3 Kuntakohtaiset kehittämistavoitteet
Tavoite 1
| Liikunnallisen toimintakulttuurin edistäminen | Toimenpiteet |
| Kettulan koulussa edistetään liikunnallista toimintakulttuuria rakentamalla koulupäivään soveltuvia rakenteita ja toimintatapoja. Keskiössä ovat koulun yhteiset toimintaperiaatteet, yhteistyö, oppilaiden osallistaminen ja kouluarjen pienet toimenpiteet. Liikunnallisen elämäntavan edistämisessä huomioidaan kaikenlaiset liikkujat ja eri ikäiset oppijat. |
|
Tavoite 2
| Yhteisöllisen toimintakulttuurin ja osallisuuden vahvistaminen | Toimenpiteet |
|
Kettulassa arvostetaan kaikkien työtä. Resursseja pyritään hyödyntämään tehokkaasti niin, että esimerkiksi jos eo/resurssiopettajalle/S2/ohjaajalle ei ole tarvetta, pystytään resurssia hyödyntämään toisaalla. Pidetään Teamsin yhteissuunnittelupohja ajantasalla (etenkin, kun S2/eo tms. tunteja). Kiinnitetään huomiota hyviin käytöstapoihin niin oppilaiden kuin aikuistenkin kohdalla. Pyritään opettamaan yhdessä tekemisen toimintakulttuuria mallintamalla sitä oppilaille tekemällä yhteistyötä luokkatasosta riippumatta.
Kettulan koulun oppilaskuntaan kuuluvat kaikki koulun oppilaat. Oppilaskunnan tavoitteena on Kettulan koulussa edistää oppilaiden osallisuutta ja vaikuttamismahdollisuuksia sekä kehittää koulun viihtyisyyttä ja yhteishenkeä. Koulussa harjoitellaan demokraattista päätöksentekoa äänestämällä esimerkiksi oppilaskunnan hallituksen uudet jäsenet aina tammikuussa. Jäsenet valitaan jokaisesta vuosiluokasta luokkavaaleilla. Oppilaskunta suunnittelee ja järjestää koko koululle yhteisöllisiä tapahtumia, joita ovat muun muassa erilaiset teemapäivät. Yhteisten tapahtumien tarkoituksena on lisätä kouluviihtyvyyttä ja parantaa koulun ilmapiiriä sekä lisätä yhteenkuuluvuuden tunnetta. Oppilaskunnan hallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa. Luokkien edustajat välittävät tietoa ajankohtaisista asioista luokilleen ja tuovat luokkien näkemyksiä ja kouluarjessa mahdollisesti nousseita asioita hallitukseen. Toimintaa ohjaavat oppilaskunnan ohjaavat opettajat. Oppilaskunnan vuosikello tehdään syksyisin hallituksen kanssa yhdessä. Vuosikelloon on kerätty ideoita luokista alkusyksystä tehtävällä kyselyllä.
|
|