Asialista 18.2 klo 14-15 JYK - neuvottelutila

Osallistujat:     Suvi Soikka, Auli Tiirola, Mirja Myllykoski, Anna Sarkkinen ja Petra Koljonen.
Sihteerivuorossa . 

  1.  Ajankohtaiset asiat
  2. KiVa-kyselyn toteutuksen suunnittelu ja tiimin kuulumiset

Petra oli selvittänyt Jämsän perusopetuksen KIVA-tunnusasiaa. Jämsänjoen yhtenäiskoulusta on vastattu Petralle, että kaupungissa ei ole voimassa olevia käyttäjiä KIVAssa. Anna on yhteydessä KIVA-koulun projektikoordinaattoriin, jotta KIva-asoista vastaavat pääsevät käyttämään KiVa-materiaaleja. Koulumme yhteyshenkilö KiVa-asiassa on apulaisrehtori.


KiVa-kyselyt toteutetaan yläkoulussa maaliskuun lv-tunnilla to 13.3. klo 12.15- ja alakoulussa luokanopettajat teettävät valitsemanaan ajankohtana määräaikaan mennessä. KiVa-koordinaattorit Mirja, Suvi ja Matti hoitavat tiedottamisen opettajille vkon 11 alussa (kun tunnus-asia selviää).

KiVassa syksyllä ollut vain kaksi tilannetta selvittelyssä. Huomioitava, että myös luokanvalvojat ja -opettajat selvittävät kiusaamistilanteita omien oppilaiden osalta.

Käytiin läpi perjantain teematuntia Erilaisuus ja moninaisuus. Anna jakaa materiaalin Suville, joka koordinoi perjantain teemapäivää.