Toimintavuosi 2025-2026
4-8.5.2026
Tämän viikon touhuja:
Tiistaina toteutimme lasten toiveen yhteisestä leffahetkestä ja katsoimme :Risto Räppääjä ja Viileä Venla. Leffaherkut kuuluvat tietysti myös asiaan.Olipa meillä mukavaa !

Keskiviikkona Lähihoitaja-opiskelijat pitivät meille " Aurinkohetken" jossa kävimme läpi auringolta suojautumista. Pääsimme myös pihalla leikkimään polttopalloa jossa pallo oli aurinko.

Torstaina meillä oli ohjelmassa KTP:n futiskoulua .Opettelimme käsittelemään palloa ja välillä olimme myös pallorosvoja. Taitavia lapsia😊

Viikko päättyy meillä aina rentoutushetkeen ja yhteiseen piiriin : " kiitos tästä viikosta, olemme ihania" 💗

Hyvää Äitienpäivää kaikille 🌸
27.-30.4.2026

Alkuviikosta pihan hiekkalaatikot täytettiin uudella pehmeällä hiekalla. Se innosti lapsia taas kakkujen tekoon ja tunnelien sekä tulivuorien rakentamiseen.

Timantit alkoivat leikkiä ensin terassilla Peiliä. Mieluinen leikki siirtyi spontaanisti myös sisälle.

Torstaina juhlimme vappua koko päiväkodin yhteisessä ulkotapahtumassa. Siellä oli innostavia toimintapisteitä, kuten keppihevosrata,

saippuakuplakone,

maastoon kadonneita pellen tavaroita,

pomputeltavia ilmapalloja,

ohjelmoitavia Beebot-robotteja, joiden avulla etsimme pellen kadonneita vaatteita ja asusteita. Tarjolla oli myös popcornia ja mehua. Olipas meillä mukavaa! Iloista Vappua kaikille! 🥳

20.-24.4.

... leikitty omilla leluilla, rakennettu pehmopaloista siltoja, torneja ja koteja...


... pelattu salibandya ja jalkapalloa, samalla käyden läpi reilun pelin sekä joukkueessa pelaamisen periaatteita ⚽️🏅...

... maalailtu salaisia askarteluja, shhhh! 😍

... retkeilty uuteen retkikohteeseen Mutalahden puistoon! 🤩

... Ja nautittu herkkukakkuja! 😛
13 - 17.4. 2026
Viikkoon on mahtunut paljon kivaa touhua ja leikkejä. Otteita viikosta lasten kertomana 😊

Tää on tikkari ja karkkikoju. Pallot on karkkeja.Täällä käy paljon asiakkaita. Nämä maksaa satakymmentä euroa ja takaisin saa kymmenen euroa. On mansikkaa, mustikkaa, appelsiineja, sitruunaa ja luumua makuina. Tää koju on maailman hienoin!

Nää on kameroita jotka kuvaavat kaikkea. Kamerat kaatuu ja ne korjataan. Kampela meni kameran päälle. Luetaan myös kirjaa, toi on Sotkupekka.

Oon piirtäny meikkijuttuja. Sateenkaaren. Oon piirtäny serkut ja meidät ja perhosia. Oon piirtäny minut ja siskon ja tohon tulee verho.

Jumpalla on kivaa, saatiin toivoa juttuja. Haluun sen punaisen jonka sisällä ollaan ja pomppia ja pallon ja sen minkä kaa mennään kovaa.

Kaatunu puu alkaa lahoamaan se tarkoittaa että se menee rikki. Kaatuispa siihen uus puu! Oli kiva retki 😊

7.-10.4.






Lapset palasivat pääsiäislomalta iloisina ja idearikkaina. He organisoivat spontaanin jumppatuokion ja lopuksi vielä silitysrentoutuksen.
Lapset ovat toivoneet jo pitkään pääsevänsä ajamaan pyörillä. Toive toteutui eilen, kun yläpihan hiekat oli vihdoin saatu siivottua pois. Kaikki halukkaat pääsivät polkemaan tai potkuttelemaan.
Retkemme suuntautui tällä kertaa Ankkapuistoon. Matkalla ihmettelimme kadunpesukonetta, haukkuvia koiria ja linnunpönttöjä.
30.3.-2.4.

