Vko 41

Eläinprojekti viikko: ryhmätöitä ja niiden esittelyä, eläinleikkejä, eläinkirjoja, viskarimuskarissa syksyä ja syksyisiä eläintehtäviä

Laaja-alainen oppiminen on varhaiskavatuksen ja esiopetuksen ensisijainen toimnnallinen muoto.  Asioita opitaan monilla eri tavoilla, huomioiden moninaisuus ja erilaiset oppijat.


Tällä viikolla vietettiin eläinten viikkoa. Turkoosin ryhmän viikko alkoi kotitehtävän purulla. Jokainen oli saanut viikonlopun aikana miettiä mikä on sellainen eläin josta haluaisi tietää lisää, tai mikä on ihan paras omasta mielestä. Näiden ajatuksia pohjalta syntyi eräänlainen mind map, ajatuskartta. 
Mind map eläimistä

Jouduimme karsimaan joitain ykköseläimiä, koska ryhmätyö yksin ei ole ryhmätyö. Jokainen löysi kuitenkin itseleen sopivan ryhmän ja projekti sai alkaa. Valikoituneet ryhmät lähtivät tutkimaan kissaa, peuraa/hirveä ja hevosta, mursua ja jänistä. 

Projekti eteni viikon aikan jokaisen ryhmän omaksi valituilla tavoilla. Ryhmätyön aikana löysimme tietoa mahdollisimma monilla erilaisilla tavoilla, oppimme uutta, ihmettelimme ja tutkimme, teimme kompromisseja, opimme toimimaan yhteisöllisesti, saaden silti  jokaisen  äänen ja mielipiteet kuuluviin työskentelyn aikana. 

Mitä me tässä projektiviikossa opimme?

Oppimisen osa- alueita

Kuvat kertovat miten jokainen ryhmä toimi oman eläintutkimuksensa parissa.

KISSA RYHMÄ:

Miten kissa liikuu? Mitä muuta haluamme tietää kssasta ja kertoa myös muille?
Lapset leikkivät kissaa

Hienomotorisia harjoituksia piirtäen ja leikaten. Kissat tulivat mukaan myös arjen vapaisiin leikkihetkiin.

 

Lapset piirtävät ja leikkivät kissoja

Ryhmätyön esittelyä muulle ryhmälle.
Kissaryhmätyö eskarissa

Valmis ryhmätyö.
Ryhmätyö kissoista

HIRVI, PEURA JA HEVONEN:

Tutkittiin ja mietittiin. Vertailtiin ja ihmeteltiin. Mukaan tuli myös oikeaa rekvisiittaa, jota toiset saivat ihailla.
Lapset esittelevät ryhmätyötään.

Valmiit ryhmätyöt.
Ryhmätyö

JÄNIS JA PUPU:

Tutkimuksia, uusia löytöjä, liikun kuin pupu, miten pupu äänntelee, miltä näyttävät pupun poikaset, entäpä pupun papanat.
Lapset esittelevät ryhmätyötään.

Valmis ryhmätyö:
Pupu ryhmätyö

MURSU:
Tehtiin mind map asioista joista halusimme tietoa. Lähdettiin hakemaan tietoa ja kirjaamaan sitä ylös.
Lapset esittelevät ryhmätyötä

Valmis ryhmätyö:
Ryhmätyö


Salissa leikimme koko ryhmän voimin erilaisia eläinleikkjä aiheena, kissa, jänis  ja hevonen. 

Musiikkiliikuntatuokiolla eskarissa

Musiikkiliikuntaa eskarissa

Soittoryhmiä musiikkihetkellä

Viikon aika luimme myös erilaisia eläinsatuja ja kirjoja.
Kuva eläinkirjoista

Eläinprojektin lisäksi huomioimme syksyn, tämän hetken kauniin vuodenajan. 

Viskarimuskarissa syksyä käsiteltiin monipuolisesti laulaen, leikkien ja soittaen. 

Ehdimme myös tehdä syksyisiä tehtäviä.
Syksyisten kynätehtävien tekoa eskarissa