Aittakorven koulu

Tervetuloa Aittakorven koulun kotisivuille



"Aittis" on keskikokoinen kotkalainen alakoulu. Aittakorven koulussa on perusopetuksen luokat 1-5 sekä esi-1 (dysfasia). Oppilaita koulussa on noin 250 sekä opettajia ja muuta henkilökuntaa noin 20. Koulun kiinteistössä toimii myös esikouluryhmiä. Koulu sijaitsee Länsi-Kotkassa toimien lähikouluna Aittakorven, Lankilan, Pirosenvuoren ja Sutelan lapsille. Länsi-Kotkan alueella sijaitsevat liikunta-, keila- ja tennishallit sekä suunnistus- ja hiihtomaastot tarjoavat hyvät puitteet koulun toiminnalle.


Nämä koulun kotisivut toimivat virallisena tiedotuskanavana Wilma-viestien lisäksi.

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko40

28 September 2020 Thursday
29 September 2020 Thursday
30 September 2020 Thursday
1 October 2020 Thursday
2 October 2020 Thursday
3 October 2020 Thursday
4 October 2020 Thursday

Viikko41

5 October 2020 Thursday
6 October 2020 Thursday
7 October 2020 Thursday
8 October 2020 Thursday
9 October 2020 Thursday
10 October 2020 Thursday
11 October 2020 Thursday

Viikko42

12 October 2020 Thursday
13 October 2020 Thursday
14 October 2020 Thursday
15 October 2020 Thursday
16 October 2020 Thursday
17 October 2020 Thursday
18 October 2020 Thursday

Viikko43

19 October 2020 Thursday
20 October 2020 Thursday
21 October 2020 Thursday
22 October 2020 Thursday
23 October 2020 Thursday
24 October 2020 Thursday
25 October 2020 Thursday

Viikko44

26 October 2020 Thursday
27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
29 October 2020 Thursday
30 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Luisteluvälineet kuntoon!

Koulun vanhempainneuvosto maksoi koulun luistimien teroituksen sekä hankki luistimiin uudet pohjalliset sekä teräsuojat. Lisäksi ostettiin luistelutukia lähinnä pienempien oppilaiden käyttöön. Luistimien teroituksessa apua tarjosi Titaanit/KY-80 D1-joukkue. Teräsuojat, pohjalliset ja luistelutuet ostetiin sopuisaan hintaan Sportpisteestä.

Aittiksen oppilaat kiittävät!

Kuvia hankinnoista alla.

Kodin ja koulun päivä

Kiitoksia kaikille, jotka pääsivät osallistumaan kodin ja koulun päivään. Kiitokset myös vanhempainneuvoston väelle kahvituksen järjestämisestä.

Leistin leipomon sponsoroiman kakkuarvan voitti Katja Miettinen. Onnittelut!

Harrastusviikko 3.9.-7.9.

Suomessa vietetään 3.9. - 7.9. ensimmäistä kertaa valtakunnallista harrastusviikkoa. Olympiakomitean järjestämän harrastusviikon tarkoituksena on tarjota lapsille mahdollisuuksia kokeilla paikallisia harrastusmahdollisuuksia sekä vaihtelua viikon koulupäiviin. Ehkäpä joku koulumme lapsista löytää viikon aikana kipinän uuteen harrastukseen. Kotkan kouluista Aittakorven koulu on ainoana mukana.
https://www.olympiakomitea.fi/lasten-liike/harrastaminen-koulussa/harrastusviikko/


Maanantaina 3.9. koulullemme tulee yksityinen musiikkikoulu Muskatti, joka tarjoaa pienemmille oppilaille kuvismuskaria ja isommille soitin- ja bändikokeilua. www.muskatti.fi

Lisäksi maanantaina koulun salissa on Kotkan kansantanssijat, joka vie lapset tanhun, kansantanssin yms. maailmaan. www.kotkankansantanssijat.fi

Tiistaina 4.9. pidetään koulun yleisurheilukilpailut koulun kentällä.

Keskiviikkona 5.9. Kotkan Pienoissähköautokerho KoPSA tuo 40 metriä pitkän 4-uraisen autoradan koulun saliin, jossa oppilaat pääsevät kokeilemaan ajamista. www.kopsa.fi

Perjantaina 7.9. paikallista partiotoimintaa tulee esittelemään Langinkosken Samoojat. johanna.teppo@gmail.com

 

Kuvia harrastusviikolta tulee viikon mittaan koulun internet-sivuille. 
https://peda.net/kotka/perusopetus/aittakorven-koulu/ajankohtaista2/h3

Kotkassa on tulossa urheilupainotteinen liikuntapäivä School Action Day syyskuun lopulla, joten harrastusviikon pääpainotus on tällä kerralla muussa harrastustoiminnassa kuin urheiluharrastuksissa.

 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä