Tervetuloa opiskelemaan!

Opiskelijakoneiden päivittäminen

Opiskelijat hoi! Muistuttelen vielä tätä kautta opiskelijakoneiden päivittämisestä.💻 Ensi viikolla on uusintakoepäivä ja viimeistään ennen sitä on jokaisen kokeeseen tulijan hyvä tarkistaa, että oma kone on ajantasalla päivitysten suhteen.

Jos on unohtunut, mistä kone päivitetään niin paina alapalkista oikeassa reunassa olevasta oranssista kuvakkeesta (kuvake esittää kuulokepäistä ahkeraa opiskelijaa). Tämän jälkeen esiin pitäisi nousta lista, jossa on vaihtoehto "Tarkista päivitykset.". Painasepa siitä. Pena kiittää 🙋‍♂️😊

18.8.22

Tiedottaminen ja tiedonkulku

Lukion virallisia tiedotuskanavia ovat Pielaveden lukion peda.net-sivut ja Wilma sekä sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@edu.pielavesi.fi (opiskelijat ja opettajat) ja etunimi.sukunimi@pielavesi.fi (opettajat). Varmistakaa opettajalta mm. palautuksia jättäessänne, kumpaako sähköpostia hän ensisijaisesti käyttää.

Epävirallisena tiedotuskanavana on käytössä Facebookin Pielaveden lukion Preppi-ryhmä Facebook Pielaveden lukio - Preppi ja Instassa Pielaveden lukion oppilaskunta ja Pielaveden lukion virallinen Instagram-tili. Otathan nämäkin seurantaan!

25.8.22 MTI

Lukuvuoden 2022 - 2023 työpäivät ja jaksotus

Syyslukukausi 10.8. - 22.12.2022

Kevätlukukausi 9.1. - 3.6.2023


Syysloma 17.10 - 23.10.2022

Joululoma  23.12.2022 - 8.1.2023

Talviloma 6.3. - 12.3.2023

Vapaapäivä 5.12.2022

Lv 2022 - 2023 jaksotus Pielaveden lukio:

1. jakso 10.08.2022 - 30.09.2022 (38)
2. jakso 03.10.2022 - 25.11.2022 (35)
3. jakso 28.11.2022 - 03.02.2023 (37)
4. jakso 06.02.2023 - 06.04.2023 (39)
5. jakso 11.04.2023 - 03.06.2023 (38)

Yhteensä 90+97=187 työpäivää.

Liitteet:

Pielaveden koulujen työ- ja vapaapäivät lv 2022-2023

Lukuvuoden 2022-2023 päättöviikot ja arvioinnit

jaksojen päättöviikot klo 9-13:30 Opettajien arviointi/kokoukset klo 8-9.
Jaksojen arvioinnit on toimitettava kansliaan toimeenpanoa varten kokousta edeltävänä päivänä klo 12 mennessä.

uusintakoe klo 13-15 ILMO uusintaan klo 12 mennessä
5. jakso
lv 21-22
pe 12.8 to 25.8 pe 19.8
1. jakso 26.-30.9 pe 14.10 to 27.10 pe 14.10
2. jakso 21.-25.11 pe 9.12 to 15.12 pe 9.12
3. jakso 30.1-3.2 pe 17.2 to 23.2 pe 17.2
4. jakso 31.3-6.4 pe 21.4 to 27.4 pe 21.4
5. jakso 29.5-2.6 pe 19.5 (1/2),
pe 2.6 (2/2)
elokk23 elokk23

Pielaveden lukion tapahtumat

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 48

28 November 2022 Thursday
29 November 2022 Thursday
30 November 2022 Thursday
2 December 2022 Thursday
3 December 2022 Thursday
4 December 2022 Thursday

Viikko 49

5 December 2022 Thursday
6 December 2022 Thursday
7 December 2022 Thursday
8 December 2022 Thursday
10 December 2022 Thursday
11 December 2022 Thursday

Viikko 50

13 December 2022 Thursday
14 December 2022 Thursday
15 December 2022 Thursday
16 December 2022 Thursday
17 December 2022 Thursday
18 December 2022 Thursday

Viikko 51

19 December 2022 Thursday
20 December 2022 Thursday
21 December 2022 Thursday
22 December 2022 Thursday
23 December 2022 Thursday
24 December 2022 Thursday
25 December 2022 Thursday

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Lukuvuosi 2022 - 2023 henkilökunta


Sivistysosaston henkilökunta: 
Aikkila Mika, vt. sivistysjohtaja
Niskanen Sirpa, osastosihteeri
Poikonen Seija, kanslisti

Opiskelijahuollon henkilökunta:
Hartikainen Terhi, psykologi
Laitinen Jonna, kuraattori
Sari Holappa, opiskelijaterveydenhoitaja

Opettajat: (viimeisenä opettajatunnus)
Tissari Merja, vt. rehtori, opinto-ohjaus 3.10-22.12.22, ro-abit 1/2, MTI
Virolainen Pentti, vt. apulaisrehtori, ma, fy, opinto-ohjaus 3.10-22.12.22, ro-jatkavat, PVI
Aikkila Lassi, eSports, LAI
Berg Mervi, ps, MBE
Forsblom Visa, mu, ilmaisutaito, VFO
Itkonen Päivi, ero, S2, PIT
Karjula Heljä, ke, ma, ro-alkavat, HKA
Kirvesmies Tiina, li, TKI
Leppänen Sami, hi, yh, ue, ps, fi, SAL
Mäkinen Eva-Johanna, ku, EJM
Palola Salla, en, ru, sa, ro-abit 2/2, ilmaisutaito, SPA
Pohjatalo Toni, fi, hi, yh, TPO
Siponen Markku, li, MSI
Toivanen Mervi, äi, MET
Tuupanen Ismo, ma, ITU
Viholainen Ari, bi, ge, te, AVI
Ivanov Sergei, lentopallovalmennus, SIV

Mahis opinnot

Mahis
Mahis-opinnoissa voit yhdistää ammatillisen perustutkinnon ja lukio-opinnot. Näin tuplaat mahdollisuutesi tulevaisuudessa - käytännön taidot opit ammattiopistolla, lukio-opinnot puolestaan antavat paremmat jatko-opintomahdollisuudet, joita tarvitaan ammattikorkeakoulussa ja yliopistossa. Ota meihin rohkeasti yhteyttä.
Lue lisää osoitteesta mahis.fi

Linkki:
MAHIS -sivut

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä