Erasmus KA1 2019-22
IMG_20220506_114027_1.jpg
Erasmus JobShadowing
Olimme varanneet lentoliput ja vastaanottavan koulun keväällä 2020, kun sitten tuli korona-pandemia, joka siirsi työtämme kaksi kertaa. Viimein 2022 keväällä loppui rajoitukset ja pääsimme toukokuun alussa vierailemaan koulussa Espanjassa ja tekemään työn varjostuksen.
Linkkejä
Toiminnallinen opetus suurkaupunkiympäristössä
Koulumme on maaseutukoulu pinen taajaman kyljessä, josta on hyväyhteydet luontoon. Järven rantaan on 300m ja metsää on jo koulun pihalla. Toteutamme monissa aineissa toiminnallista opetusta, joka samalla havainollistaa ja motivoi oppilaita oppimiseen ta opiskeluun. Toiminnallisessa opetuksessa fyysinen tekeminen antaa opetukseen lisäarvon, jolloin oppilaan oppiminen on kokonaisvaltaista. Halusimme selvittää miten suurkaupungin koulussa toiminnallisuus onnistuu ja mitä lisäarvoa ja oppia me voimme saada kouluamme vastakkaisesta kouluympäristöstä.
Yksinkertaisimmillaan toiminnallinen opetus tiivistyy tuttuun ajatukseen siitä, että oppiminen ei ole tiedon kaatamista passiivisten oppilaiden päihin. Päinvastoin, oppilaat ovat itse oppimisen aktiivisia toimijoita, jotka rakentavat omaa osaamistaan yhdessä muiden kanssa ympäristönsä resursseja hyödyntäen. Nämä resurssit voivat olla mitä tahansa opetustilasta, oppimateriaaleista ja tehtävistä aina opettajan ja oppilaan sekä oppilaiden väliseen vuorovaikutukseen. Myös oppilaan omat tuntemukset ja kokemukset toiminnasta ovat olennaisia asioita opetuksessa. Toimijuudelle tyypillisiä piirteitä ovat esimerkiksi:
- toiminnan tarkoituksellisuus (intentionaalisuus)
- toiminnan merkityksellisyys
- mahdollisuus ja kyky valita eri vaihtoehdoista
- oman toiminnan reflektio ja sääntely