10. kuusi

Ohje Digitehtävien luontiin

Voit muokata tehtävän ryhmällesi alla oleviin moduuleihin (johon QR koodi ohjaa käyttäjän )

OHJE
DigitaalisenTehtäväALustan (DTA) varaaminen
1. Varaa vapaa DigiTehtäväAlusta (jatkossa DTA) (1.-10.) itsellesi kalenterista alla. Varaaminen tapahtuu seuraavasti
a) Tutki kalenterista mikä DTA on vapaana sopivasti sinun tarpeisiisi
b) Varaa kyseinen DTA kalenterista. OTSIKKO TEKSTI: Mikä DTA Mikä ryhmä ja aine Varaaja (esim. DTA 1. 9 FY VA)
c) Laita päivämäärät ja tarvittaessa kellonajat kalenterivaraukseen
d) Tallenna 
HUOM! Kaikki Pedanet kalenterin ominaisuudet ovat käytässä (Toisto, kokopäivän tapahtuma jne) 

Tehtävän lisääminen
2. Lisää tehtäväsi kyseiseen DTA moduuliin
a) Valitse varaamasi DTA ja Muokkaa
b) ÄLÄ MUOKKAA DTA OTSIKOA
b) KIRJOITA SISÄLTÖKOHTAAN ENSIMMÄISELLE RIVILLE Ryhmä ja aine Varausaika Varaaja (esim. (HUOM Tehtävät näkyvät kaikille QR-koodin avaajille , Jos tarvitaan ns salaisia tehtäviä niin osa DTA:sta tulee luoda kirjaustumista vaativille alueilla TAI DTA:n jatko linkki ohjautuu esim. Classroomiin)

3. Ohjeista oppilaille milta Lokaatiolta ja mitä DTA heidän tulee valita

3. Seuraava käyttäjä poistaa tehtäväsi kun DTA on vapautunut (varaus kalenterissa on päättynyt)

DigiTehtäväAlustojen DTA1-DTA10 varaaminen 10. lokaatio kuusi

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 48

28 November 2022 Thursday
29 November 2022 Thursday
30 November 2022 Thursday
1 December 2022 Thursday
2 December 2022 Thursday
3 December 2022 Thursday
4 December 2022 Thursday

Viikko 49

5 December 2022 Thursday
6 December 2022 Thursday
7 December 2022 Thursday
8 December 2022 Thursday
9 December 2022 Thursday
10 December 2022 Thursday
11 December 2022 Thursday

Viikko 50

12 December 2022 Thursday
13 December 2022 Thursday
14 December 2022 Thursday
15 December 2022 Thursday
16 December 2022 Thursday
17 December 2022 Thursday
18 December 2022 Thursday

Viikko 51

19 December 2022 Thursday
20 December 2022 Thursday
21 December 2022 Thursday
22 December 2022 Thursday
23 December 2022 Thursday
24 December 2022 Thursday
25 December 2022 Thursday

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

DigiTehtäväAlusta 1. /KU 10. Lokaatiossa 10. kuusi

Kysely VA

Kesän 2022 Keitele-päivien yhteydessä pidettävien moottorisahausveiston SM-kisojen ja oheistapahtuman myötä Keiteleelle jää yhteensä 24 taideteosta. Osa niistä ovat ns. pikakisan 90 cm ja loput SM-kisan 170 cm korkeita teoksia. 

Minnen Sinä sijoittaisit teoksia?

Kerro mielipiteesi vastaamalla kyselyyn 
Kiitos

Linkki kyselyyn

DigiTehtäväAlusta 3. /KU 10. Lokaatiossa 10 kuusi

12.5.2021 TH/EK 3.lk

Olen kimalainen
Yllättävä havainto: Kimalaiset pärjäävät paremmin kaupungeissa kuin  maaseudulla - Seura.fi


Tehtävä: Löydä mehiläinen!
Meitä keltamustaraidallisia pörriäisiä on täällä Suomessa paljon eri lajeja. Moni saman värinen lentäjä onkin oikeasti kärpänen! Kuten kuvasta näkyy, me pidämme paljon kukista. Meillä onkin tärkeä tehtävä kukkien pölyttäjinä, jotta ympärillämme kasvaisi uusia kukkia, marjoja ja hedelmiä. Mahtaakohan täällä olla pölyttäjiä työssään? Kuuntele, kuuletko ympäriltäsi surinaa? Entä löydätkö lähistöltä kukkasia?

DigiTehtäväAlusta 10. /KU 10. Lokaatiossa 10. kuusi

HIHII ja tontun töppöset!

Olette jo melkein perillä! Tontun on myös erittäin tärkeä osata rauhoittua ja nukkua hyvät unet uurastuksen jälkeen.
Tontut rakastavat satuherontaa, eli toinen tonttu piirtää satua toisen tontun selkään ennen unia rauhoittumisen avuksi. Tässä siis kotitehtävä: Ottakaa kuvankaappaus Tontun joulupuuhat satuhieronnasta ja tehkää se tänään kotona ennen nukkumaanmenoa!



Sitten voitte suunnata Sataman rastille!

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä