Maaninkajärven koulu

OPPILASILMOITUKSEN TEKEMINEN JA LUVAT WILMASSA 2021

OPPILASILMOITUKSEN JA POISSAOLOHAKEMUKSEN TEKEMINEN WILMASSA


OPPILASILMOITUS


Oppilasilmoitus

Oppilasilmoitus tarkistetaan ja täytetään Wilman kautta sähköisesti.

Oppilasilmoitus löytyy Wilman valikosta kohdasta Lomakkeet -> Oppilasilmoitus, perusopetus.

Tarkastakaa ja tallentakaa tiedot ja laittakaa alas päivämäärä ja oma nimi. Jos täyttäminen ei onnistu sähköisesti, pyytää huoltaja koululta paperisen version. Lomake on lähetettävä/palautettava molemmissa tapauksissa 28.8.2021 klo 15 mennessä. Oppilasilmoituksen täyttäminen ei onnistu puhelinsovelluksella.

Oppilasilmoituksessa ilmoitetaan huoltajan päätös myös kuvien, oppilaan harjoitustöiden ja oppilaan nimen julkaisuun.

Oppilasilmoituksessa huoltaja ilmoittaa myös päätöksensä oppilaan oman puhelimen käyttöön koulussa, oman tabletin käyttöön koulussa sekä oppilaan oman kannettavan tietokoneen käyttöön koulussa. Oppitunnin opettaja päättää, milloin opiskeluun käytetään puhelinta tai tietoteknisiä laitteita, oli kysymyksessä koulun laite tai oppilaan oma laite.

Uskonnollisiin tilaisuuksiin osallistuminen

Huoltaja voi valita vain toisen vaihtoehdon ja valinta on pakollinen.

Poissaolohakemusten tekeminen Wilmassa

Poissaolohakemukset tehdään Wilmassa lukuvuodesta 2020-2021 alkaen. Luokanopettaja/luokanohjaaja myöntää poissaolon 1 – 3 koulupäivän poissaoloon ja kolmea päivää pidempien poissaolojen hakemuslomake ohjautuu rehtorille.

OHJE LOMAHAKEMUSTEN KÄSITTELYYN WILMASSA

Huoltaja:

Huoltaja hakee oppilaalle lomaa Wilman kautta. Hakemuslomake löytyy Hakemukset ja päätökset -valikosta ja valitsee ”Tee uusi hakemus”.

  • Huoltaja valitsee lomakkeen lomahakemuksen pituuden mukaan:
  • Lomahakemus 1-3 päivän osalta ohjautuu luokanvalvojalle ja yli kolmen päivän osalta rehtorille.
  • Huoltaja tallentaa lomakkeelle poissaolon alku- ja loppupäivämäärän, poissaolon syyn ja lisätietoja hakemuksesta.

WILMAn käyttöohjeita

https://help.inschool.fi/HOP/fi/Kayttoliittyma-yllapito-ja-sovellukset/Wilman-peruskayttoon-liittyvat-ohjeet/Wilman-pikaohje-huoltajille.htm

https://help.inschool.fi/HOP/fi/Kayttoliittyma-yllapito-ja-sovellukset/Wilma-sovellus/Wilma-sovellus-Android-laitteille.htm

https://help.inschool.fi/HOP/fi/Kayttoliittyma-yllapito-ja-sovellukset/Wilma-sovellus/Wilma-sovellus-iOS-laitteille.htm

 

Miten toimitaan kun lapsi sairastuu hengitystieinfektioon?

Raija Savolainen

tartuntataudeista vastaava lääkäri, Kuopion kaupunki

26.8.2020

Miten toimitaan kun lapsi sairastuu hengitystieinfektioon?

Kun huoltaja toteaa, että lapsella on infektio-oireita, lapsi ei saa mennä kouluun tai varhaiskasvatukseen.

Lapsi pitää viedä testiin, jos hänellä on huoltajan tai terveydenhuollon ammattilaisen arvion mukaan koronavirusinfektioon sopivia oireita.
Koronaviruksen oireet

  • Jos oireilu on hyvin lievää, eikä lapsi tiettävästi ole altistunut varmistetulle koronavirustapaukselle eikä perheestä kukaan ole matkaillut edeltävän 14 vrk aikana, oireita voi seurata kotona ilman testaamista. Oireisena lapsi ei kuitenkaan voi mennä kouluun tai varhaiskasvatukseen.
  • Jos lapsella on allerginen nuha, yksittäisiä aivastuksia tai jos hänen nenänsä alkaa valua ulos mennessä mutta oireilu loppuu sisätiloissa, lapsi voi mennä kouluun tai varhaiskasvatukseen, kunhan hänen yleistilansa on muuten normaali eikä infektio-oireita ole.

Jos oireet seurannassa kokonaan väistyvät, ei testiin tarvitse mennä, vaan kouluun tai varhaiskasvatukseen voi palata yhden oireettoman päivän jälkeen.

Jos testitulos on negatiivinen, lapsi voi palata kouluun tai varhaiskasvatukseen, kun hän on parantumassa, vaikka oireet eivät olisi kokonaan väistyneet.

Jos testi otetaan, mutta tuloksen saaminen viivästyy, voi kouluun tai varhaiskasvatukseen palata yhden oireettoman päivän jälkeen, jos lapsi ei tiettävästi ole altistunut varmistetulle koronavirustapaukselle eikä perheestä kukaan ole matkaillut edeltävän 14 vrk aikana.

Saman perheen samaan aikaan sairastuneista riittää yksi negatiivinen koronatestitulos. Kaikkia perheen lapsia ei ole tarpeen testata.

Jos lapsen hengitystieoireet pitkittyvät, häntä ei tarvitse testata toistuvasti, kunhan oirekuva pysyy samanlaisena.

Koulu tai varhaiskasvatus ei saa vaatia todistusta negatiivisesta testistä

Kunnan tai sairaanhoitopiirin tartuntataudeista vastaava yksikkö voi alueellisen epidemiatilanteen perusteella antaa tarkennettuja ohjeita lasten testaamiskäytännöistä. 

Lapsi on käynyt testissä tai hänelle on varattu testi. Miten oireettomien perheenjäsenten tulee toimia ennen testituloksen tuloa? 

Jos muu perhe on oireeton, normaalia elämää saa jatkaa siihen asti, kunnes tulos tulee. Oireisten on pysyttävä kotona kunnes testitulos valmistuu. 

Jos lapsen tulos on positiivinen, muu perhe joutuu viralliseen tartuntatautilain mukaiseen karanteeniin, josta päättävät henkilön kotikunnan tartuntatautiviranomaiset.
Karanteeni ja eristys

 

Raija Savolainen

tartuntataudeista vastaava lääkäri

Kuopion kaupunki

Koulun tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä