdottomasti Kanapolkka.
Kanapolkka laulussa harjoitellaan myös perus värejä laulun muodossa. Numeroihin olemme tutustuneet Elefanttimarssia marssien.
.
Ulkona lapsille oli järjestetty kuvasuunnistusta, joka olikin oikein hauskaa ja keinut, sekä pyörät ovat taas meidän käytössä talven väistyttyä. Ensi viikolla 9.4. osallistumme taas Kaikki juoksee- tapahtumaan. Lähdemme päiväkodilta isolle Akvarellille klo:9.

Nyt toivotamme mukavia hieman pidempiä vapaita kaikille! Päiväkoti on auki taas ensi viikon tiistaina.
