Ryhmä 3 kevät / 3. periodi (Kepler-Uotinen)

Tervetuloa POM-koontiseminaariin ja ryhmäämme!

Koontiseminaarin käytyäsi

  • ymmärrät perusopetuksessa opetettavien aineiden ja oppimiskokonaisuuksien monialaisten opintojen merkityksen luokanopettajan asiantuntijuuden rakentumisessa ja opettajan ammatissa
  • osaat tarkastella omaa asiantuntijuuttasi ja eritellä omia kehittymistarpeitasi.
Toteutustapamme:
  • 1 op PROpe-sivuston päivittämistä/laatimista
  • 2 op seminaareja yht. 10 h + seminaaritehtäviä
  • arviointi itse- ja opearvioinnilla, itsearvioinnit palautetaan palautuskansioon

PROpen päivittäminen 1 op

  • laaditaan jokaisesta opettajan ydinosaamisalueesta osaamisaluebloggaukset, joissa omaa osaamista käsitellään yleisesti ja eritellään perusopetuksessa opetettavien aineiden ja oppimiskokonaisuuksien monialaisten opintojen näkökulmasta kirjallisuutta hyödyntäen
    • ydinosaamisaluebloggaukset voivat olla myös (käsikirjoitettuina) vlogeina tai podcasteina, tällöin max. kesto 7 minuuttia. 1 - 2 ydinosaamisaluevlogeista tai -podcasteista voivat olla myös parityönä. tällöin max. kesto 15 min.
      • huom. vlogit palautetaan Youtube-linkkinä (tallennus omille kanaville)
    • huom. jätä myös aikaisemmat ydinosaamisaluebloggauksesi nähtäville PROpeesi.
  • palataan POM-opintokokonaisuuden kokonaistavoitteisiin ja laaditaan yhteenveto omasta osaamisesta (vahvuudet + kehittämistarpeet) niiden perusteella. 
Opintojakson arviointi:
  • arviointi itse- ja opearviointi (opella on mahdollisuus arviointikriteerien perusteella nostaa tai laskea kokonaisarvosanaa tai palauttaa opiskelijan itsearviointi takaisin uudelleen tarkistettavaksi.)