Alkuviikosta saimme päiväkodin pihalle jälleen keinut. Tämä jos mikä on varma kevään merkki! Kuvassa osa ryhmän lapsista seuraa tarkkana tähystyspaikalta keinujen asennusta 😊.

Tiistaina jumpalla etsittiin jumppasaliin piilotettuja pääsiäismunia ja liikuttiin niiden luokse eri tavoin. Pääsiäispuput ja -tiput pääsivät pomppimaan kengurupalloilla ja kiitämään ympäri salia pyörillä 🐰🐥.

Keskiviikkona retkeilemme lasten toiveesta Muumipuistoon. Aurinkoisessa säässä oli ihanaa kiipeillä Muumitalossa ja laskea liukumäkeä alas, pyöriä karusellissa, juosta labyrintissa ja tutkia majakoita. Retkieväät maistuivat hiekkalaatikon reunalla hyvin! 😊

Viime viikolla kasvamaan laitettu rairuohokin ehti kasvaa torstaihin mennessä näin pitkäksi! Tätä kasvuprojektia on ollut mukavaa seurailla pitkin viikkoa ja jännittää kuinka monta ruohonkortta saadaan kasvamaan 😊

Hyvää pääsiäistä! 🐣🌱
23 - 27. 3
16.-20.3.2026







Vietimme Rasisminvastaista viikkoa juttelemalla lasten kanssa ihmisten erilaisuudesta, samanlaisuudesta ja jokaisen ihmisarvosta erilaisista ominaisuuksistamme huolimatta.
Pihalla lapset ovat viihtyneet vesileikeissä ja sählynpeluussa.
Olemme havainnoineet talven loppumista ja ensimmäisiä keväänmerkkejä.
Torstaina kävelimme Sapokassa ja pysähdyimme pitkästä aikaa leikkimään Kynäpuistoon. Retki oli mukava ja rankka, kaikki nukahtivat sen jälkeen päiväunille!
Perjantaina tutustuimme lasten kotikieliin mm. kuuntelemalla sinhalankielisen kuvitetun lastenlaulun sekä unkarinkielisen lastenkirjan. Lauloimme myös Kielinupun tarttuvan laulun "Minä autan sinua".
2.-6.3.2026








Sisäliikunnan teemana oli tällä viikolla palloilu. Vauhdikkaana lämmittelyleikkinä oli "Pidä oma puolesi puhtaana" pienillä pehmopalloilla. Harjoittelimme isojen pallojen kuljettamista jaloilla sekä maalintekoa. Timantit ehtivät pelata sählyäkin.
Lapset saavat päivittäin valita myös itse tekemisiään ja leikkejään. Kannustamme heitä aktiivisuuteen ja kokeilemaan leikkimistä myös muiden kuin parhaan kaverin kanssa. On ollut ilo huomata, miten ryhmäytyminen on edennyt ja kaikkien kaveripiiri on laajentunut syksystä. Monenlaiset pelit, muovailu ja rakentelu ovat suosittuja tekemisiä.
Tutkimme pienryhmissä hassuja eläinkuvia ja pohdimme niiden avulla kaveri- ja tunnetaitoja. Lapset keskustelivat hienosti ja jaksoivat kuunnella myös toistensa kommentteja.
16.-20.2. ❄️☃️
Maanantaina lelupäivänä leikittiin omilla leluilla ja esiteltiin oma lelu tai kerrottiin kavereille kotona olevasta lempilelusta. Toisten vastauksia kuunneltiin tarkasti ja omaa vuoroa odotettiin hienosti. Leikeissä vietettiin mm. juuri syntyneen prinsessan nimijuhlaa ja kissan syntymäpäiviä! 🥳


Laskiaistiistaina retkeilimme toimintakeskus Myllyn pihalle järjestettyyn tapahtumaan, jossa päästiin etsimään lumen seasta vaaleanpunaisia timantteja, maalaamaan lumitaidetta suihkepulloissa olevalla elintarvikevärillä, pomputtelemaan palloja, laskemaan likureilla mäkeä, hiihtämään tandemsuksilla ja nauttimaan kuumaa mehua tai kaakaota. Kylmästä säästä huolimatta kaikilla oli kivaa ja pitkä kävelymatka takaisin päiväkodillekin sujui hienosti! ❄️🛷



Keskiviikkona touhuiltiin pienryhmissä. Kissat ja Puput tekivät näytelmiä omista kuvista tehdyillä keppihahmoilla ja Timantit harjoittelivat oman ja kaverin nimen kirjoittamista Smartmax-magneettipaloilla.

Torstaina pidimme koko ryhmän yhteisen lauluhetken ja rentoutuksen. Lauluhetkellä laulettiin Revontulitanssia ja Viisi lumiukkoa, josta on muodostunut yksi meidän ryhmän suosikkilauluista. Yhteisenä toiveleikkinä lapset saivat äänestää kahdesta vaihtoehdosta voittajan ja tällä kertaa leikimme yhdessä Kommervenkkaa. Perjantaina ulkoiltiin pakkassäässä ja luettiin kirjoja sekä pelailtiin muistipeliä pienryhmissä.

Mukavaa viikonloppua ja ensi viikolla alkavaa talvilomaa kaikille sitä viettäville! ☃️❄️
9 - 13.2 . 2026
2.-5.2.2026










Sirkuskoulu Rainbow vieraili päiväkodilla ja lapset pääsivät harjoittelemaan monenlaisia taitoja ja temppuja. Kaikki osallistuivat iloisesti ja innokkaasti!
Timantit aloitti ensimmäisenä pienryhmistä keppinukkeprojektin vuosi sitten piirretyillä omakuvilla. Lapset sepittivät omia tarinoitaan ja toiset olivat yleisönä. Jatkamme tätä projektia ensi viikolla kaikkien kanssa.
Torstaina retkeilimme kuntoportaita pitkin Tupakkavuorelle. Lapset saivat etsiä maastoon piilotettuja runebergintorttukuvia ja lopuksi lauloimme Soivan Siilin Ruuneperi-laulua.
26.-30.1.

Tässä muutama kuva viikolla leikityistä leikeistä, joissa on rakennettu toukalle terraario, Hevisauruksista tutulle Milli Pillille esiintymislava ja valtava raketti! 🐛🎤🚀


Sääntöleikki teemaisella jumpalla Kissoilla oli ohjelmassa Pallosade-leikki, värileikki ja liikennevaloleikki. Pallosade-leikissä pallot kaadettiin korista ympäri lattiaa ja kerättiin annetun ohjeen mukaan takaisin koriin, esimerkiksi yksi pallo kerrallaan ja väri kerrallaan. Värileikissä juostiin salissa ja aikuisen huutaessa värin, juoksivat lapset sen väriselle muotopalalle. Liikennevaloleikissä vihreällä valolla juostiin, keltaisella käveltiin ja punaisella mentiin kyykyyn. Timantit ja Puput temppuilivat temppuradalla köysissä roikkuen, puolapuihin kiinnitettyä liukumäkeä laskien ja paksulla patjalla kuperkeikkoja ja erilaisia hyppyjä tai temppuja tehden.

Kaikki pienryhmät askartelivat talvisia taloja, jotka saivat kattojensa päälle lumikuorrutteen pumpulista. Jokainen lapsi sai kertoa talostaan tarinan tai kuvailla taloa ja kertoa keitä siellä asuu. Tarkoituksena on muodostaa taloista ja muista lasten ideoimista askarteluista ryhmän käytävän seinälle talvinen maisema ❄️🏡.

