14.4.2023 Demo: Kuvaamataidon arviointi, ympäristökierros & museokäynti

  • Haimme valmiit savityöt, jotka viime kerralla lasitimme.
  • Kävimme läpi kuvaamataidon arviointia Koulukuvis.fi sivuston avulla. (https://sites.google.com/view/koulukuvis/opettajalle/ops/arviointi?authuser=0)
  • Tutustuimme kuvataiteen opetusmateriaaleihin Avointen oppimismateriaalien kirjaston avulla (https://aoe.fi/#/materiaali/2090)
  • Kävimme ympäristökierroksella, jossa tutustuimme Alvar Aallon tekemiin rakennuksiin. 
  • Ennen kuin menimme Keski-Suomen museoon kävimme nopeasti näyttelykeskus Soihdussa.
  • Sitten tutustuimme Keski-Suomen museoon ja teimme siellä pohdintatehtäviä teoksista ja taiteesta yleisesti.

Lasituksesta tuli hiukan epätasainen, vaikka maalasin sen mielestäni huolellisesti. Tykkäsin enemmin lasittamattomasta työstäni.

Arviointi on muuttunut paljon siitä, mitä se oli omina kouluaikoinani. Silloin yksi tärkeimmistä arviointikriteereistä oli työn onnistuminen. Nykyään se ei ole enää niin tärkeää. Arvioinnissa keskitytään nykyään visuaaliseen havaitsemiseen ja ajatteluun, kuvalliseen tuottamiseen, visuaaliseen kulttuurin tulkintaan ja esteettiseen, ekologiseen sekä eettiseen arvottamiseen (Pentti & Cerdà, n.d.). 

Myös kuvaamataidon käsitys oppiaineena kaipaa muutosta arvioinnin lisäksi. Räsäsen (2010) mukaan taiteesta ei ole puhuttu tiedonkäsityksen laajentajana, vaan sillä on nähty enemmän olevan terapeuttinen, paineita lievittävä vaikutus koulukulttuurissa. Taidetta voisi hyödyntää enemmin tiedon oppimisessa muissa oppiaineissa, kuten esimerkiksi kemiassa tai fysiikassa. Taiteen ei tarvitsisi olla vain irtonainen osa tiedollisia taitoja kehittävien oppiaineiden rinnalla.

Ympäristökierroksellamme tutustuimme erilaisiin rakennuksiin ja niiden historiaan. Tulkitsimme ja havaitsimme ympäristöä sekä keskustelimme havainnoistamme. Myös perusopetuksen opetussuunnitelmassa (2014) tavoitteen 1 mukaan oppilaita täytyy kannustaa havainnoimaan taidetta ja ympäristöään. Oppitunneilla voi lähteä tutustumaan vaikka koulun lähiympäristöön ja tehdä sieltä havaintoja eri aistien avulla. Myös erilaisten nähtävyyksien kiertäminen ja esimerkiksi museossa käyminen laajentaa oppilaiden kokemusmaailmaa. Perusopetuksen opetussuunnitelman (2014) tavoitteen 8 mukaan oppilaita tulee ohjata tarkastelemaan taidetta ja muuta visuaalista kulttuuria teoksen, tekijän ja katsojan näkökulmista sekä pohtimaan historiallisten ja kulttuuristen tekijöiden vaikutusta kuviin. Erilaisten taidenäyttelyjen avulla oppilaat pääsevät tarkastelemaan teoksia ja pohtimaan niitä eri näkökulmista. Oppilaat voivat jakaa näkemyksiään keskenään ja samalla he kehittävät kulttuurista osaamistaan, joka on opetussuunnitelman (2014) laaja-alaisen tavoitteen 2 päämääränä.

Lähteet:
Opetushallitus. (2014). Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteet. Kuvataide: vuosiluokat 3-6. Saatavilla: https://eperusteet.opintopolku.fi/#/fi/perusopetus/419550/vuosiluokkakokonaisuus/428781/oppiaine/466342

Pentti, M., & Cerdá, E. Arviointi. Koulukuvis.fi
Saatavilla: https://sites.google.com/view/koulukuvis/opettajalle/ops/arviointi?authuser=0

Räsänen, M. (2010). Taide, taitaminen ja tietäminen -kokonaisvaltaisen opetuksen lähtökohtia. Saatavilla: https://wiki.aalto.fi/display/Synnyt/3-2010?preview=/70792358/71010502/rasanen.pdf