Torstai 7.5. tehtävät

Torstai 7.5. tehtävät

Google Meet -tapaaminen klo 10


Toivotetaan hyvät huomenet ja käydään läpi matematiikkaa.

Ohjeita:

1. Google Meet koskee kaikkia eli siellä käyminen on pakollista. Jos et pääse osallistumaan, käske vanhempasi laittamaan minulle Wilmassa viestiä.

2. Ollaan siellä rauhassa ja noudatetaan opettajan ohjeita. Kun tulet Google Meetiin, laita mikkisi äänettömälle. Muuten sieltä kuuluu melu läpi ja kaikkien oleminen siellä hankaloituu. Kun haluat esittää kysymyksen, poista mykistys siksi aikaa. Kysyttyäsi mykistä itsesi uudelleen. Voit pitää kameraa päällä, mutta ei ole pakko. Jos sinulta ei löydy koneesta mikkiä tai headsettiä, voit osallistua Google Meetiin myös älypuhelimella!

3. Kerron lopuksi, kun Google Meet on päättynyt ja halukkaat voivat lähteä. Tarjoan näiden tapaamisten jälkeen myös tukiopetusta halukkaille.

Google Meet

Yhteiskuntaoppi
- googleta Sanomapro, valitse "opiskelijat", klikkaa oikeasta yläkulmasta "oppilaan avain", avain on joulut9
- valitse Vaikuttaja 2, digikirja (siellä on ensin äänikirja ja sen alapuolella digikirja, valitse jälkimmäinen)
- valitse jakso "Lait tuovat turvaa"
- lue (ja halutessasi kuuntele) kpl 23 ja tee siihen liittyvä tehtävä 1 ja 4. Sen lisäksi tee jokin toinen tehtävä kappaleeseen liittyen. Saat valita sen itse.

Uskonto

Mene http://sanomapro sivuille googlella. Sieltä aukeaa yläreunassa oppilaan avain. Klikkaa sitä ja laita tunnus joulut9.

Sitten aukeaa Suolahden yhtenäiskoulu. Aukaise Aarre 6 sivustot. Sieltä kpl 26 Auttava ihminen. Kuuntele se ja lue läpi. Lopussa mainitaan mies nimeltä Martti Ahtisaari.Hän on merkittävä mies ja ota selvää netistä, kuinka merkittävä. Kirjoita hänestä historia ja käytä siihen tämän viikon kaksi uskontotuntia.Katso aluksi youtubesta Martti Ahtisaari Peacebroker. Siinä on useita osia. Voit katsoa useammankin.Historiikkia olisi hyvä kirjoittaa ainakin sivun verran, jos joka riville kirjoitat.

-Timo

Liikunta

HUOM! Kerro google docsiin, miten olet liikunnan suorittanut.

Omavalintaisella tavalla käy harrastamassa liikuntaa 45min. Käy esimerkiksi kävelyllä, juoksulenkillä, tee lihastreeniä, potki kotipihalla palloa, kävelytä lemmikkieläintä jne. Saat itse valita!

Ruotsi

Tee tehtävät 

Tekstiilityö:
Jatka isoäidin neliöiden virkkaamista, päättelyä ja yhdistämistä. Tai:
Katso Yle Areenasta Verta, hikeä ja T-paitoja jakso 7. Pikamuodin ytimessä ja tee lisäksi jokin vapaavalintainen kotityö.