Perjantaina ennen perinteistä rentoutusta leikittiin leikkiä, jossa yritettiin tunnistaa kavereita silmät sidottuna! Samalla saatiin hyvä harjoitus kavereiden nimistä, oman vuoron odottamisesta ja ohjeiden kuuntelusta 😊. Lisäksi soitettiin rytmimunilla ja triangeleilla Pakkasherra -laulun mukana ja toteutettiin rentoutus pikkuautoilla kaverin selkää pitkin ajellen 🚗.
19. - 23.1.
Meidän viikkoon on mahtunut paljon kivaa puuhaa. Ihanat talviset kelit jatkuvat. Olemme kiipeilleet pihan lumikasassa päivittäin ja laskeneet liukurimäkeä.
Sisällä lapsilla on ollut kivat touhut myös. Jumppapäivä on aina odotettu päivä. Jumpassa on vaihtuvat teemat ja nyt on vuorossa kehonosat. Usein myös lapset saavat ohjatun jumpan lisäksi toivoa eri välineitä.


Leikille pitää aina jäädä tarpeeksi tilaa. Lapset ovat keksineet kivoja leikkejä pitkin viikkoa.

" Nää oli taistellu ja meni rosvoja karkuun. Sit nää meni retkelle ettei rosvot sais näitä kiinni, ihanalle piknikille" Kuului barbileikistä.

" Me mennään hohtobileisiin ja mul on jalkakorut ja mikrofoni "

Retkipäivänä suunnattiin hiihtämään ja liukurimäkeen. Olipa meillä kivaa!

Olemme rakentaneet yhdessä lasten kanssa ryhmään hienon lumiukon. Joulukalenterina toiminut valokuusi muuttui lumiukoksi :)

Viskarit luisteluharjoituksissa 12.-15.1.2026

0



Yhdeksän reipasta viisivuotiasta kävelivät läheiselle Arto Tolsa-areenan jäälle
neljänä päivänä. Osa oli käynyt luistelemassa aikaisemminkin ja osa kokeili luistelua ensimmäistä kertaa. Kaikki harjoittelivat innokkaasti ja kehittyivät omalla tasollaan huimasti vain muutaman päivän aikana!
Leikimme "Kuka pelkää mustekalaa?" ja hippaa sekä teimme luistimilla makkaroita ja ajoimme liukuasennossa formulaa.
Lapset harjoittelivat myös luistinten terien kuivaamista joka käyttökerran jälkeen.
Iloisia luisteluhetkiä myös kotona, tästä on hyvä jatkaa harjoituksia! ❤️
Kuulumisia viikolta 3

Sisällä leikittiin kotileikkejä ja tikkarikauppaa, jossa tikkarit valmistettiin magneettipaloista 😊🍭


Kaikki halukkaat saivat myös askarrella lumihiutaleita ja unelmiensa luistimet ⛸️😊.
Hyvää viikonloppua! ❄️☃️
Tervetuloa tammikuu!

Sisällä on luettu uusia kirjaston kirjoja ja laulettu lumiukkolauluja. Timanttien pienryhmä valmisti Toivekartan, jossa suunniteltiin tulevaa toimintakautta ja kuunneltiin lasten toiveita toiminnan suhteen. Toivekartasta toteutetaan ideoita kevään aikana mm. askarteluihin, leikkiympäristön uudistamiseen ja retkikohteiden sekä eväiden valintaan. Puput ja Kissat valmistavat omat Toivekarttansa ensi viikon aikana 😊.
Tässä kuvia Viisi lumiukkoa -laululeikistä, jossa aurinko sulattaa lumiukkoja vuorotellen kunnes jäljellä on vain kasa hiilisiä silmiä 😊☃️

Jouluvierailu Kotka-kotiin 19.12.20259




Saimme Kotka-kodista vierailukutsun ja lähdimme matkaan pienellä porukalla. Lapset lauloivat "Joulupukki", "Kulkuset" ja tanssivat huivien kanssa "Minä odotan" kahdelle eri yleisölle. Ohjelmassa oli myös vapaata seurustelua ja lopuksi lapset saivat herkutella pillimehulla ja kekseillä.
Näihin kuviin ja tunnelmiin...
Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta
kaikille!
Viikon kuulumisia

Keskiviikkona leivottiin pipareita! Lounaan jälkeen maisteltiin juuri paistettuja herkkuja ja loput säästetään retkieväiksi 😊.



Tänä vuonna joulukalenterissa seikkailee Herra Hiirunen jonka jouluvalmisteluja seuraamme koko joulukuun ajan. Joulukalenterin luukuista tulee jokaiselle päivälle satuhieronta ja Herra Hiirusen pikkuserkku, jonka kalenteriluukun avaava lapsi saa käydä etsimässä ryhmätilasta 😊🎄


Tässä ylemmässä kuvassa Herra Hiirunen tonttuvermeissään ja alapuolella yksi pikkuserkuista 😊.
Kotona voi seurailla Herra Hiirusen jouluvalmisteluja ja tehdä yhdessä satuhierontoja tästä linkistä: Joulukalenteri 2025
5.12.2025
Joulukalenterin herra Hiiruselle korjasimme, että huomenna vietetään itsenäisyyspäivään, ei itsepäisyyspäivää 🤭.


Maalatut Suomen liput pääsevät koristamaan omia koteja itsenäisyyspäiväksi ja lippunauha jää ryhmätilan käytävälle ihastuttamaan joulukuun ajaksi 😊.
Myllyn Joulumaa 4.12
Kuulumisia viikolta 48

Lapsista oli myös hauskaa etsiä pikkuleluista samanlaisia eläimiä kuin oma lelu. Toukalle löytyi kaveriksi myös perhonen, josta saimmekin hyvän keskustelun siitä miten perhoset syntyvät 😊🦋
Keskiviikkona aloitettiin jouluvalmistelut tonttuaslartelun muodossa! Ensi viikolla nämä vekkulit kaverit pääsevät koristamaan ryhmätilan seiniä.

Torstaina retkeilemme Tupakkavuorelle. Jäätyneistä vesilammikoista sai majaleikkiin monenlaisia koriste-esineitä ja lammikoista sai ongittua kalat nuotiolle paistumaan 😊
Retken päätteeksi herkuteltiin itse leivotuilla pullilla ja mehulla, jotta jaksettiin kävellä kuntoportaiden kautta takaisin päiväkodille!

Viskarit Tonttukoulussa 19.11.2025






Viskareiden joulunodotukseen kuuluu perinteinen Tonttukoulu Kotkan lastenkulttuurikeskus Laivurissa.
Tänä vuonna lapset pääsivät harjoittelemaan tonttumaista hiippailua ja pehmoeläinten kuljettamista. Naavamuorin kanssa opettelimme eläinloruleikin ja jokainen sai tehdä itselleen hienon rannekorun piipunrassista ja helmistä. Lopuksi oli vielä pipari- ja mehutarjoilu.
Olipas meillä iloista ja mukavaa!
Lapsen oikeuksien viikko

Tällä rastilla käsiteltiin lapsen oikeutta elää turvassa ja saada huolenpitoa sekä hoitoa. Vauvanukke itki ja mietimme yhdessä lasten kanssa kuinka vauvaa voisi lohduttaa ja saada hänelle turvallisen olon. Vauvaa pidettiin sylissä ja vauvan kanssa leikittiin leluilla. Lopuksi vauva peiteltiin sänkyyn nukkumaan 😴.

Tällä rastilla käsiteltiin lapsen oikeutta elää ja kasvaa omaan tahtiin. Muodostimme jonon pituisjärjestyksessä ja ihmettelimme pienen pieniä pituuseroja 😊.

Lapsen oikeus saada tietää ja tietoa täytettiin tietoiskulla norsuista. Ämpärin avulla havainnollistettiin sitä määrää vettä, jonka norsu pysyy imemään kerralla kärsäänsä! 🪣
Harjoittelimme oman mielipiteen kertomista ja toisten mielipiteiden kuuntelua rastilla, jossa jokainen sai valita oman lempivärinsä 🎨.

Leikki on lasten työ! 🥰
Torstaina lapset pääsivät juhlistamaan lapsen oikeuksien päivää lumisessa säässä! Retkeilemme Ankkapuistoon tekemään lumienkeleitä, lumipalloja ja lumiukkoja ☃️.

