Tutoriltapäivä ma 21.8.2017

Tilaisuuden aikataulu



klo 13.00 Iltapäivän avaus, tutoropettajana tomiminen
opetusyksikön päällikkö, Taneli Tiirikainen
klo 13.30 Miten tutortoiminta on käynnistynyt - kolmen koulun esimerkit

Kaarisillan koulu
Väinölän koulu
Kyläsaaren koulu
13.50 kahvit
14.10 Työapajatyöskentelyä - ryhmissä
15.10 Yhteenveto ryhmien työskentelystä
15.30 Tavoitteen asettaminen jatkoa varten/koulukohtaiset suunnitelmat alulle

Iltapäivän tavoite

Tutoropettajien koulutuksen ja toiminnan suunnittelemiseksi järjestetään tilaisuus maanantaina 21.8. klo 13.00 - 16.00 kansalaisopiston auditoriossa.

Iltapäivän tavoite:



Tilaisuuden tarkoituksena on tarkentaa tutoropettajan tehtäviä ja suunnitella yhdessä tutoropettajien koulutusta. Ajatuksena on, että saamme maanantain tilaisuudesta tukea tutoropettajien koulutusten suunnitteluun.


Huomioon otettavaa, kun mietimme koulutustarpeitamme:

  • Tutoropettajan tehtävä: Tutoropettaja ei ole pelkkä digivastaava. Digivastaaville on muut resursointikanavat. Tehtävän hoitaminen edellyttää yhteistyötä rehtorin kanssa. → nyt tulossa koulutus rehtoreille, jonka tarkoituksena on tukea koulun toimintakulttuurin muutosta & sitä kautta tutoropettajana toimimista.
  • Toimintasuunnitelman tekeminen → rehtorin kanssa yhteistyössä, vähimmäisvaatimus on, että rehtori hyväksyy
  • Koulutukset - kolmen tyyppisiä koulutuksia:
    1. Tutoropettajana toimimiseen liittyvä koulutus (Educode: syksy 2017)
    2. Digitaidot (tämä tulee virtuaalikoulun kautta)
    3. Muu uuden opetussuunnitelman toteuttamista ja uutta opettajuutta tukeva koulutus
    4. Voidaan anomuksesta maksaa myös ulkopuolisiin koulutuksiin osallistumisesta aiheutuvia kuluja.