Viikkourakka
Viikko 14
| Työ- & tehtäväjärjestys | |||||
| Klo | Ma | Ti | Ke | To | Pe |
| 8:15 | Li | ||||
| 9:00 | Lauseenjäsenet, subjekti predikaatti ja objekti s. 140 t. 5,7 &9 |
Hi koe | Lauseenjäsenet, subjekti predikaatti ja objekti s. 140 t. 5,7 &9 |
Fysiikka - energiavarat, t. A,B & C | |
| 10:15 | Prosentti, Mökki 28 | Hi kokeen läpikäyminen & essee vastauksen tekeminen | Lauseenjäsenet -kertausmoniste | Ue koe / Et | |
| 11:00 | Mu | Ku | Prosentit päättelemällä, mökki 29 (erit. op.) | Prosenttiarvo 1% avulla, mökki 30 | Sovellusta, mökki 31 |
| 12:30 | Päälause / sivulause -kertausmoniste | Ku | ATK-luokka: Bi, valtioiden vertailua, karttapelejä TAI AI-sadun korjaus |
En koe | |
| 13:30 | Ks | Li | Mu | Arviointi | |
| 14:15 | Ks | Li | Ra / Sa | ||
Viikko 13
Tavoitteet:
Matematiikka (4h): Osaan laskea yhteen. Vähentää, kertoa ja jakaa murto- ja sekalukuja sekä soveltaa oppimaani. KOE!Äidinkieli (3h): Luetun ymärtämisen testejä ja kielioppia. Pidän kirjaesitelmän, mikäli se puuttuu.
Historia (2h): Ymmärrän Suuren Pohjan sodan ja Isonvihan merkityksen Ruotsille ja Suomelle. Osaan kertoa sodan pääpiirteet. Kertaan oppimaani Ruotsin suurvalta-ajasta, KOE!
Kuvataide (2h): Valon ja varjon käyttö taiteessa ja omassa työssä.
Fysiikka:
Biologia / maantiede: Tunnen Japanin maantietoa (pääsaaret, suurimmat kaupungit), osaan kertoa Japanin talouden edellytykset ja tärkeimmät tuotteet. Tiedän miksi Japanin kallioperä on levoton ja miten meren läheisyys vaikuttaa Japanin elinkeinoihin.
Tehtävät:
MA:• Kertausaukeamien tehtäviä
• Mitä osaan -moniste
• Kysy apua opelta, jos joku kohta murtoluvuilla laskemisessa ei onnistu!
AI:
• Kielioppia s. 134-> t. 5, 7, 10 & 11
• Luetun ym.
HI:
Opettele kpl 25.
Taulukuva kpl 25
T. 1,2
T 4.
Kuuntele tarinoita Isonvihan ajalta: Löfvingin seikkailut
BI/MA
• Japani kpl
VIIKKO 12
Tavoitteet
Matematiikka (4h): Osaan jakaa murto- ja sekalukuja sekä soveltaa oppimaani.
Äidinkieli (4h): Luetun ymärtämisen testejä ja kielioppia. Pidän kirjaesitelmän.
Historia (2h): Tiedän, miten Ruotsin suurvalta-aikana suomi kehittyi. Osaan kertoa Venjän kehittymisestä merkittäväksi suurvallaksi.
Kuvataide (2h): Pääsiäisaskartelu.
Tehtävät
|
* |
AI |
Kielioppi + luetun ym. |
|
MA
|
s. 52 – 53 |
|
|
s. 54 – 55 |
||
|
s. 56 – 57 |
||
|
HI
|
KPL 23, t. 1,2,3 |
|
|
KPL 24, t. 1,2,4 |
||
|
Kpl 23 & 24 taulukuvat |
||
|
* *
|
MA
|
Mökki 24 |
|
Mökki 25 |
||
|
Mökki 26 |
||
|
HI
|
KPL 23, t. 4,5 |
|
|
KPL 24, t. 4,6 |
||
|
* * *
|
MA |
Lisätehtäviä 3+ kpl |
|
HI |
Aikajanan jatkaminen |
Viikkourakan tavoitteet ja tehtävät vk.11
Tavoitteet
Matematiikka (4h): Osaan kertoa murto- ja sekalukuja ja jakaa kokonaisluvun murtoluvulla.
Äidinkieli (4h): Luen satuja ja kommentoin niitä. Pidän kirjaesitelmän.
Historia (2h): Tiedän, miten Ruotsin suurvalta-aikana suomi kehittyi. Osaan kertoa oleelliset tiedot 30-vuotisesta sodasta ja Breitenfeldin taistelusta
Maantieto (2h): Osaan Kiinan maantieteen perusasioita: historian vaikutusta valtioon, kiinan suuruus,
Länsi- ja Itä-Kiinan erot ja nimetä Kiinan elinkeinoja. Lisäksi osaan nimetä karttaan: Kiinan naapurivaltiot, vuoristot ja meret.
Tehtävät
Rastita tehtävä, kun saat tehtävän suoritettua. Näytä tehtävä opettajalle.
| * | AI | Lue 5 satua Pedanetistä ja kommentoi niitä |
| Kirjaesitelmä | ||
| MA | s. 46 – 47 | |
| s. 47 – 48 | ||
| s. 48 – 49 | ||
| HI | Opettele KPL 22, t. 1,2,3 | |
| Kopioi kpl 22 taulukuva vihkoon | ||
| Perjantain videotehtävä | ||
| BI | Opettele kpl 3 KIINA, t. 1 – 3 | |
| * * | MA | Mökki 21 |
| Mökki 22 | ||
| Mökki 23 | ||
| HI | KPL 22, t. 4,5 | |
| BI | Kiina - kotitehtävät | |
| * * * | MA | Lisätehtäviä 3+ kpl |
| HI | Aikajanan jatkaminen |
HI: RYHMÄTYÖ: Luo oma taktiikkasi Breitenfieldin taisteluun. Tutustu ja opettelkaa ryhmässä linkistä taistelun kulku ja tausta! Tutustukaa myös hakkapeliitoihin ja englanninkieliseen wikiartikkeliin, paremmat kartat ;)
Asettaudu Hornin tai Tillyn asemaan. TEE VIDEO taistelun kulusta oman sotastrategianne perusteella.
Voitte tehdä videon ryhmätyönä siten, että toinen puoli on Tilly ja toinen Horn. Näin voitte ”pelata” taistelun vuoropohjaisena strategiapelinä. Muistakaa huomioida eri aselajien erityispiirteet liikkuvuudessa ja tulivoimassa.
Videon tekemisessä voitte käyttää apuna erilaisia hahmoja, kuten legoja, pikkusotilaita yms. Kuvauspaikka/taistelualue voidaan rakentaa ja lavastaa esimerkiksi pihalle tai luokkaan.
Huomio!
Viikkourakkamallin tarkoitus:
- Opettaa oman työskentelyn suunnittelua ja aikataulutusta
- Olla motivoivampi tapa oppia
- Antaa ja saada apua muilta (opilaat & opettaja) -Kysy apua!
Perimmäinen tavoite on OPPIA tavoitteessa määritellyt asiat, ei tehdä paljon tehtäviä.!
Viikkourakan kokemuksia
Vastaa kotona omassa rauhassa! Ole REHELLINEN, kysely ei vaikuta mihinkään arvosanaan suuntaan tai toiseen :)