JÄÄTELÖN VALMISTUS 6.lk
Lyhyt kuvaus opetuskokonaisuudesta
Tämä tehtävä on hyvä suorittaa talvella, jolloin on lunta ja oppilailla on hanskat mukana (vaihtoehtoisesti opettajalla voi olla käytössä muutama ämpärillinen jäämurskaa ja varahanskoja).
Ensin orientoidutaan tehtävään esittämällä kysymyksiä (Onko kukaan valmistanut jäätelöä? Mitä aineita tarvitaan jäätelön valmistuksessa? Minkälaisessa ympäristössä jäätelö syntyy?). Sen jälkeen lähdetään tutkimaan, miten jäätelöä voisi valmistaa kouluympäristössä. Opettaja lanseeraa aiheeseen: “Nyt tehdään jäätelön valmistus testi/koe” ja “Jokainen saa valmistaa itselleen jätskin”. Opettaja esittelee tarvikkeet ja pyytää oppilaita kertomaan mielipiteen, että onnistuuko näillä tarvikkeilla jäätelön teko vai ei (näin saadaan hypoteesi aiheesta - onnistuuko vai eikö onnistu).
Käydään läpi jäätelön teko-ohjeet. Katsotaan videosta teko-ohjeet (ohjeen visuaalinen tuki), mutta ei paljasteta lopputulosta. Tässä vaiheessa pohditaan yhdessä, miksi ohjeessa on suolaa. Mitä hypoteeseja luokalta tähän asiaan löytyy? Miksi maanteille laitetaan talvella suolaa?
Valmistetaan jäätelö. Mitä huomataan? Miksi kerma jäätyi? → Palataan suola-asiaan. Toteutuiko hypoteesit vai muuttuivatko ne? Syödään jätskiä ja käydään prosessia läpi. Keskustellaan lumen/jään alentuneesta sulamispisteestä (-4) sekä lämmön siirtymisestä kermasta ja käsistä kohti lunta ja jäätä. Lopuksi pohditaan, mitä opittiin?
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin