Aittakorven koulu

Tervetuloa Aittakorven koulun kotisivuille



"Aittis" on keskikokoinen kotkalainen alakoulu. Aittakorven koulussa on perusopetuksen luokat 1-5 sekä esi-1 (dysfasia). Oppilaita koulussa on noin 250 sekä opettajia ja muuta henkilökuntaa noin 20. Koulun kiinteistössä toimii myös esikouluryhmiä. Koulu sijaitsee Länsi-Kotkassa toimien lähikouluna Aittakorven, Lankilan, Pirosenvuoren ja Sutelan lapsille. Länsi-Kotkan alueella sijaitsevat liikunta-, keila- ja tennishallit sekä suunnistus- ja hiihtomaastot tarjoavat hyvät puitteet koulun toiminnalle.


Nämä koulun kotisivut toimivat virallisena tiedotuskanavana Wilma-viestien lisäksi.

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
14 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Luisteluvälineet kuntoon!

Koulun vanhempainneuvosto maksoi koulun luistimien teroituksen sekä hankki luistimiin uudet pohjalliset sekä teräsuojat. Lisäksi ostettiin luistelutukia lähinnä pienempien oppilaiden käyttöön. Luistimien teroituksessa apua tarjosi Titaanit/KY-80 D1-joukkue. Teräsuojat, pohjalliset ja luistelutuet ostetiin sopuisaan hintaan Sportpisteestä.

Aittiksen oppilaat kiittävät!

Kuvia hankinnoista alla.

Kodin ja koulun päivä

Kiitoksia kaikille, jotka pääsivät osallistumaan kodin ja koulun päivään. Kiitokset myös vanhempainneuvoston väelle kahvituksen järjestämisestä.

Leistin leipomon sponsoroiman kakkuarvan voitti Katja Miettinen. Onnittelut!

Harrastusviikko 3.9.-7.9.

Suomessa vietetään 3.9. - 7.9. ensimmäistä kertaa valtakunnallista harrastusviikkoa. Olympiakomitean järjestämän harrastusviikon tarkoituksena on tarjota lapsille mahdollisuuksia kokeilla paikallisia harrastusmahdollisuuksia sekä vaihtelua viikon koulupäiviin. Ehkäpä joku koulumme lapsista löytää viikon aikana kipinän uuteen harrastukseen. Kotkan kouluista Aittakorven koulu on ainoana mukana.
https://www.olympiakomitea.fi/lasten-liike/harrastaminen-koulussa/harrastusviikko/


Maanantaina 3.9. koulullemme tulee yksityinen musiikkikoulu Muskatti, joka tarjoaa pienemmille oppilaille kuvismuskaria ja isommille soitin- ja bändikokeilua. www.muskatti.fi

Lisäksi maanantaina koulun salissa on Kotkan kansantanssijat, joka vie lapset tanhun, kansantanssin yms. maailmaan. www.kotkankansantanssijat.fi

Tiistaina 4.9. pidetään koulun yleisurheilukilpailut koulun kentällä.

Keskiviikkona 5.9. Kotkan Pienoissähköautokerho KoPSA tuo 40 metriä pitkän 4-uraisen autoradan koulun saliin, jossa oppilaat pääsevät kokeilemaan ajamista. www.kopsa.fi

Perjantaina 7.9. paikallista partiotoimintaa tulee esittelemään Langinkosken Samoojat. johanna.teppo@gmail.com

 

Kuvia harrastusviikolta tulee viikon mittaan koulun internet-sivuille. 
https://peda.net/kotka/perusopetus/aittakorven-koulu/ajankohtaista2/h3

Kotkassa on tulossa urheilupainotteinen liikuntapäivä School Action Day syyskuun lopulla, joten harrastusviikon pääpainotus on tällä kerralla muussa harrastustoiminnassa kuin urheiluharrastuksissa.

 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä