Vko 40
Yhteisleikkiä, leikkiryhmät, kotaretki, jumppaa Miina Sillapään hengessä, viskarimuskari, eskaritarina, oman lelun päivä
Lapsi turvautuu usein tuttuhin asioihin ja ihmisiin. Oma perhe on ensisijaisessa asemassa luomassa turvaa lapsen elämään. Esiopetuksen tehtävänä on sosiaalistaa ja rohkaista lasta laajentamalla hänen sosiaalisia kontaktejaan. Tämä tapahtuu turvallisessa tutussa ympäristössä tuttujen aikuisten ja lasten kanssa. Ryhmässä lasten sosiaaliset suhteet muuttuvat ja elävät arjen mukana. Lapset leikkivät mielellään omien hyvien ystäviensä kanssa. Jotta kaikki oman ryhmän lapset tulevat tutuiksi, Turkoosissa ryhmässä opetellaan ryhmäytymisleikkejä läpi vuoden,

sekä opetellaan leikimään myös niiden lasten kanssa, jotka ovat hiukan vieraampia. Arjessa otetaan käyttöön yhteisleikkien lisäksi erilaiset leikkiryhmät. Leikkiryhmät ovat aikuisten jakamia ryhmiä, joissa erilaiset leikkijät kohtaavat toisensa, opetellen uusia sosiaalisia tapoja ja leikkityylejä. Ideoiden jakaminen, kompromisssien teko ja yhteistointa on erityisen tärkeää.
Luontoa leikkiympäristönä hyödynnettiin tälläkin viikolla. Metsäretki kodalle omien eväiden kanssa oli mieluisaa. Ennen omia vapaita leikkejä tehtiin yhteisiä asioita. Lapset pelasivat metsäbingoa ja suorittivat erilaisia tehtäviä, joissa haisteltiin, kunneltiin ja tunnettiin luonnon moninaisuutta.

Tehtävien jälkeen leikittiin

ja evästeltiin. Kodan lämmössä paistuivat makkarat ja muutkin eväät maistuivat hyvin.
Laaja-alaisessa oppimisessa kulttuurisen osa-alueen, vuorovaikutuksen ja ilmaisun oppimiseen sisällytetään historian lisäksi nykypäivän huomionarvoisia asioita. Yksi sellainen on yleiset liputuspäivät. Turkoosi ryhmä kiinnittää huomiota erilaisiin liputuspäiviin ja niiden historiaan. Ensimmäinen lokakuuta on liputuspäivä, jota vietetään tärkeän tasa-arvon puolustajan Miina Sillanpään kunniaksi. Turkoosi ryhmä kuuli pienen tarinan Miinasta, joka oli syntynyt Forssan lähellä, Jokioisissa.
Tämän lisäksi lapset pääsivät kokemaan millaisia liikuntatuokioita oli kouluissa Miinan aikaan. Tänään harjoiteltiin tasapainon hallintaa.
Viskarimuskarin aiheena oli syksy. Pikkuinen tipu seikkaili lasten kanssa. Syksyä laulettiin, liikuttiin ja soitettiin.
Eskarit kuulivat toisien tarinan Seikkalujen eskari kirjasta. Tänään aiheena siinäkin oli syksy. Villiviikunan eskarilaisten syysretkeä vertailtiin Turkoosien omaan mkotaretkeen. Mitä samaa ja mitä erilaista meidän retkissä oli? Numeroita 0, 1 ja 2 harjoiteltiin syksy aiheisen tehtävän kanssa.
Viikon päätti Carita open kertoma syksyinen tarina Vilistä, Mannesta ja lentävästä hatusta. Tämän jälkeen lapset saivat esitellä oman lelunsa ja jakaantuivat erilaisiin leikkiryhmiin lelupäivän teeman mukaan. Mannen ja Vilinkin tarina jatkui leikissä uusin seikkailuin.








