Toimintavuosi 2024-2025
22.-25.4. 2025





Hyvää Viikonloppua kaikille :)
Pääsiäisviikon puuhia

Kampaamoleikki on ollut lasten suosiossa jo pitemmän aikaa. Rikastimme leikkiä aiheeseen liittyvillä kuvatauluilla.



Keskiviikkona kävimme koko porukalla Maretariumissa tutustumassa suomalaisiin kaloihin. Olipa meillä mukava retki ihanassa kevätsäässä!

Olemme laulaneet ja leikkineet Kanapolkkaa ja Kanaemoa. Lapset ovat innokkaita leikkijöitä ja leikin lomassa on hyvä harjoitella oman vuoron odottamista ja vuorottelua. Vietimme Selja-opiskelijan läksiäisiä, hänen harjoittelu loppui tänään.

Pyöräilyharjoituksia aamupäiväulkoilun aikana
Hyvää pääsiäistä ja lomaa kaikille!
7- 11.4 . 2025
Viikko alkoi kivalla 6 ryhmän näytelmällä joka käsitelli kestävää kehitystä ja kierrätystä.
Tiistaina päästiin taas jumppalle. Yhteisleikkejä ja lasten toiveita.
Keskiviikkona laulettiin yhdessä meidän tutusta laulutaulusta jossa on lasten toivomia lauluja.
Torstaina retkeiltiin lähimetsässä ja leikittiin liikunnallista kim-leikkiä.
Perjantaina oli satanut lunta maahan ja päästiin lumileikkeihin, olikohan nämä nyt viimeiset lumet?
Aloitimme myös Pääsiäislaulut ja tuttuun tapaan lopetimme viikon yhteiseen kivaan rentoutushetkeen. Hyvää viikonloppua kaikille😊
Rairuohon istutusta ja yhdet 4-vuotissynttärit



Lapset saivat työntää kädet multaan ja kylvää itsetehtyihin purkkeihin rairuohonsiemeniä.
Toisista multa tuntui ihanalta ja toisista inhottavalta...


Metsäretkellä nautimme upeasta ja lämpimästä kevätsäästä sekä mukavista mielikuvitusleikeistä. Toisessa kuvassa mummot keppeineen.

Yhden lapsen synttäreillä sankarin toiveena oli laulu Vaiana-elokuvasta. Laulu oli pitkä, mutta monet osasivat sen ulkoa!

Juttelimme koko ryhmän kanssa mikä asia kenelläkin oli mennyt hyvin ja jokainen lapsi sai vähintään yhden tähden kehupurkkiin.

Nyt vain odottelemme rairuohon kasvua ja tarkistamme sopivan kosteuden päivittäin.

Perjantaina opettelimme Väriarvoituksia-laulun ja juttelimme ruokapöydässä lempiväreistä. Lopetimme yhteisen kokoontumisen rentoutukseen ja halipiiriin.



Yksi viikon aikana luetuista kirjoista.
Mukavia lukuhetkiä myös koteihin!
Mitä haluaisit kertoa meille? Voit antaa meille palautetta tai esittää toiveita. Myös postauksia saa kommentoida.
Pullan leivontaa, retkeilyä ja paljon kehuja

Toivottu ja odotettu pullan leipomispäivä koitti keskiviikkona. Kaikki lapset saivat kehutähden siitä, kuinka ihanasti he leipoivat pullia yhdessä. "Oli kiva pyöritellä taikinaa!"

Kävimme retkellä Ankkapuistossa. Ihana aurinkoinen kevätilma, itseleivottuja pullia eväänä ja yhdessäoloa...ei paljon enempää voisi toivoa.

Pääsiäisvalmistelut ovat jatkuneet oman tipun askartelulla ja pajunoksien koristelulla.

Viikon päätimme katsomalla yhdessä kehutähtiä, joita lapset ovat viikon aikana keränneet kehupurkkiin. Lisäksi lauloimme laulutaulun lauluja ja teimme perjantairentoutuksen.

Pääsiäisvalmisteluja ja prinsessaleikkejä

Lapset toivoivat prinsessaleikkiä, joten haimme mekkoja ja prinsessat saivat askarrella omat kruununsa. Pesukone on nyt vihdoin valmis ja puhdasta pyykkiä tulee päivittäin. Ryhmän vanhimmat lapset tekivät tällä viikolla myös hahmottamistehtäviä.

Ryhmään rakennetusta laulutaulusta lauloimme, soitimme ja leikimme Jumppalaulun, Pikkulokki-, Viisi sammakkoa-, Suuret, pienet aallot-, Pikku jänö nukkuu-, Ihhahhaa-, Frozen- ja Pienen pieni sade -laulut. Soittimena oli marakassi.

