Pöytäkirjat 2024-2025

Kokous 10.4

Läsnäolijat: Lotta 7D, Kerttu 7B, Alina 7E, Alva 7A, Saana 9F, Josefiina 9E, Tuli-kukka 9C, Cooper 8B, Rasmus 9D

Asialista
1. Discon tilanne ja sen valvojat.
-valvojia ei ole tarpeeksi


2. Vessatöhriminen ja kylttien askartelu
-ohjekyltit toteutuvat
-ulkona jonotus on ongelma
-vessaan on vaikea päästä kun tunnilla tai välitunnilla ei saisi mennä
-liian pienet aikarajat ovat ongelma kun vessassa ei ehdi käymään
-voisiko tunnin alussa päästä vessaan ongelmitta
-yhtenäinen sääntö vessassa käyntiin

3. Muut asiat.
-kohde johon voisi kohdistaa taiteellisuutta

Kokous 24.3.

Läsnäolijat: Sulo, Cooper, Mikko, Saana, Rasmus, Kimi, Tulikukka, Alva, Alina, Matias, Leo, Lotta, Sofi, Amanda

Asialista


1. Ongelmat vessojen ja töhrimisten kanssa. Mitä ajatuksia oppilaskunnalla tästä ja miten saada se loppumaan? 
-laminoidut ohjelaput? 
-piirrustus lappu?

2. Muita oppilaskunnan omia kehitysehdotuksia kouluun tai toiveita?
-Hyk mukaan kevään peleihin

3. Disko. Onko oppilaskunnalla kiinnostusta tällaisen järjestämiseen? Sellainen ei tapahdu itsestään ja vaatii työtä ja sitä, että hommattaisiin myös valvojat. Vaatii vaivannäköä myös oppituntien ulkopuolella.
-Järjestetään jos valvojia löytyy
-vapun aaton aattona

4. Työryhmistä kuulumisia?

5. Vaalit. Koulussa pidettävien kunta-ja aluevaalien järjestämiseen osallistuminen 28.3. Loimaan nuorisovaltuuston kanssa.

  • Muutama vapaaehtoinen aikataulun laatimiseen
  • Tiedottaja: viesti oppilaille vaaleista

-valvojaksi vaaleihin: Matias, Henri, Kimi, Rasmus, Mikko, Cooper

Muut asiat.

Kokous 6.3.2025

Läsnäolijat: Saana 9F, Rasmus 9D, Mikko 9A, Henri 9G, Cooper 8B, Leo 8A, Eeti 8E, kimi 8E, Amanda 8, Sofi 7, Sulo 7, Lotta 7D, Kerttu 7,
Tänään pidettiin kokous vähän lyhyempänä ja keskityttiin vain taksvärkkiin. Muut asiat kuin kohta 4 siirtyivät seuraavaan kokoukseen.

Asialista

1. Ongelmat vessojen ja töhrimisten kanssa. Mitä ajatuksia oppilaskunnalla tästä ja miten saada se loppumaan?

2. Muita oppilaskunnan omia kehitysehdotuksia kouluun tai toiveita?

3. Disko. Onko oppilaskunnalla kiinnostusta tällaisen järjestämiseen? Sellainen ei tapahdu itsestään ja vaatii työtä ja sitä, että hommattaisiin myös valvojat. Vaatii vaivannäköä myös oppituntien ulkopuolella.

4. Taksvärkkipäivän kohde. Taksvärkkipäivä on tuokokuun alussa, mutta oppilaskunta miettii kohteen hyvissä ajoin. Käydään vaihtoehdot läpi. Mitä ovat ja minne tuki niissä kohdistuu. Lopullinen päätös äänestetään.

Vaihtoehtoja:
a) MLL (lasten ja nuorten puhelin ja chat)
b) Mieli ry (lasten ja nuorten mielenterveyden tukeminen)
c) WWF (saimaannorppien suojeleminen)
d) Unicef (tuetaan nuorten koulunkäyntiä Nepalissa)

Valittiin kohteeksi MLL. Se sai 10 ääntä 15:sta.

5. Työryhmistä kuulumisia?

6. Vaalit. Koulussa pidettävie kunta-ja aluevaalien järjestämiseen osallistuminen 28.3. Loimaan nuorisovaltuuston kanssa.

