Opintojen eteneminen
Näin seuraat opintojesi etenemistä
Opintopisteiden määrän ja opintojaksojen arviointien seuraaminen tapahtuu helpoimmin katsomalla suorituksesi Wilman Opinnot-sivulta. Kesken jääneistä opintojaksoista on merkintä K. Merkintä X tarkoitaa, että opintojakso on käytävä kokonaisuudessaan uudelleen, jos on kyse pakollisesta opintojaksosta.
Kurssitarjotin-sivulta näet kuluvan lukuvuoden opintojaksovalintasi.
Opintojaksoja oli hyvä tulla suoritetuksi noin 12 periodia kohden.
Ensimmäinen opintovuosi:
Toinen opintovuosi.
Kurssitarjotin-sivulta näet kuluvan lukuvuoden opintojaksovalintasi.
Opintojaksoja oli hyvä tulla suoritetuksi noin 12 periodia kohden.
Ensimmäinen opintovuosi:
- 1. periodin jälkeen opintopisteitä tulisi olla noin 12
- 2. periodin jälkeen noin 24
- 3. periodin jälkeen noin 36
- 4. periodin jälkeen noin 48
- ja ensimmäisen vuoden jälkeen noin 60 opintopistettä.
Toinen opintovuosi.
- 1. periodin jälkeen noin 68-72.
- 2. periodin jälkeen 80-82.
- 3. periodin jälkeen 92-96.
- 4. periodin jälkeen 100-104.
- ja toisen vuoden jälkeen noin 120 opintopistettä, niin opinnot ehtii suorittaa hyvin kolmessa vuodessa. Ylärajaa opintopisteiden määrälle ei ole.
- 1. periodin jälkeen noin 130.
- 2. periodin jälkeen noin 140.
- 3. periodin jälkeen pitäisi olla 150 opintopistettä siten, että pakollisia opintoja on 94 (lyhyt matematiikka) ja 102 (pitkä matematiikka) sekä vähintään 20 opintopistettä valtakunnallisia valinnaisia opintoja.
- Missään aineessa ei saa olla yli kolmasosaa (1/3) hylättyjä opintopistemääriä kyseisen aineen oppimäärästä.
Lukio-opinnoissa etenet omaan tahtiin
Yleensä lukio suoritetaan kolmessa vuodessa. Kahden tai neljän vuoden opiskeluohjelma suunnitellaan opinto-ohjaajan kanssa. Erityisestä syystä rehtori voi myöntää oikeuden viidenteen opiskeluvuoteen.
Voit anomuksesta rehtorin luvalla keskeyttää opintonsi erikseen sovituksi ajanjaksoksi, esimerkiksi vaihto-oppilasvuoden ajaksi.
Vuositason mukaiset perusryhmät
Jokainen opiskelija sijoitetaan vuositasonsa mukaan perusryhmään, esim. 1A, 1B, 1C, joita kutsutaan myös luokiksi. Perusryhmä kokoontuu ryhmänohjaajan kanssa yleensä kerran viikossa ryhmäntunnille. Ryhmänohjaus on osa OPO1-kurssia koko lukioajan.