Viikon aikana vietimme synttäreitä ja ryhmässämme olleen opiskelijan läksiäisiä, tällä viikolla on ollut monta syytä juhlaan! 🥳
Lapsen oikeuksien viikon yhteinen pihatapahtuma 19.11.
Aloitimme liikennevalo leikillä, jossa vihreällä valolla sai juosta, keltaisella kävellä ja punaisella valolla pysähdyttiin ja käytiin kyykkyyn. Kuulumisen jumpassa tehtiin erilaisia liikkeitä lapsen oikeuksiin liittyvien teemojen mukaan, esimerkiksi "Lapsi saa leikkiä" -kohdassa liikuttiin eri eläinten tavoin sekä huomioitiin toisiamme vilkuttelemalla, kättelemällä ja haleilla. Lopuksi tanssittiin yhdessä Lapsella on oikeus -laulun tahtiin! Halukkaat saivat jäädä vielä pihadiscoon juhlistamaan lapsen oikeuksia ❤️.



"Minulla on oikeus olla juuri minä, sinäkin voit olla ihan oma sinä. Lapsella on oikeus, kaikki tietää sen."
Tuomo Rannankari - Lapsella on oikeus
Lapsella on oikeus -laulu
Nukketeatteri kaveritaidoista
Käsinuket jäävät rikastuttamaan leikkejämme ja pääsemme varmasti nauttimaan myös lasten itse toteuttamista esityksistä 😊.

Sadepäivän puuhia 🌧☔️


Vesilammikot tyhjenivät ämpäreihin ja kastelukannuihin vauhdikkaasti lapioiden avulla. Oli mielenkiintoista tutkia kuinka vesi ja hiekka sekoittuivat ämpäreissä 😊.
Sadesään ulkoilun jälkeen päästiin nauttimaan Touhulan arvoituksista ennen lounasta 📺🔍.

Naamiaiset 11.11. 🤩

Tiistaina vietimme paljon toivottuja naamiaisia! Jumppasali täyttyi erilaisista satuhahmoista, eläimistä ja supersankareista 🦄🐰🕸👑
Lapset kävelivät punaisella matolla ja esittelivät oman asunsa toisten kannustaessa 🤩

Ohjelmassa oli tanssia lasten toivemusiikin tahtiin discovalojen säihkeessä! 🎶🪩

Tanssimisen jälkeen oli hyvä herkutella popcorneilla ja mehulla! 🍿
Viskareiden liikuntapäivä 4.11.


Leikkivarjon ja pallojen avulla sammutettiin tulipaloja varjoa heiluttamalla ja palloja lennättämällä. Hyppyradalla testattiin erilaisia hyppytyylejä kun kinkattiin renkaissa, loikittiin merkkikartioiden yli ja hypittiin tasajalkaa köysien ylitse. Lopuksi pelattiin kahtena joukkueena pesänryöstöä. Päiväkodille palasi joukko punaposkisia ja iloisia viskarilaisia! 😊
Jekku-jänön temppurata 28.10. 🐰
Leivontapäivä 🧁

Jauhot pöllysivät, sormet olivat taikinassa, raesokeri rapisi ja koko päiväkoti täyttyi huumaavasta tuoreen pullan tuoksusta! Lapset saivat herkutella tuoreilla leipomuksilla lounaan jälkiruokana ja loput pakastettiin tulevia retkiä varten eväiksi 😊.
Nallepäivän nallesairaala 🐻

Nallesairaala jää vielä lasten toiveesta ryhmätilaamme yhteisiä leikkejä rikastamaan 😊.
Vierailu Kotka-kotiin 22.10.2025




Ryhmämme sai kutsun vierailla Kotka-kodin päivätoiminnassa. Lapset pääsivät pelaamaan ikäihmisten kanssa muistipelejä ja hauskaa pallonheittopeliä. Lauloimme kanteleen säestyksellä Minä näin kun kettu-laulun. Eräs seniori lausui runon maalaishiirestä ja kaupunkilaishiirestä. Lopuksi lapset saivat pillimehut ja keksit. Olipas meillä mukavaa!
6.-10.10.2025






Salivuorolla harjoittelimme sählypallon kuljetusta ja pelasimme alkeissählyä jokainen omalla pallollaan. Halukkaat saivat kokeilla myös maalivahtina olemista.
Pihalla olemme ihailleet syksyn kauniita värejä ja lapset innostuivat haravoimaan pudonneita lehtiä.
Sisällä on syntynyt viikon aikana monia mukavia leikkejä, kuten alimmassa kuvassa oleva piknikleikki.
Musiikkimaalausta
Viikon kuulumisia 22.9.-26.9.

Syksyisiä maalauksia Pupujen pienryhmältä!

Retkeilyä aurinkoisessa säässä Tupakkavuorella! Aurinkokin oli lämmittänyt kalliota sen verran, että sillä oli mukavaa istua ja nautiskella retkieväitä.

Olemme laulaneet koko ryhmän yhteisillä laluhetkillä "Minä näin kun kettu" -laulua ja perjantaiselle lauluhetkelle saatiin lauluun mukaan myös kuvat! Näistä oli kivaa seurata mistä eläimestä missäkin säkeistössä lauletaan.
Viikon kuulumisia 8.-12.9.

Synttärisankareiden toiveesta katseltiin ja kuunneltiin musiikkitoiveita mm. Frozen-elokuvista ja My Little Pony-sarjasta, ikisuosikki Baby Sharkia unohtamatta!
Jumpalla pohdimme ja kokeilimme liikuntakorttien avustuksella miten eri eläimet liikkuvat ja testasimme millaisiin asentoihin kenenkin keho taipuu eläinjoogassa!

Viskarit suuntasivat keskiviikkona bussilla kohti Vellamon Muumi- ja Mikä Mikä kaupunki -näyttelyitä. Kivaa oli!

Retkipäivän kohteeksi valikoitui Tupakkavuori ja uudet kuntoportaat, joita pitkin reippailimme ylös retkikohteeseen. Retkeen sisältyi paljon puissa kiipeilyä ja leikkinuotioiden rakentamista vaahtokarkkien paistamista varten, nam!

Perjantaina saimme nauttia päiväkodin tiloissa järjestetyn musiikkikoulutuksen konsertista. Lapset pääsivät osallistumaan mukaan lauluihin rytmejä taputellen ja mukana lauluissa leikkien. Pidimme myös perinteisen rentoutuksen, jossa siliteltiin omaa paria pensselillä samalla rauhallista musiikkia kuunnellen. Mukavaa viikonloppua!
Ulkojumppaa Puistolan kentällä

Tässä harjoiteltiin värien tunnistamista ja vaihdettiin paikkoja omalta väriltä toiselle kasvattajan antaman ohjeen mukaan. Hienosti sujui!

Hedelmätarha peliä pelattiin joukkueittain omissa pienryhmissä. Jokainen sai hakea nopan osoittaman marjan kuvan juosten ennen kuin kettu ehtii syödä marjasaaliin. Marjojen nimeäminen ja tunnistus sujui ryhmältämme mallikkaasti, kuten myös lopullisen marjasaldon laskeminen.


Ulkona pelattu Hedelmätarha peli innosti lapsia jatkamaan lautapeliversiolla pelaamista myöhemmin päivällä sisätiloissa. Monet leikit ja pelit toimivat sovellettuina myös ulkona!
Tervetuloa syyskuu!

Muodostimme uudet pienryhmät joille äänestimme nimet lasten ehdotuksista. Tämän toimintakauden pienryhmät ovat: Kissat, Puput ja Timantit. Lapset muistavat jo hienosti mihin pienryhmään kuuluvat ja uusien ryhmien hahmottamista helpottaaksemme teimme ryhmän käytävälle nimitaulut jokaiselle pienryhmälle, käykäähän kurkkaamassa! Tauluista näkee myös kuka kasvattajista on vastuussa pienryhmästä.
Uuden toimintakauden alkaessa muokkaamme myös ryhmän leikkiympäristöjä lasten toiveiden mukaan ja päivitämme suosikkileikkejä yhdessä lasten ideoiden pohjalta. Viime kauden suosikkileikit, kuten kampaamo- ja kotileikit, ovat olleet kesätauon jälkeen lapsille jälleen mieluista puuhaa! :)



