Lauluja, mäenlaskua ja seniorien tapaamista

Suosittuja leikkejä ovat tällä viikolla olleet erilaiset rakentelut magneeteilla, koti- ja barbieleikit ja majaleikki.


"Talvi" tuli uudestaan, joten kävimme kentän laidalla mäenlaskussa.

Ryhmässä pelattiin pelejä esimerkiksi pukemispeliä ja numeropeliä.

Kuusi lasta pääsi perjantaina 14.3. Kotka-kotiin laulamaan ja soittamaan ikäihmisten kanssa. Lasten ja seniorien kohtaaminen oli lämminhenkinen ja lapset kertoilivat rohkeasti asioistaan. Lapset saivat lopuksi keksit ja pillimehut.


Kuraleikkejä, toukan puhallusta ja kehonosien tunnistamista

Jumpalla harjoiteltiin kehonosien tunnistamista laulun ja liikkeiden avulla. Lisäksi kiipeiltiin, tasapainoiltiin ja liikuteltiin pieniä poneja erilaisin tavoin: kyykyssä kävellen, peppu maassa liikkuen, kontaten ja hyppien. Jumpalla leikittiin myös lasten toiveesta ja ideoinnista syntynyttä Frozen - hippaa.

Pienryhmä Ketut askartelivat lasten toiveesta lähtenyttä pesukonetta. Suunnitteluporukkaan kuuluvat lapset äänestivät alkuviikosta mm. pesukoneen väristä ja täytetäänkö pyykit päältä vai sivusta sekä leikkasivat lehdestä kuvan malliksi oikeasta pesukoneesta. Lisäksi he kirjoittivat 2-ryhmälle viestin, jossa pyysivät lainaksi kuivaustelinettä meidän ryhmäämme. Nyt kuivausteline odottaa pesukoneen valmistumista. Kiitos ryhmälle 2 kuivaustelineen lainaamisesta!
Karhunpennut leikkivät oman ryhmän päivässä taikahiekalla ja nimesivät samalla esineitä ja värejä. Joutsenet korjasivat parturi-kampaamokyltin ja nimesivät sen nyt Punahilkaksi.

Torstain retkellä tutussa paikassa Kivimetsässä maistui jälleen niin leikit kuin eväätkin. Kuuntelimme myös yhdessä hetken aikaa kevään ääniä silmät kiinni ihan hiljaa.

Suujumppaharjoituksia varten aloitettiin toukkien askartelu paperista. Näitä toukkia puhalletaan pilleillä eteenpäin. Odottelupaikalle vessan läheisyyteen laitettiin myös eri eläimiin liittyviä suujumppaharjoitteita. Suujumppa kehittää ja vahvistaa suun motoriikkaa sekä edistää kielenkehitystä ja erilaisten äänteiden oppimista. Leuan lihasten, huulten ja kielen hallinta edesauttaa puheäänteiden tuottamista.

Perjantaina lauloimme ja soitimme Talitintti ja talipakka -laulun sekä otimme käyttöön "kannustuspurkin", johon jokainen lapsi voi kerätä tähtiä erilaisista onnistumisista.

Iloisia touhuja viikon varrelta 20.2.2025

Tuuli Paasolainen kävi esittämässä päiväkodin salissa Hinni-hiirestä kertovaa musiikkinäytelmää. Saimme osallistua muun muassa taputtamalla rytmiä ja laulamalla.

Muutama lapsi osallistui 6-ryhmän opettaja Katjan pitämään matikkakerhoon.

Lapset innostuivat Pikku toukka paksulainen-kirjasta ja askartelivat omia toukkia sadun innoittamana.

Jumppapäivänä reippailimme liukurimäessä Puistolan kentällä.


Joutsenet ja Karhunpennut kävivät leikkimässä ja harjoittelemassa kaveritaitoja taikahiekalla.

10.2 -14.2






Pöytäteatteria, leipomista ja talvilauluja

Lasten kulttuuriviikkojen alettua tällä viikolla, ryhmän kasvattajat esittivät pöytäteatteriesityksen "Vierivä muna". Tarinassa kukko muni erikoisen munan, joka lähti vierimään ja tapasi matkalla monia eläimiä. Lopulta muna kuitenkin räsähti rikki ja sen sisältä paljastui jos minkälaista väkeä: mm. päällään seisova kokki, kuperkeikkoja heittävä kuningas, haarniskaansa kolisutteleva ritari ja helmoihinsa kompasteleva kuningatar. Esityksen jälkeen jokainen lapsi sai vuorollaan tulla kokeilemaan esittämistä ja hahmojen liikuttamista.

Leikit ovat tälläkin viikolla olleet keskiössä. Ketut pääsivät taikahiekkaleikkeihin ja iltapäivään haettiin varastosta mopot, joilla päristeltiin pitkin ryhmätiloja. Ponit, barbiet, työkalut ja rakentaminen ovat olleet myös mieluisia lapsille.

Edellisviikon tapaan menimme nyt myös retkelle kivimetsään, jossa saattoi kivillä kiipeilyn lisäksi pyöritellä lumipalloja. Lumipallot tosin keräsivät lasten mielestä liikaa roskia (kuten neulasia) pintaansa, joten ne oli putsattava puhtaaksi.

Joutsenet leipoivat banaanipannukakkua koko ryhmälle lounaan yhteyteen. Ennen leipomista katsoimme yhdessä, mitä kaikkia aineksia pannukakkuun tarvitsemme ja sitten ruvettiin hommiin. Kananmunien rikkominen taisi hieman lapsia jännittää. Kun pannukakku lähti uuniin paistumaan, oli aika siivota jäljet. Jokainen lapsi tiskasi leipomiseen tarvittuja kippoja ja kuppeja. Lisäksi pöydät pyyhittiin putipuhtaiksi ja lakaistiin lattia. Lapset tuumivat, että leipominen oli tosi mukavaa varsinkin kun sai maistaa taikinaa eikä siivoaminenkaan ollut yhtään sen ikävämpää, päinvastoin lapset kertoivat pitäneensä siitä. Valmis banaanipannukakku maistui niin leipojille kuin suurimmalle osalle ryhmän lapsista.

Viikko päätettiin laulamalla ja leikkimällä Viisi lumiukkoa - ja Revontulilaulut sekä tietysti perjantairentouksella.

Barbietalolla leikkimistä, metsäretkeilyä ja jumppaa
Saimme tällä viikolla ryhmäämme barbietalon, mikä on ollut lapsille mukava lisä leikkeihin. "On kiva, kun saa laittaa huonekalut oikeisiin paikkoihin"

Jumpalla kävimme kahdessa eri ryhmässä. Toinen ryhmistä harjoitteli sääntöleikkejä mm. sammakko nukkuu ja polttopalloa. Lisäksi leikittiin ryhmän lapsen oma keksimää yhteisleikkiä, jossa tulipaloa piti paeta kiville. Toinen jumpparyhmä opetteli muotoja ja värejä ja lasten toiveista pyöräili, hyppi trampalla ja esteen yli tasahyppyjä patjalle sekä palloharjoituksia.

Ryhmän kaikkien lasten omat kuvat ja yhdessä miettimät säännöt laitettiin seinälle näkyville. Ryhmän omat säännöt edistävät yhteisöllisyyttä ja me-hengen vahvistumista. Synttärileikkinä leikittiin kommervenkkaa leikkiä, jossa pitää arvata, kuka lapsista on piilossa peiton alla.

Pitkästä aikaa taas metsäretkellä kivimetsässä.

Ötökkädiscorakennelmia ja retki kirjastoon

Tällä viikolla on odottelutilanteissa tehty suujumppaharjoituksia. Suujumppatehtäviä ongittiin merestä ja pohdittiin samalla, mitä kaikkea sinne mereen onkaan joutunut.

Retkeilimme kirjastoon lainaamaan ryhmään uusia kirjoja. Jokainen lapsi sai valita itselleen mieluisan kirjan ja lainata sen myös automaatilla itse. Mukaan tarttuivat mm. Pipsa Possu-, Tuhkimo-, poni-, luuranko- ja karhukirjoja. Kirjastomatka oli pitkä, mutta onneksi oli eväät mukana.


Perjantaina Javid rummutti rytmiä ja lapset soittivat marakasseja ja liikkuivat rytmin mukaan. Keskustelimme lisäksi lasten syksyllä esittämistä toiveista ja kuinka ne ovat toteutuneet. Seuraavaksi pohdimme, millainen olisi unelmien päiväkotipäivä. Viikon päätimme perjantairentoutuksella ja lämpimillä haleilla.

Hiihtoa, mäenlaskua ja pallojuttuja
Osa lapsista kävi tiistaina liikkumassa Puistolan kentällä hiihdon ja mäenlaskun merkeissä.
Meillä oli tosi mukavaa!
Jumpalla harjoiteltiin pallon käsittelytaitoja: palloa vieritettiin, heitettiin ylä- ja alakautta, otettiin kiinni, heitettiin koreja ja kuljetettiin sitä mailalla.
Ryhmässä on leikitty mm. kampaamoa ja poneilla, rakennettu junarataa ja tehty pehmopalikoista kissalle vessa. Myös palapelejä on rakennettu ja piirretty monenlaisia piirustuksia.
Leikkiminen on ryhmässämme supertärkeää ja kuvasta "Leikki - lapsen supervoima" näkyy, mikä leikin merkitys on lapselle.
Talvipuuhailuja, oman kuvan maalausta ja toiveiden jumppaa

Retkipäivänä olimme Puistolan kentän laidalla laskemassa mäkeä. Lumi vaan pöllysi, kun pulkat ja liukurit viuhuivat menemään.

Viikko päättyi talvilaulujen parissa. Lauloimme, leikimme ja soitimme Viisi lumiukkoa, Mitä talveen tarvitaan? ja Pakkasherra.

Omakuvien taiteilua

Jokainen ryhmän lapsi piirsi oman kuvan. Kuvan piirtäminen aloitettiin katsomalla peilistä, miltä minä oikeastaan näytän, minkä väriset hiukset ja vaatteet minulla on jne. Tämän jälkeen tussilla piirrettiin kehonosat ja lopuksi vesiväreillä maalattiin värit kohdilleen. Oma kuva leikataan ja laminoidaan ja sitten laitetaan seinälle.
Joulupuuhastelua

Ryhmässämme on tällä viikolla pohdittu vahvuuksia ja koottu jokaisen lapsen yhdestä vahvuudesta kokonainen vahvuusjuna, joka on nyt ryhmän seinällä. Vahvuuksiin tutustuminen auttaa lapsen positiivisen itseluottamuksen kehittymistä, oppimista, ratkaisukeskeisyyttä ja akateemisia taitoja. Vahvuuksiin perehtyminen yhdessä lisää myös lasten osallisuuden kokemusta ja yhteisöllisyyttä.
Lisäksi tällä viikolla lapset ovat saaneet uusia rakennusleluja, matemaattisten taitojen harjoitteluun omenapuita ja askarrelleet joulukuusenkoristeita.

Torstaina pääsimme 2-ryhmän tonttujumpalle, jossa kierrettiin tontturataa tasapainoillen, hyppien, kiipeillen, palloa heitellen sekä joululahjoja taskulampulla tiiraillen. Lampun avulla oli mahdollista nähdä pakettien sisälle.

Viikon lopetimme joululauluja (porsaita äidin oomme kaikki, pikku tonttu nukkuu, joulupukki, joulupukki, joulupuu on rakennettu, pikkuinen tonttu hyppeli näin, jouluystävä) laulamalla ja joulukalenterista tulleella satuhieronnolla. Myönteisen kosketuksen ja sadun avulla pyrimme vahvistamaan lapsen itsetuntoa ja tukemaan ystävyyssuhteita, kokemaan levollisuutta ja lämpöä.

3-ryhmän lapset ja aikuiset toivottavat kaikille oikein hyvää joulua!

Leipomista ja vanhan ajan joulua

Keskiviikkona leivoimme joulupipareita tulevaa pikkujoulua varten. Onpa ryhmässämme taitavia ja innokkaita leipureita! Lapset malttoivat myös hienosti tehdä ensin työt ja sitten vasta maistella herkullista taikinaa. Lounaalla sai syödä jälkiruoaksi omia uunituoreita pipareita.

Jouluun on alettu ryhmässämme valmistautua myös tonttujen maalaamisella ikkunaan ja tunnetonttuja etsimällä. Tunnetontttuja on monta piilossa ja kun sellaisen löytää, mietitään yhdessä tontun tunnetta ja mikä sellaisen tunteen saa aikaan.

Retkikohteenamme oli tällä viikolla Tupakkavuori, jossa mm. rakennettiin majoja, kiipeiltiin puuhun ja tehtiin "nuotioita". Kesken leikin taivaalle ilmestyi ihan oikeita helikoptereita, jotka saivat täysin lasten huomion. Oli jännittävää seurata, kuinka helikopterista laskeutui ihmisiä talon katolle.

Joulukalenteri avattiin retken päätteeksi salissa, jonne on rakennettu vanhan ajan joulu. Katselimme ja juttelimme vanhoista esineistä ja vertasimme niitä nykyajan esineisiin. Menneisyyttä pohtimalla suunnataan lasten mielenkiintoa historiallisiin asioihin ja mahdollisuuksia eläytyä menneisyyden tapahtumiin ja tilanteisiin.

Joulumaa, joulukalenteri ja itsenäisyyspäivään valmistautumista

Joutsenet ovat oman ryhmän päivässä jatkaneet päiväunilla olevien karhujen tekemistä ja lisäksi olemme jutelleet tunteista ja missä tunteet tuntuvat sekä kuunnelleet Miltä tuntuu nallesta? -laulua.

Nyt joulukuun ajan avaamme joka päivä joulukalenterinamusen, josta paljastuu jouluhiiritarinan osa ja siihen kuuluva hieronta. Lapset saavat silitellä toisiaan ja siten harjoitella positiivisen kosketuksen antamista.

