FI03 itsenäinen suoritus (LOPS 2015 ja 2019)

Oppikirja on Hämäläinen, Kovalainen, Laitinen, Calonius, Korkkula: IDEA. Yhteiskuntafilosofia 03.
Kurssin suorittamiseen liittyvät alla mainitut tehtävät sekä kurssikoe. Tehtävät tulee palauttaa kurssikokeeseen mennessä joko sähköpostitse tai paperiversiona. Kurssikoepäivä sovitaan erikseen. KOKEESEEN EI SAA OSALLISTUA, MIKÄLI KURSSITEHTÄVÄT OVAT PALAUTTAMATTA!

Itsenäisen suorituksen tehtävät on laadittu siten, että ne liittyvät luettaviin kirjan kappaleisiin ja siten tukevat opintojen etenemistä. Tehtäviä kannattaakin pohdiskella samalla kun lukee kirjan tekstiä ja pohdinnat on syytä kirjata muistiin, jotta kynnys vastaamiseen ei muodostuisi liian korkeaksi. Vastausten ei tarvitse olla kovin laajoja, mutta olennaisen tiedon on erotuttava epäolennaisesta ja vastauksesta tulisi ilmetä asian ymmärtäminen, ei pelkkä tiedon kopiointi. Yhden sanan tai lauseen mittaiset vastaukset eivät ole riittäviä. Tehtävät tulee olla tehtynä ennen kurssikokeeseen osallistumista.

Opiskelijan on varmistettava kokeeseen osallistumisensa ennen koetta. Jos koe on sovittu koulun uusintapäivään, Wilmaan tehtävä tentti-ilmoittautuminen toimii varmistuksena. Mikäli koe tehdään jonain muuna aikana, varmistuksen tulee laittaa opettajalle Wilma-viestinä pari päivää ennen koetta.



TEHTÄVÄT:
1. Kirjan JOKAISESTA kappaleesta tulee tehdä viisi omavalintaista tehtävää (yhteensä 76 tehtävää).
 Ajatusharjoitusosioista ei tarvitse tehdä tehtäviä, mutta nämäkin osiot kannattaa lukea huolellisesti läpi. 

2. Tämän lisäksi tehdään kaksi esseetyyppistä pohdiskelevaa tekstiä ao. aiheista. 
Tekstien ohjeellinen pituus on 2-3 sivua (yksi sivu = 300 sanaa).

 Esseiden aiheet:

 A. Kirjoita teksti, jossa vertailet liberalismia ja konservatismia poliittisina aatteina. Tekstissä pääpaino tulee olla vertailulla, ei aatteiden esittelyllä.

 B. Kirjan osiossa 5 esitellään yhteiskuntafilosofiaan liittyviä ajankohtaisia kysymyksiä. Valitse kysymyksistä yksi ja pohdi, miten valitsemasi aihe näkyy yhteiskunnallisessa keskustelussa (esim. politiikassa, mediassa muutoin tms.) ja miten tällainen keskustelu on vaikuttanut yhteiskuntaan.

Molempien esseiden loppuun pitää tehdä lähdeluettelo. Huomioi myös, että lähteitä ei saa kopioida suoraan, vaan asia pitää esittää omin sanoin mahdollisuuksien mukaan. Kysy apua opettajalta, jos aiheen rajaaminen, lähteiden etsiminen, asian ymmärtäminen tai vaikka lähdeluettelon tekeminen tuntuu vaikealta!