Asialista 5.11 klo 14-15 JYK - neuvottelutila

Osallistujat:     Sisko Ahonen, Suvi Soikka, Satu Virkkunen, Auli Tiirola, Mirja Myllykoski, Anna Sarkkinen, Petra Koljonen, koulun turvallisuusvastaava ja mahdolliset muut ko. ryhmän jäset. 
Sihteerivuorossa Anna

  1.  Luokka-asteOHR, G-luokka
    1. G-luokan  erityisluokanopettaja ja koulunkäynninohjaaja kertoivat pienryhmän yleistilanteesta. Luokassa on 10 oppilasta, yksi oppilas tulossa lisää. Osa opiskelijoista opiskelee VSOP mukaisesti. Kouluakäymättömiä on kaksi oppilasta, mikä nostaa kokonaispoissaolojen määrää matkojen ja muiden oppilaiden kokonaisuuteen liittyvien asioiden vuoksi. Luokassa on kaksi ohjaajaa, joista toisen työaika on sidottu integraatiotunteihin. Samanaikaisopetusta aineenopettajien kanssa on satunnaisesti. 
    2. Yleinen ilmapiiri  ja työrauha luokassa on hyvä. Kaverisuhteita on syntynyt, kiusaamista on selvitetty syyslukauden aikana vain kerran. 
    3. Moniammatillinen yhteistyö korostuu G-luokan työssä erityisesti koulun ulkopuolella. Oman koulun opiskeluhuolto jää tämän vuoksi etäisämmäksi, sitä voisi tiivistää. Sosiaalitoimi on ollut mukana työskentelyssä ja tavoitettavissa. 
    4. Integraatioituntien suunnitteluun on varattu aineenopettajille erillisiä aikoja. Integraatiot toteutetaan kunkin oppilaan kohdalla yksilöllisesti.
  2. Katsaus lukuvuoden loppuun; tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnittelu, oppilasjäsenet
    1. OHR-jäsenet koevastaajina luokkien ja henkilökunnan kyselyyn.