Lukuvuosi 2023 - 2024

Jatkamme monivuotista yhteistyötä Samisk videregående skole i Karasjok -koulun kanssa. Koulun edustajat osallistuivat Kaarteen avajaisiin 1.9.2023. Karasjoen saamelaislukiosta tulee opiskelijaryhmä vierailemaan Ivalon lukiolla helmikuussa 2024 vanhojen tanssien aikoihin ja vastaavasti lukion kakkoset vierailevat Karasjoella huhtikuussa 2024.

Toiveena on saada kansainvälisyystoiminta aktivoitumaan monen hiljaisemman koronavuoden jälkeen, nyt kun olemme asettuneet uuteen kouluun, jossa saman katon alla toimii yhtenäinen perusopetus ja lukio.

Uusi koulu- ja kulttuurikeskus Kaarre houkutteli jo ensimmäisenä vuonnaan runsaasti ulkomaisia ryhmiä, jotka halusivat tutustua rakennukseen ja toimintaan sen sisällä. Odotamme saman kiinnostuksen jatkuvan niin, että saamme kansainvälisiä vieraita elävöittämään normaalia koulutyötä.

Syyskuussa -23 koulullamme vieraili ryhmä grönlantilaisia opettajia Aasiaatista (Nordic culture point: lukio-opetus Grönlannissa). Toiveena on jatkaa yhteydenpitoa heidän kanssaan.

Tammi-helmikuun vaihteessa -24 saimme job shadowing -vieraan Saksan Karlsruhesta. Andrea Ochsenfeld on kuvataideopettaja, hänellä on myös espanjan ja ranskan opettajan pätevyys, ja hän vietti koulupäivät seuraten opetusta ja tutustuen muutenkin suomalaiseen koulujärjestelmään. Vapaa-ajalla Andrean ohjelmassa oli tutustuminen saamelaismuseo Siidaan Inarissa, savusauna- ja avantouintia Kiilopäällä, pilkkimistä ja makkaranpaisota Ivalojoella, Saariselän Auroratuvalla käynti, lumikenkäilyä ja ehtipä hän laittaa riisiä ja currya isäntäperheessään. 

Helmikuussa koulussa on myös kaksi ranskalaisopiskelijaa noin kuukauden mittaisessa vaihdossa. He osallistuvat eri oppitunneille ja asuvat paikallisissa perheissä oleskelunsa ajan.