Itsenäisyyspäivään olemme valmistautuneet maalaamalla Suomen lippuja, ja retkeilleet suomalaiseen metsään leikkimään ja laulamaan. Pohdimme, mitä eläimiä suomalaisessa metsässä asuu ja mitä puita siellä kasvaa sekä kuinka monta vuotta Suomi oikeastaan täyttääkään syntymäpäivänään. Lauloimme Katri Kunnaksen Suomalainen metsä -laulua ja katsoimme kuvia laulun eläimistä. Lisäksi metsässä rakensimme majaa ja paistoimme "makkaroita" nuotiolla.

"Suomalainen metsä, eläinten on, koti kullan kallis, korvaamaton."
Hyvää Itsenäisyyspäivää Kaikille!
Naamiaiset, kestävän kehityksen asioita lapsilähtöisesti ja retki Muumipuistoon
Tällä viikolla pidimme lasten toiveesta vihdoin naamiasjuhlat. Miten upeita prinsessoja ja hurmaava jalkapalloilija, keiju ja pelle olivatkaan juhlan tähtinä. Jokainen juhlija sai toivoa laulun tai äänen, joka sitten juhlissa kuunneltiin. Saimme kuulla mm. Frozenin ja Pipsa possun tunnusmusiikkia, Pieni iloinen tie - ja muumimamman käsilaukku - laulut, Baby Sharkia ja moottorin pärinää. Juhlissa tanssittiin discovalojen loisteessa, pidettiin asujen esittelykierros ja nautittiin poppareita ja mehua. Lasten mielestä parasta juhlissa olivat tanssiminen, laulaminen ja herkuttelu. Seuraavia juhlia odotellessa☺️
6-ryhmän Salla piti meille mukavan tietoiskun kierrätysasioista kuvitettujen hahmojen vesi-Veikon, paperi-Pekan ja saippua-Saaran ja hävikki-Heikin avulla.
Lapset kuuntelivat tarkkaavaisesti ja sovelsivat opittua heti käytäntöön.
Retki Muumipuistoon
Talvi- ja jouluaskartelua, kuraleikkejä ja lapsen oikeuksia

Ulkoilusää on ollut ajoittain oikukas, ja lapsia on harmittanut, kun on pitänyt laittaa kuravaatteita päälle. Harmitus on kuitenkin väistynyt pian, kun pihalta on löytynyt mukavia puuhia etenkin lätäkössä leikkiminen.

Sisällä puolestaan on leikitty mm. poneilla, nukkekodilla ja työkaluilla. Myös lääkärileikki ja päiväkotileikki ovat olleet suosittuja.

Tällä kertaa lapset äänestivät retkikohteeksi Kynäpuiston, jossa etenkin kiipeily ja karusellissa pyöriminen olivat mieluisia.

Viikon lopetimme pohtimalla lapsen oikeuksia Mikä puuttuu? -leikin avulla. Keskustelimme lapsen oikeudesta leikkiin, huolenpitoon, turvaan, tietoon, riittävään ravintoon ja vaatteisiin. Lisäksi katsoimme videon kaikesta siitä, mitä olemme syksyn aikana päiväkodissa yhdessä tehneet ja pohdimme lisäksi ryhmämme sääntöjä: mitä saa tai ei saa päiväkodissa tehdä.
Kaveritaitoja, jumppaa ja suujumppaa sekä muumilauluja

Oman ryhmän päivänä Ketut tekivät sisilisko- suujumppaa laulun ja puhallettavan vauvasisiliskon avulla. Joutsenet kuuntelivat satuja swahilin kielellä, joka on yhden ryhmämme lapsen äidinkieli.

Karhunpentujen kanssa harjoittelimme kiva kaveri taitoja kuvakorttijen avulla. Juttelimme yhdessä millainen on kiva kaveri ja millainen ei? Miltä asiat tuntuvat. Mistä tulee hyvä mieli ja mistä huono. Kaikki tiesivät hienosti ja haluavat olla kavereita toisilleen.

Viikkoon on mahtunut jälleen myös monenmoisia muitakin leikkejä ja puuhia. Lapset ovat maalanneet ensimmäisen huoneen barbitaloa varten ja nyt sinne on saatu huonekalujakin. Ryhmän isommille on aloitettu kokoamaan vapaasti käytettävissä olevaan koriin tehtäviä ja touhuja, jotka kehittävät mm. hahmotus-, matemaattisia ja kielellisiä taitoja.

Retkeilimme tällä kertaa kivimetsään, jossa kiipeiltiin kiville, kaatuneelle puunrungolle ja leikittiin kotia ja "tehtiin ruokaa" kivien päällä. Evästauolla kuunneltiin metsäsatu, joka kertoi kuusesta, jota kaksi koivua kiusasi. Sadussa kivi tuli kuusen tueksi ja kertoi koivuille, että kuusi on ihan yhtä arvokas puu kuin nekin.

Koko ryhmän yhteistä perjantaita vietimme yhdessä ryhmän 2 kanssa. Nukkarimme oli muuttunut kesäiseksi Muumilaaksoksi ja pääsimme laulamaan, soittamaan ja leikkimään Muumipeikon kanssa Pientä, iloista tietä, Nipsun kanssa Nipsun rohkeuslaulua sekä Muumimamman kanssa Muumimamman käsilaukku -laulua. Laukusta löytyi vaikka minkälaisia tavaroita aina karkkipussista pullaan, voihin ja kauniisiin simpukoihin. Lopuksi vielä loruttelimme Muumimamman ruokalorun.

Valokuvaus, retki Ankkapuistoon ja yhteinen musiikkihetki

Kirjastoauto käy päiväkodilla kerran kuussa ja aina vuorollaan sinne mukaan pääsee muutama ryhmän lapsi. Kirjastoautolla harjoittelemme kirjojen palauttamista ja lainaamista. Lapset saavat tietysti myös itse valita luettavia/selattavia kirjoja ryhmäämme. Kirjoja voi katsella päivän eri tilanteissa ja aikuiset myös lukevat niitä mahdollisuuksien mukaan muulloinkin kuin lepohetkellä. Tällä kertaa mukaan tarttui varsinkin eläin- ja joulusatuja.

Nyt pääsimme vihdoin odotetulle, lasten toivomalle retkelle Ankkapuistoon. Mukana retkellä oli myös avoimen varhaiskasvatuksen kerholaisia opettajineen. Lapset jaksoivat hienosti kävellä matkat ja vielä sen lisäksi kiipeillä, keinua, laskea mäkeä, ryömiä tunnelissa ja juosta leikkipuistossa.

Viikko sai mukavan päätöksen, kun kokoonnuimme koko ryhmän yhteiseen musiikkihetkeen, jonka meille piti musiikin konkari Päivi. Päivin matkassa saimme kuulla kitaransoittoa ja leikkiä ja laulaa laulut Valtava käpy sekä Pieni, iloinen juna. Lopuksi saimme vielä perjantairentoutuksen kitaran säestyksellä.

Merirosvojumppaa, isänpäivävalmisteluja ja kummitusjuttuja
Lämmittelimme pääkallojumppalaululeikillä. Tämän jälkeen lapset seurasivat kapteenin ohjeita ja tekivät tehtäviä, jotta he löytäisivät aarteen. Aluksi lapset tekivät soutuliikkeitä, jotta laiva lähtisi liikkeelle. Tämän jälkeen katsottiin kiikareille ympärille ja heitettiin hernepusseja vihollisia kohti. Lankkua pitkin poistuttiin laivasta ja harjoittelimme myös tasapainoa.
Kävelimme viidakossa ja varoimme käärmeitä. Ryömimme ja olimme piilossa muita merirosvoja. Lopulta löysimme aarteen ja kaivoimme sen lapiolla. Jumpan loppuun otimme rentoutuksen ja kuuntelimme meren kohinaa. Lopuksi keskustelimme, että mitähän aarteita aarrearkusta voisikaan löytää. Lapsien mukaan arkusta voisi löytyä karkkeja, rahaa, kissoja, kakkua ja dinosauruksia.

Tällä viikolla on aloitettu salaiset isänpäivävalmistelut. Jokainen lapsi on saanut itse ideoida ja toteuttaa juuri omalle isälleen sopivan isänpäivämuistamisen. Lisäksi on leikitty mm. uusilla barbeilla, rakennettu korkeita torneja ja paistettu "nuotiolla" makkaraa. Lapset ovat ehdottaneet ja äänestäneet mieluisista retkikohteista. Eniten ääniä sai Ankkapuisto, johon matkaamme ensi viikolla.

Viikon viimeistä päiväkotipäivää vietettiin Halloweenin innoittamana soittamalla pahvimukeilla ja jätskitikuilla Kummituskuppia. Iloinen kummitus oli myös vierailulla ryhmässämme. Jokainen lapsi sai soittaa myös oman yön äänen kupillaan. Kuulimme hiljaisia ja kovia ääniä, hitaita ja nopeita tempoja. Perjantairentoutus tehtiin tällä kertaa hierontapalloilla. Mukavaa viikonloppua kaikille!

Jumppaa, Reilu peliä ja synttärit metsässä

Keskiviikkona oman ryhmän päivänä leivottiin kaurakeksejä vanhempainiltaa varten. Torstaina puolet ryhmästä vietti laulu- ja leikkihetkeä, ja ryhmän vanhimmat osallistuivat Reilu peliin, jossa oli puuha- ja pulmatehtäviä tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen liittyen. Lapset saivat pohdittavakseen mm. onko jotkut lelut tarkoitettu pojille tai tytöille.
Torstain retken teimme tällä viikolla poikkeuksellisesti perjantaina ja vietimme metsäretkellämme ryhmämme lapsen synttäreitä. Synttärisankari teki metsän antimista kakun, johon laitettiin kynttilät päälle. Lauloimme metsässä sankarin toiveesta Ihhahhaan ja Pikkulokki -laulut. Vanhempainillasta jääneet keksit maistuivat retkieväinä. Kiitos tästä viikosta, olemme ihania! Hyvää syyslomaa kaikille lomailijoille!

9.10.24 Teatteriesitys
8.10. 2024 Joutsenten jumppa
Metsäinen jumppa ja retkeilyä Mansikkalahteen
Oman ryhmän päivässä karhunpennut ja joutsenet tekivät mittarimadon suujumppaa, jossa madolle etsittiin eri värisiä kenkiä ja jokaiset kengät pitivät erilaisen äänen, jota matkittiin. Samalla opeteltiin värejä ja lukujonoa. Ketut puolestaan etsivät sanallisen ohjeen mukaan kuvista oikeita kissoja.

Lasten toiveesta teimme retken Mansikkalahteen, jossa oli monenmoista mukavaa tekemistä: autolla ajettiin mm. Espanjaan, verkossa kiipeiltiin "korkealle", kiikuissa otettiin kovaa vauhtia ja välillä myös levättiin ja syötiin eväitä.

Arkiseikkailua, kielen- ja puheenkehitystä tukevaa toimintaa sekä rentoutusta


Arkiseikkailumateriaalia on hyödynnetty tällä viikolla joutsenten ja kettujen yhteisellä jumpalla, jossa on erityisesti tehty tasapainotaitoja vahvistavia harjoituksia sekä retkellämme Tupakkavuorelle, jossa ihmettelimme lähiympäristöämme yhdessä liikkuen. Arkiseikkailu on Liikkuvan varhaiskasvatuksen ja Liikkuvan perheen yhteinen varhaiskasvatusyksiköille ja perheille suunnattu kampanja.


Perjantaina ryhmässämme vieraili Rotta Mokoma, joka itse asuu rummussa. Rotta Mokoma sai lapset tarttumaan rumpuihin ja soittamaan Rummut -laulun tahtiin. Lopuksi otimme vielä perjantairentoutuksen. "Kiitos tästä viikosta. Olemme ihania!"

Karhunpentujen liikunnallinen retki 24.9.2024
Pihlajan etsintää, Maretariumia ja taiteen tekemistä

Tiistain jumpalla Ketut harjoittelivat värejä ja muotoja sekä suunnittelivat ja rakensivat oman temppuradan. Joutsenilla oli myös oma temppuratansa, jossa mm. tasapainoiltiin ja huristeltiin pyörillä. Karhunpentujen jumpassa liikuttiin eri eläinten liikkein. Seuraan liittyi kettu, hirvi, jänis ja susi, ja jokainen niistä neuvoi eri tavan liikkua ja liikuttaa kehon eri osia. Jumpalla esimerkiksi hiivittiin, hypittiin, käveltiin varpaillaan kädet ylhäällä ja pyöriteltiin käsiä. Lisäksi heiteltiin ketun ohjeesta hernepusseja mahdollisimman kauas. Lopuksi Kaja- koira piiloutui hernepussien alle ja lapset etsivät ja onneksi aina löysivätkin kadonneen pennun.

Karhunpennut lähtivät oman pienryhmän päivässä yhteiselle retkelle 2 ryhmän pienryhmän kanssa Maretariumiin. Etukäteen yhtä karhunpentua mietitytti, saako Maretariumissa onkia. Asiaa oli kysyttävä Maretariumin henkilökunnalta ja vastaus oli, että vain merestä voi onkia samoja kaloja kuin mitä Maretariumissa uiskentelee. Lasten suureksi iloksi Maretariumissa sai kuitenkin pilkkiongella onkia leikisti ahvenia, särkiä, lahnoja ja muita Itämeremme kaloja. Kalaämpäri täyttyi mukavasti varsinkin kun onkeen tarttui jopa 3 kalaa kerralla. Tietysti oikeat kalat ja varsinkin valtavat sammet saivat lapset ihmetyksen valtaan. Retkellä nautittiin tottakai myös eväistä aurinkoisessa kelissä.

Ryhmä Haun Rekku oli metsäretkellämme mukana ja kertoi lapsille seuraavaa: "Ei työtä liika suurta, ei pentua liika pientä, kun pihlajapuut ovat kadonneet. Linnuilla, supikoirilla ja ketuilla on nälkä, ja he tarvitsevat pihlajanmarjoja ruoaksi. Autatteko minua etsimään pihlajia?" Ja lapsethan auttoivat innokkaasti. Matkalla retkipaikalle ja sieltä pois sekä metsästä löytyi yhteensä kymmeniä pihlajia. Lapset tunnistivat alun jälkeen pihlajia jo kaukaa. Oli Rekulla mukava tehtävä kiittää lapsia avusta. Nyt ei metsän eläimet jää ilman ruokaa, kun puut on löydetty.

Metsässä lapset mm. leikkivät majassa, keräsivät eri värisiä lehtiä ja leikkivät, että ne olivat eri värisiä karkkeja, joita sitten tarjottiin kavereille ja "herkuteltiin". Myös kiville kiipeily oli jälleen lapsista mukavaa ja paikoin ehkä vähän haastavaakin. Retken jälkeen pohdittiin, miltä retki tuntui. Oliko retkellä kenties iloinen, surullinen, pettynyt vai tyytyväinen olo?

Leikkiä, jumppaa ja värien sekoittamista
Leikki- ja oman lelun päivänä päiväkotiimme ilmestyi mm. itse kävelevä mäyräkoira, jota sai taluttaa kaikki ryhmämme halukkaat lapset. Puettiinpa koiralle vaatteetkin päälle, ettei tule kylmä. Leikkipäivänä myös kotileikki ja vauvanhoito oli suosittua ja ulkona pyöräileminen kaverin kanssa.

Jumpalla harjoiteltiin liikkumis- ja käsittelytaitoja. Lapset mm. juoksivat, kiipeilivät puolapuilla, roikkuivat ja keinuivat renkailla ja köysillä, hyppivät trampoliinilla ja heittelivät palloa koriin. Myös sisäpyörillä ajeltiin. Lasten mielestä jumpalla oli niin kivaa, että oli suuri pettymys, kun piti lähteä syömään eikä voinut enää jatkaa. Onneksi ensi tiistaina meillä on taas jumppavuoro.

Oman pienryhmän päivässä Karhunpennut sekoittelivat keltaista ja punaista väriä yhteen ja saivat oranssia. Oranssilla ja keltaisella värillä töpöteltiin syysmaalauksen pohjaa. Lapset saivat näin kokemuksia värien tutkimisesta ja maalauksen tekemisestä töpötysvälineellä.

Teatteria, retkeilyä ja yhdessä olemisen iloa

Vierailimme 2 ryhmässä katsomassa nukketeatteria Kilpikonna ja kotka, joka on kertomus siitä, että jokainen on hyvä ja arvokas juuri sellaisena kuin on. Lapset saivat mehua ja poppareita sekä kokeilla myös itse liikuttaa esityksen hahmoja, kilpikonnaa ja kotkaa. Esityksen jälkeen lapset piirsivät, mitä esityksestä jäi mieleen.

Ensimmäisen retkemme teimme lähimetsään. Retkellä oli ihanaa yhdessä olemisen iloa. Parasta lasten mielestä oli leikkiminen, kaatuneen puun rungolla kiipeileminen ja eväiden syöminen.

Piknik -leikki on ollut suosittu lasten leikki sisällä ja nyt toteutimme ihan oikean piknikhetken metsäretkellä.

Itämeripäivä

Torstaina 29.8. vietimme päiväkodin yhteistä Itämeripäivää. Kiersimme katselemassa päiväkodin ikkunoissa näkyviä lasten kierrätys- ja luonnonmateriaaleista valmistavia veneitä sekä meren eläviä. Lisäksi lauloimme ja tanssimme Pumppulaulua, Muumiperhe merellä ja Laiva-laulua. Itämeripäivän tavoitteena on innostaa lapset ja aikuiset nauttimaan ainutlaatuisesta kotimerestämme sekä tekemään konkreettisia tekoja ja lupauksia sen hyväksi. Juhlinnan lisäksi Itämeripäivän tarkoituksena on lisätä tietoa meren monimuotoisesta luonnosta, kulttuurista ja historiasta. Lasten tekemät askartelut ovat nähtävillä ikkunoissa kahden viikon ajan, joten käykääpä ihastelemassa!
Blogin tarkoitus
Pedagoginen dokumentointi on varhaiskasvatuksen suunnittelun, toteuttamisen, arvioimisen ja kehittämisen keskeinen työmenetelmä. Perheille suunnattu ryhmämme arjesta kertova blogi on osa pedagogista dokumentointia. Blogi antaa tietoa siitä, mitä lasten viikko päiväkodissa on pitänyt sisällään: mitä olemme tehneet ja miksi. Blogi mahdollistaa huoltajien pääsyn osallisiksi päiväkotiarkemme tapahtumiin. Suosittelemme huoltajia katselemaan blogia myös yhdessä lapsen kanssa, sillä blogin kuvat tarjoavat lapselle tilaisuuden kertoa päiväkotipäivästään. Toivomme saavamme arvokasta palautetta niin huoltajilta kuin lapsilta ryhmämme toiminnasta, siksi blogin ylälaitaan on varattu erillinen palaute- ja kommentointilaatikko.