Muut asiat.

Kokous 7.1.2025 Joulukoristeiden siivous

Paikalla: Kerttu, Alva, Alina, Lotta, Eeti, Rasmus, Kimi, Sulo, Leo, Saana, Henri

1. Kioskivuoro 9 tet-viikolla. Vko 5, 27.1-31.1
- Halutaanko pitää ja ketkä pitävät. Aiemman myyntivuoron tarpeita on jonkin verran jäljellä. Pidetään myöhempi tapaaminen osallistujien kanssa myöhemmin.
- Lotta, Kerttu, Alva, Alina ainakin pyörittävät kioskia. Jos 7- tai 8-luokkalainen, joka ei ollut kokouksessa paikalla voi vielä tulla mukaan. Puhuttiin kioskin pitäjien kanssa myytävistä tuotteista ja käytännöistä sekä kurkattiin mitä oli jäänyt varastoon(Kahvi ja patukat). Kioskin pitäjien kanssa palaveri kioskia edeltävällä viikolla. 
Myyntiin: Trip, Vivhy, torstaille pepsiä ja k-menun herkkukeksejä. Leipomista jos jaksaa/ehtii. Maksuna vain käteinen tai mobilepay, ei korttimaksua.

2. Koristeiden siivous.
- Käytiin keräämässä koristeet ja vietiin kotsan luokkia vastapäätä olevaan varastoon. Pallot, kuuset(3kpl) ja nauhat. N-klubin tähdet vietiin Lemiselle.

Muuta:
- Ei muuta. Ysien kanssa erikseen hupparit.

Kokous 3.12.

Paikalla olevat oppilaat:
Lotta, Alva, Alina, Kerttu, Saana, Leo, Eeti, Rasmus, Kimi, Cooper, Mea, Mikko, Matias, Sofi, Amanda, Josefiina



Esityslista:

1. Oppilaskunnan kioski joulusähläyksessä
  • Ketkä myymään?
  • Kerttu, Alina, Saana, Leo, Eeti, Rasmus, Kimi, Lotta
  • Mitä myydään?
  • pepsi, karkkia, kahvi, pillimehu, sipsi?, pitsa (Mea tekee)
  • Milloin/kuka käy kaupassa?
  • 8D käy kaupassa

2. Ruokaraadin kokous: mitä puhuttiin?
liikaa hävikkiä

3. Ysihupparit
kun Risto kyselee...

4. Muut asiat



5. Koristelu: koristellaan ainakin aula ja ruokala koulun joulukoristeilla.

Kokous 7.11.2024

Kokouksen läsnäolijat:
Kerttu 7B, Alva 7A, Alina 7E, Kukka 9C, Rasmus 9D, Eeti 8D, Kimi 8C, Mikko 9A, Christine 8F, Mea 8G, Elia 7D, Elli 7G, Sofi 7C, Amanda 8C, Sulo 7
Esityslista
1. Hallituksen kioskivuoro viikolla 48, 25-29.11.2024.
- Ysien ollessa Tetissä hallituslaiset saavat viikon aikana toteuttaa kioskimyyntiä. Sovitaan ketkä osallistuvat myyntiin ja myyntiartikkelien hankintaan. Sovitaan mitä myydään kioskissa. Tulee Eeti, Kimi, Mea, Kerttu, Alva, Alina  Myydään: Pillimehu, Kahvi, välipalapatukat, vissy, pepsi max.
Riston Huomio: Kioski-ihmiset hoitavat itse myyntiartikkelien hankinnan ajoissa(rahat saa oppilaskunnan kassasta) ja sopivat myyntipäiville 3 kioskimyyjää kerrallaan.
 

2. Työryhmien kuulumiset(ruokaraati ja yhteisöllinen oppilashuolto). Onko ollut tapaamisia ja mitään uutisia niistä.
- Ei mitään järkevää näistä. 
- Ruokalan toimesta kyllä ilmeisesti tullut muutama nootti ja hävikkiä tulisi vähentää.

3. Koristelut. Itsenäisyyspäivän koristelut lähestyvät. Sovitaan koristeluun liittyvät asiat. Tulee: Mea, saana, Jose, Rasmus, Mikko, Kimi, Eeti Kiinnostusta koristella ruokailu joulu teemaan?

Muut asiat.
- Oppilaskunnan WA-ryhmä Näiden tilanne. WA Jose koittaa hoitaa WA-ryhmän. Some on toistaiseksi jäissä/kuollut.
- Oppilaiden ja hallituslaisten asiat : Ovet pois lukosta aamulla.
- Ysien kanssa huppariasiaa lyhyesti jos aikaa. Ohjeistus suoritettu Yseille ja heille tulee vielä kirjallista ohjettaa wilman kautta. Sovittiin, että heti tammikuun alussa katsotaan mikä tilanne ja tilausDL tavoite on tammi-helmikuun vaihteessa. Toiveena myös, että seuraavalle lv-tunnille lisättäisiin ysihupparit asiaksi ja vastuuoppilas esittelisi muille asian. 
- Rahastonhoitajat laskevat vanhempainillan kahvituksesta saadut rahat. 108,95e myyntiä.

Leivontatalkoot ke 2.10

Leivottiin muffineja ja mokkapaloja torstain vanhempainiltaan. Molempia myös gluteeniton satsi.

Paikallaolijat: Matias, Saana, Josefiina, Kukka, Kerttu, Inkeri, Sofi, Amanda, Aino, Hemmi, Alina, Rasmus, Lotta, Cooper, Mea, Henri

Kokous 30.9.

Paikalla olevat oppilaat:

Esityslista:

1. Terveiset ruokaraadin kokouksesta: paikalla olleet kertovat, mitä kokouksessa puhuttiin.

2. Vanhempainillan kahvitus:

  • Leivontatalkoot keskiviikkona (aloitetaan viimeisen tunnin alussa ja jatketaan koulun jälkeen, kunnes kaikki on leivottu): ketkä pääsevät paikalle?
  • paikalle pääsevät: Cooper, Rasmus, Leo, Kukka, Amanda, Sofi, Kerttu, Alina, Lotta, Henri, (Josefiina)
  • Mitä leivotaan?
  • Leivotaan: mokkapalat, porkkanamuffinssit
  • Kahvitus torstaina klo 17.30-18.00 (paikalle klo 17.00, pois pääsee viimeistään 18.15): ketkä pääsevät paikalle?
  • paikalle pääsevät: Lotta, Henri, Kerttu, Alina, Matias, Kukka

3.  Muuta.
Lisää joulukoristeita
hali/läpysydämmet
kioski viikolla 48

12.9.2024 Oppilaskunnan lukuvuoden ensimmäinen tapaaminen

Läsnäolijat: Alva, Kerttu, Sofi, Lotta, Elli, Leo, Aino, Aino, Amanda, Eeti, Kimi, Christine, Hemmi, Rasmus, Josefiina, Saana, Henri

1. Hallituksen toiminnan esittely
- Uusille ja vanhoille oppilaille hallituksen toiminnan, käytännön ja tehtävien esittely.

2. Hallituksen tehtävien jako
- Valittiin paikallaolijoista henkilöt hallituksen eri tehtäviin ja työryhmiin. Puheenjohtajaksi valittiin Henri Kuusela 9g:ltä ja muut roolit ja oppilaskunnan jäsenet näkyvät lukuvuodelle 2024-2025 täällä.

3. Ruokaraati 23.9. klo 12.20 (luokka B031)
- Esiteltiin työryhmien toiminta ja valittiin työryhmien jäsenet. Ruokaraadin oppilasedustajille tiedoksi ensimmäisen kokouksen ajankohta. Ei vielä oppilalta kommenteja raadille. 

4. Kahvitus vanhempainillassa 3.10.
- Kerrottiin tulevasta kahvituksesta ja tiedusteltiin alustavasti vapaaehtoisia leipojia sinne(6kpl alustavasti). Leipominen edellisenä päivänä ja ehdotettiin mokkapaloja ja muffinseja. 

5. Muut asiat:
- Ilmoitettiin seuraavan kokouksen olevan hieman ennen kahvitusta/vanhempainiltaa ja sen käsittelevän tarkemmin sitä.