Tredje träffen i Kajutan – laborera med bokstäver och ord samt skapa berättelser med bilder och fantasi

Under morgonstunden experimenterade vi tillsammans med sammansatta ord, där bilder fick vara ett stöd. Barnen delade och satte ihop ord – glass + bil = glassbil. Barnen tittade noga och funderade, och det syntes i deras blickar när något föll på plats – när orden plötsligt blev något nytt och fick en ny mening.

Veckans ord var M Y S T I S K. Vi provade ordet på olika sätt – högt, viskande, med rörelse och med olika röster. Vi diskuterade tillsammans vad ordet betyder och hur något kan kännas mystiskt – något som är lite hemligt, spännande eller svårt att riktigt förstå. Barnen levde sig in i ordet, och det märktes hur det väckte både nyfikenhet och fantasi.

I bokstavsdjungeln fick barnen leka sig fram bland bokstäver. Barnen letade bokstäver i sina namn, kände igen dem och formade dem på olika sätt. Det blev som en upptäcktslek där bokstäverna gömde sig och väntade på att bli hittade.

Med en bild från Alfons Åberg och hans vänner skapade vi tillsammans en saga. Utifrån bilden växte berättelsen fram – en början tog form, en mitt fylldes med händelser och till slut ett avslut. Fantasin fick ta plats och sagorna blev påhittiga, roliga och ibland lite överraskande. Sagorna kan läsas i bildgalleriet nedan.

Utomhus på bakgården fortsatte vi att leka med språket i rörelse. I leken ”Rör dig till ordet” kastade barnen tärning, räknade prickarna och använde en sten som spelpjäs för att se vilken bokstav barnen hamnade på. Tillsammans gjorde vi rörelsen som hörde till bokstaven. Skratt, rörelse och samarbete fyllde stunden.

Barnen provade också att forma bokstäver med sina kroppar. De sträckte sig, böjde sig och hjälptes åt – och bokstäverna växte fram tillsammans i rörelse och skratt.

Med pinnar som hittades ute skapade barnen sina namn på marken. Pinne för pinne växte bokstäverna fram, och det gick att se stoltheten över det som skapats – och glädjen i att arbeta med naturmaterial på ett kreativt sätt.

Förmiddagen rundades av med en lugn stund och en mungymnastiksaga om snigeln på upptäcktsfärd. Munnen, tungan och ljuden fick följa med i berättelsen på ett lekfullt sätt.

Efter vilan kom barnen tillbaka till Kajutan, fortfarande med nyfikenheten kvar.

Eftermiddagen fortsatte i sagans värld med ”Alfons och styrkesäcken”. Barnen skapade egna styrkesäckar av kartong, kreppapper och garn. På säcken limmades ett fotografi av barnet tillsammans med sin favoritbok.

Vi stannade upp tillsammans och barnen fick fundera:
Vad är jag bra på? Vad kan jag? Jag vågar… Jag är en bra kompis…
Barnens tankar skrevs ner och lades i den egna styrkesäcken. Det blev en varm stund där barnen fick sätta ord på sig själva – och med stolthet visa och berätta om sina styrkor.

Fredagen avslutades med att vi uppmärksammade ROCKA SOCKORNA som infaller dagen därpå. Vi samtalade om att vi alla är olika – och att det är något fint och viktigt.

Vi läste sagan ”Adelina och de rockiga sockorna”. Barnen fick följa med Adelina på hennes rock-sockiga äventyr och samtidigt lära sig tecken som stöd. Berättelsen öppnade upp för samtal om att vara sig själv och att olikheter är en styrka.

Med udda strumpor, sagor, samtal och dans fick vi tillsammans avsluta dagen i en fin känsla – att alla får vara precis som de är.

En vecka där fantasi, språk och värdegrund vävdes samman – och där barnens tankar, berättelser och styrkor fick ta plats. 💛

- Daniela

Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin