Vehkalammin yksikkö

Vehkalammin koulu

Riistaveden yhtenäiskoulun Vehkalammin yksikössä opiskelee lukuvuonna 2023-24 noin 64 oppilasta. Koulun tiloissa on erillinen 1. - 2. luokka, 3.-4. luokka sekä 5.-6. luokka. Lisäksi varhaiskasvatuksen esiopetus sekä päivähoito. Koko yhtenäiskoulussa on yhteensä noin 280 oppilasta ja 30 henkilökuntaan kuuluvaa.

Koulun toiminta-ajatuksena on tukea tämän alueen lasten kasvua tasapainoisiksi ja omatoimisiksi sekä omaa kotiseutuaan kunnioittaviksi nuoriksi, jotka tuntevat vastuuta itsestään, toisista ihmisistä ja ympäristöstä.

Kasvatamme koululaisiamme kunnioittamaan perinteitä, hyviä tapoja ja sosiaalisen kanssakäymisen tärkeyttä. Erilaisuuden ymmärtäminen ja omien tekojen vaikutuksen ymmärtäminen ovat myös tärkeitä tavoitteitamme.

Arviointi

  • 1.-2. luokkalaiset saavat arvioinnit asteikolla erinomaisesti, hyvin tai kohtalaisesti, myös käyttäytymisen arviointi.
  • 3.-6. luokkalaiset saavat numeroarvioinnin (4-10), paitsi lyhyet (1 vvh) valinnaisaineet hyväksytty/hylätty (H/E) .
  • Sanallisen arvioinnin voi saada vain erityisissä tilanteissa, esim. erityiset opetusjärjestelyt. 
  • Uudet 1.-2. luokkien ja ennallaan olevat 3.-6. luokkien kaupunkikohtaiset arviointikriteerit löydätte osoitteesta:  

https://eperusteet.opintopolku.fi/beta/#/fi/opetussuunnitelma/6684141/perusopetus/vuosiluokkakokonaisuus/18091992 


Todistuspohjat

Lukuvuositodistuspohja 1.-2.lk.pdf

Lukuvuositodistuspohja 3.-9.lk.pdf

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 14

1 April 2024 Thursday
2 April 2024 Thursday
3 April 2024 Thursday
4 April 2024 Thursday
5 April 2024 Thursday
6 April 2024 Thursday
7 April 2024 Thursday

Viikko 15

8 April 2024 Thursday
9 April 2024 Thursday
10 April 2024 Thursday
11 April 2024 Thursday
12 April 2024 Thursday
13 April 2024 Thursday
14 April 2024 Thursday

Viikko 16

15 April 2024 Thursday
16 April 2024 Thursday
17 April 2024 Thursday
18 April 2024 Thursday
19 April 2024 Thursday
20 April 2024 Thursday
21 April 2024 Thursday

Viikko 17

22 April 2024 Thursday
23 April 2024 Thursday
24 April 2024 Thursday
25 April 2024 Thursday
26 April 2024 Thursday
27 April 2024 Thursday
28 April 2024 Thursday

Viikko 18

29 April 2024 Thursday
30 April 2024 Thursday
1 May 2024 Thursday
2 May 2024 Thursday
3 May 2024 Thursday
4 May 2024 Thursday
5 May 2024 Thursday
Ilmoittautuminen avoinna
Ilmoittautuminen alkaa myöhemmin
Ilmoittautuminen tehty
Ilmoittautuminen ei ole avoinna

Tukea lapsiperheille!

Lapsiperheille ja nuorille on avattu sähköinen Tarvitsen apua -palvelu 4.5.2020

Kuopion sosiaalipalveluissa on avattu 4.5.2020 poikkeusolojen ajaksi kuopiolaisille lapsiperheille ja nuorille sähköinen Tarvitsen apua -yhteydenottolomake.

Tarvitsen apua -lomake on matalan kynnyksen avunpyyntökanava sosiaalihuoltoon. Sosiaalihuollon ammattihenkilö vastaa yhteydenottoihin puhelimitse 1–5 arkipäivän kuluessa. Lomakkeen löydät muun muassa osoitteesta www.kuopio.fi/tukea-lapsiperheille, josta löytyy linkki lomakkeeseen Tarvitsen apua.

Sähköisellä Tarvitsen apua -palvelulla voi ottaa yhteyttä esimerkiksi, jos oma jaksaminen on tiukilla, tarvitsee käytännön apua kotiin, kaipaa lasten kasvatukseen keinoja tai vaikka keskusteluapua. Yhteyttä kannattaa ottaa myös, jos esimerkiksi päihteidenkäyttö perheessä mietityttää tai olo on turvaton kotona. Lomakkeella voivat ottaa yhteyttä sekä lapsiperheiden vanhemmat että lapset ja nuoret.

Tarvitsen apua –palvelu on Kuopion kaupungin sosiaalihuollon palveluihin ohjautuva yhteydenotto, jossa vastaajat ovat perheohjaajia, sosiaaliohjaajia ja sosiaalityöntekijöitä.

Lapsiperhepalveluista voit lukea lisää kaupungin www.kuopio.fi/tukea-lapsiperheille -verkkosivuilta.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä