Ruusupuiston kärkiuutiset
Uutiskirje 3/2024
1

Pedagoginen koulutus heijastuu myönteisesti tuntiopettajien käsityksiin arvioinnista
Korkeatasoinen opetus yliopistossa edellyttää yliopistossa opettavilta pedagogista ja arviointiin liittyvää osaamista. Yliopistossa opettavat nykyään yhä enenevässä määrin osa-aikaiset oman alansa työelämäasiantuntijat, joilta puuttuu yhteys yliopisto-organisaatioiden sosiaaliseen ja pedagogiseen kulttuuriin. Opetuksen ja arvioinnin kehittämisen näkökulmasta tämä on haasteellista... Lue lisää >>
2

Oppilaantuntemus on koko yhteisön asia
Oppilaan yksilöllinen kohtaaminen ja tavoitteellinen opetus pohjaavat hyvään oppilaantuntemukseen. Isoissa koulutusyksiköissä ja opetusryhmissä oppilaantuntemuksen merkitys korostuu entisestään. Opettaja voi joskus tuntea olevansa mahdottoman haasteen edessä: kuinka kohdata oppilas ja tutustua häneen kiireisessä arjessa?
Lue lisää >>
3

Arjen johtamisen käytänteet luovat perustan korkeakoulujen kriisijohtamiselle
Kriiseihin valmistautuminen korkeakouluissa ei tarkoita vain pandemia- tai sotatilanteisiin varautumista: korkeakoulujen kriisitilanteet voivat olla monimuotoisia, ja myös korkeakouluyhteisön jäsenten kriisikokemukset ja -tarpeet voivat olla vaihtelevia. Tutkimuksemme on osoittanut, että arkijohtamisen tärkeät käytänteet, kuten toimiva viestintä... Lue lisää >>
4

Anna koko kehon viestiä Zoomissa
Pidänkö videokameran päällä vai kiinni etätapaamisessa? Mykistänkö mikrofonin silloin, kun en puhu, vai pidänkö sen koko ajan auki? Reagoinko peukku-emojilla vai sanonko ääneen ”hyvä idea”?
Lue lisää >>