ME YHDESSÄ: Yhteisöllinen hyvinvointi ja ystävällinen kohtaaminen
1-2 LUOKAT
VAHVUUSTAIDOT läpäisevänä teemana koko vuoden
Elokuu to 31.8.2023 Ryhmäyttäminen teemana
Aloitus: kerrotaan Hyvinvointi –teemasta ja siitä, että nämä tunnit toistuvat kolmen viikon välein.
Joka kerran alussa aamutuokio (esimerkiksi mitä sinulle kuuluu, tunnejana, viiden sormen läsnäoloharjoitus Kukoistava tehtäväkirja s. 196, kirja opehuoneessa)
Tällä kerralla tavoitteena pohtia, miten voimme oppia yhdessä, työskennellä, toimia yhdessä. Mikä auttaa, että kaikki saavat ja uskaltavat osallistua?
Tämä kerrotaan lapsille ja siitä johdetaan tavoite, jonka lapset päättävät yhdessä. Esimerkiksi pyydän kaveria välitunnilla leikkiin jne.
Leikki: Opettaja pyytää oppilaat jonoon tai riviin seisomaan. Oppilaiden tehtävänä on asettua jonoon tai riviin pituusjärjestyksessä. Järjestäytyminen tulee tehdä sanattomasti, eleitä ja ilmeitä käyttäen. Tehtävä voidaan toistaa siten, että oppilaat järjestäytyvät jonoon esimerkiksi syntymäpäivän tai hiusten pituuden mukaan. Oppilaat voivat myös itse keksiä uusia tapoja järjestäytyä. Oppilaat voidaan järjestäytymisen mukaan jakaa pareihin tai ryhmiin, jotka työskentelevät yhdessä.
Jaetuissa ryhmissä rakennetaan tietyssä annetussa ajassa mahdollisimman korkea legotorni. Yhteistyössä mietitään, miten siitä saataisiin sekä mahdollisimman tukeva että korkea.
Yhteiset jalanjäljet, yhteinen aurinko: Keltaiselle kartongille piirretään jokaisen jalat. Tähän keskelle lisätään myöhemmin tunnin lopussa mietitty tavoite/kotitehtävä.
Vahvuusvaris: Ryhmätyötaidot (osa 9) https://areena.yle.fi/podcastit/1-50801003
Ennen loppukoontaa Mindfulness –harjoitus (5 min)
Joka kerran lopussa on koonti: jutellaan mitä tästä kerrasta jäi mieleen. Voidaan koota janalla, näyttämällä peukkua jne. Laitetaan seinälle tavoite/kotitehtävä tunnin aiheeseen liittyen.
Syyskuu 21.9.2023
Tunti 1: Hyvä mieli minulle ja kavereille
-aamutuokio: Kukoistava tehtäväkirja s.196. Kirja löytyy opehuoneesta. (viiden sormen läsnäoloharjoitus)
-Hyvän mielen suunnitelma omalle luokalle:
Harjoituksen aikana istutaan ringissä. Opettaja laittaa ringissä kiertämään esineen ja kertoo, mistä asiasta hänelle tulee hyvä mieli. Kun oppilas saa ringissä kiertävän esineen itselleen, hän kertoo yhden asian, josta hänelle tulee hyvä mieli. Opettaja kirjaa vastauksia ylös paperille tai taululle. Toisella kierroksella
opettaja kertoo, että nyt mietitään, mitä luokkakaveri voi tehdä, jotta minulle tulee hyvä mieli. Kaverit auttavat tarvittaessa.
-Taukolaulu: Kielinupun Minä autan sinua
Tunti 2:
- Aloitus. Muistutellaan tunnin aiheesta (hyvinvointi ja ystävällinen kohtaaminen)
-Palataan edellisen tunnin leikkiin. Kerrataan leikin säännöt ja muistellaan, millaisia hyvän mielen asioita löysimme. Kolmannella kierroksella opettaja kertoo, että nyt mietitään,
mitä luokassa voi tehdä, jotta kaikille tulee hyvä mieli. Ope kirjaa nämä ylös. Laitetaan tulokset luokan seinälle.
- Kaveruus on yhteispeliä (10–15 min)
Tämän leikin tarkoitus on harjoitella yhteistyötä ja osoittaa, että kaveruus on yhteispeliä. Jaa lapset parijonoon. Parien tehtävänä on kuljettaa hernepussi tai muu esine sovitun maaliviivan taakse niin, että pussi on esimerkiksi olkapäiden, polvien tai muun kehonosan välissä. Seuraavalla kierroksella vaihdetaan pareja sekä hernepussin paikkaa.
-Laulu Hyvä kaveri
-Koonti: jutellaan mitä tästä kerrasta jäi mieleen. Voidaan koota janalla, näyttämällä peukkua jne. Laitetaan seinälle tavoite/kotitehtävä.
Tavoite: Ilahdutan toisia tervehtimällä
Tavoitteena on kiinnittää huomiota hyvään käytökseen.
Tervehtiminen, kuulumisten kysyminen, ajoissa tunneille tuleminen, kannustaminen ja kehuminen kuuluvat kauniiseen käytökseen. Hyvä käytös auttaa pärjäämään elämässä. Tervehtimällä sinä sekä levität hyvää mieltä että saat itsellesi hyvää mieltä.
Lokakuu 12.10.2023
Tunti 1:
Aamutuokio: mitä minulle kuuluu tänään?
Kertomisen tukena esim. MAHTI-tunnekortit
Aamun tarina ja aamulaulu
*Molli- tai Ympyriäiset -kirjasarja
Vahvuusvariksen ystävällisyysjumppa
Käden työ: Meidän ryhmän aarrekaappi. Jokainen oppilas askartelee kaappiin itselleen tärkeän asian. Kerrotaan, miksi asia on merkityksellinen.
Tunti 2:
Liikuntaleikit
*Hippaleikki esim. Töpselihippa, Peikkoäiti ja lapset, parihippa
*Kupit ja hatut (tunnetaan myös nimellä Keijut ja menninkäiset)
*Liikuntatuokio päättyy yhteiseen rinkiin tai “tuhatjalkaiseen”.
Koonti:
Annetaan päivälle arvio peukulla. Kysellään, mikä jäi mieleen positiivisena.
Tavoite: Pyydä leikkiin tai pelaa lautapeli sellaisen oppilaan kanssa, johon olet tutustunut vasta vähän. (Ryhmässä voidaan myös esim. arpoa eri tavalla leikki- tai peliporukoita.)
3-4 LUOKAT
VAHVUUSTAIDOT läpäisevänä teemana koko vuoden
Hyvänmielen tunneilla 3. ja 4. luokalla menetellään pääasiallisesti siten, että ensimmäisellä tunnilla on enemmän opettajajohtoisia harjoituksia ja toisella tunnilla pyritään toiminnallisuuden kautta vahvistamaan sen tunnin teemaa. Mahdollisuuksien mukaan tehdään yhteistyötä yli luokkarajojen ja vahvistetaan kaverisuhteita oman luokan ulkopuolella.
Tunneilla käytetään Kukoistavan kasvatuksen -oppaita apuna teemojen tarkemmissa tuntisuunnitelmissa. Rinnakkaisluokkien opettajat halutessaan toteuttavat Hyvänmielen- tunnit yhteistyössä.
Elokuu 31.8.2023
Kaveritaidot-teema
(Tulostettu tuntisuunnitelmat)
Syyskuu 21.9.2023
Kaveritaidot-teema jatkuu
(Tulostettu tuntisuunnitelmat)
Lokakuu 12.10.2023
Vuorovaikutustaidot-teema
(Tulostettu tuntisuunnitelmat)
Linkkejä:Yhdessä on kivaa (Jyväskylä)
Reisjärven hyvinvoinnin vuosikello
Viiden sormen hengitysharjoitus 5min
5-6 LUOKAT
VAHVUUSTAIDOT läpäisevänä teemana koko vuoden
Elokuu
- tunti / Ihmissuhdetaidot
- Avataan ihmissuhdetaitojen käsitettä Hyvinvoinnin vuosikellon ja Kukoistava tehtäväkirjan (s. 194–195) avulla.
- Tehtäväkirjan tehtävä “Minun ihmissuhdevahvuuteni” s. 198
- Ystävällisyysjumppa!
- Toiminnallisia harjoituksia
https://ryhmarenki.fi/wp-content/uploads/2018/01/Tulemme-tutuiksi-kortit-2021.pdf
- Tunnin lopetuksena kerrataan opittua. Lopuksi yhteiseen “Hyvän mielen purkkiin” kerätään jokaisen oma oivallus hyvinvointitunnista.
Syyskuu
- tunti / Ystävyys- ja ryhmätyötaidot
- Pohditaan yhdessä mitä ystävyys- ja ryhmätyötaidoilla tarkoitetaan. Harjoituksia Kukoistava kasvatus –kirjasta s. 231–233
- Toiminnallinen peli esim. https://www.varinautit.fi/wp-content/uploads/2021/04/varinautit-kirjoistuspeli.pdf- Kukoistava tehtäväkirjan tehtävä s. 208
- Tunnin lopetuksena kerrataan opittua. Lopuksi yhteiseen “Hyvän mielen purkkiin” kerätään jokaisen oma oivallus hyvinvointitunnista.
Lokakuu
- tunti / Vuorovaikutus- ja sovittelutaidot